Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Viestintäpolitiikka

HS: STT yritetään vielä pelastaa

3.11.2026 16:07
Lue lisää 
Olli Rehn ja Jutta Urpilainen haastoivat etenkin Alexander Stubbia Ylen tentissä torstaina. Pekka Haavisto ja Stubb sen sijaan asettelivat sanansa hyvin tarkkaan. (Kuva: Lehtikuva)

Professori Ylen tentin saamasta kritiikistä: Koko arvojohtajuuden käsite on ristiriitainen

Hallituksen talouspolitiikka herättää paljon vastustusta. Siksi gallupien kärkiehdokas Stubb joutuu tasapainottelemaan kommenteissaan, Tapio Raunio näkee.
Samuli Vänttilä 26.1.2024 13:49, muokattu 26.1.2024 13:52
a– a+

Sisäpolitiikan voimakas korostuminen presidentinvaalien tenteissä ei ole täysin ongelmatonta, sanoo valtio-opin professori Tapio Raunio Tampereen yliopistosta.

Ylen torstai-illan vaalitentti on herättänyt paljon kritiikkiä etenkin sosiaalisessa mediassa, sillä niin iso osa keskustelusta koski taloutta ja sisäpoliittisia aiheita. Ne eivät kuitenkaan kuulu ulkopolitiikasta vastaavan presidentin toimivaltaan.

Raunion mukaan asia ei liity vain Ylen tenttiin, vaan se on ollut nähtävissä muissakin vaalikeskusteluissa. Talous- ja sisäpoliittisia kysymyksiä on perusteltu presidentin arvojohtajuudella. Niin teki myös Ylen tentin juontaja Annika Damström.

Koko arvojohtajuus-käsite on kuitenkin Raunion mielestä ristiriitainen. Olemassa ei ole selkeää määritelmää, mitä se tarkoittaa. Arvojohtajuus ajatellaan jonkinlaiseksi arkipäivän politiikan yläpuolella olevaksi, kaikkia yhdistäväksi asiaksi, jota tuodaan harkitusti esiin julkisuudessa.

– Toimittajat kysyvät arvojohtajuuden perusteella ehdokkailta kaikenlaisista aiheista, jotka liittyvät hallituksen ja eduskunnan toimivaltaan. Osa ehdokkaista ei välttämättä pidä tätä hyvänä, mutta samaan aikaan he itse korostavat haluaan toimia arvojohtajana, Raunio sanoo Suomenmaalle.

Sisäpolitiikan korostumisessa on hyvätkin puolensa, Raunio näkee.

Äänestäjät saavat sitä kautta paljon tietoa ehdokkaiden näkemyksistä. Se voi auttaa oman ehdokkaan valinnassa. Ja kyllähän esimerkiksi talousajattelu kertoo paljon ehdokkaan arvoista. Toisille on tärkeämpää korostaa heikompiosaisten asiaa, toisille yrittäjien.

Ongelmallista Raunion mukaan on se, että ihmisille voi syntyä vääristynyt kuva presidentin roolista. Monelle voi jäädä käsitys, että presidentillä on mahdollisuus vaikuttaa kaikenlaisiin asioihin yhteiskunnassa.

Raunio miettii myös sitä, tarjoaako sisäpolitiikan korostuminen valitulle presidentille houkutuksen puuttua toisinaan myös asioihin, jotka eivät hänen toimivaltaansa kuulu.

– Suomalaisessa poliittisessa järjestelmässä on olennaista, että presidentin ja hallituksen välillä vallitsee sujuva yhteistyö. Se ei ainakaan myötävaikuta yhteistyöhön, jos presidentti alkaa sorkkia hallituksen tontille kuuluvia asioita.

Ylellä nähty talouskeskustelu toi Raunion mukaan esiin ehdokkaiden puoluepoliittiset taustat.

Hallituksen edustajat pysyivät hallituksen politiikan takana, opposition edustajat taas tekivät oppositiopolitiikkaa.

– Vaikka kyseessä on henkilövaali, silti presidentinvaalit ovat myös vahvasti puoluepoliittiset. Se tulee vahvasti läpi, Raunio summaa.

Hätkähdyttävä hetki Ylen tentissä nähtiin, kun pääministeripuolue kokoomuksen ehdokas Alexander Stubb antoi ymmärtää, ettei hallituksen talouspolitiikka ole hyväksi Suomelle.

Raunion mukaan tilanne saattaa kertoa siitä, että gallupeiden kärkiehdokas joutuu tasapainoilemaan sanomistensa kanssa.

Hallituksen talouspolitiikka on herättänyt hyvin laajaa vastustusta. Presidentiksi mielivänä ehdokkaana Stubbilla ei ole varaa suututtaa ketään. Siksi kokoomuslainen pyrki toistuvasti myös palauttamaan keskustelun hänelle turvallisemmille vesille eli ulkopolitiikkaan.

Raunion mukaan myös vihreiden Pekka Haavisto vaikutti asettelevan sanansa tarkkaan. Haavisto on ollut gallupeissa toisena ja hänenkin on pelattava varman päälle.

– Muut ehdokkaat toivat paljon suoremmin näkemyksiään esiin. He uskaltavat oman gallup-tilanteensa vuoksi ottaa enemmän riskejä.

– Oma ongelmansa on siinäkin, että presidentinvaaleissa suosituimmat ehdokkaat vaikenevat omista poliittisista näkemyksistään.

Minkä verran talous- ja sisäpolitiikasta keskusteleminen sitten vaikuttaa vaalien lopputulokseen?

Raunion mukaan sitä on vaikea sanoa. Tarkkaa tutkimustietoa ei ole. Eikä hän halua asian kanssa myöskään etukäteen spekuloida.

– Kyse on henkilövaalista, jossa vaikuttavan hyvin monenlaiset asiat. Nyt on nähtävissä myös sitä, että ehdokkaiden kannatus korreloi jonkin verran heidän puolueensa kannatuksen kanssa. Sunnuntaina näemme, miten vaaleissa lopulta käy.

Lue myös

Rehn grillasi Stubbia kansalaisuuden poistosta Ylen tentissä – "Äänestit sen puolesta"

Ylen presidenttitentissä käytiin torstai-iltana väittelyä siitä, mitä mieltä kokoomuksen ehdokas Alexander Stubb on...
26.1.2024 11:10

Andersson ja Urpilainen roimivat hallituksen talouslinjaa Ylen tentissä: "Voi puhua ilkeydestä"

Halla-ahon mukaan Suomi pyörii tällä hetkellä kroonisesti velkarahalla. Haavisto oli huolissaan leikkausten kohdistumisesta samoille ihmisille.
25.1.2024 23:29

Aihetunnisteet

Politiikka Presidentinvaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Pakettiauto törmäsi ala-asteikäiseen lapseen suojatiellä Kirkkonummella
Uutiset | 2.11.2026 9:46
Olkiluodon kolmosreaktorin huoltoseisokin valmistuminen viivästyy jälleen
Uutiset | 2.11.2026 14:48
Brittimies palasi kotiin käveltyään 28 vuotta
Uutiset | 2.11.2026 15:31
Kyydissä ollut kuoli, kun auto törmäsi kaivinkoneeseen Kittilässä
Uutiset | 2.11.2026 17:51
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Opiskelijoiden siirtyminen asumislisälle kasvatti opintotukimenoja yli 200 miljoonalla eurolla
Uutiset | 4.11.2026 6:01
The Guardian: Eurooppalaisilla rauhanturvaajilla olisi lupa ampua Ukrainassa
Uutiset | 3.11.2026 22:02
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Kymen Sanomat: LVV pyysi Googlea keskeyttämään laajennustöitä Haminan datakeskustyömaalla
Uutiset | 3.11.2026 18:24
Pelottava vaaliasetelma, siltarummut ja uran hinta – Jouni Ovaskalta suoraa tekstiä Suomenmaa Podcastissa
Uutiset | 3.11.2026 18:00
Moskovan alueella torjuttiin satoja drooneja
Uutiset | 3.11.2026 17:57
Äänestys käynnissä Yhdysvaltojen välivaaleissa
Uutiset | 3.11.2026 17:24
Trump sanoo, että Yhdysvallat leikkaa Israelille jaettavaa tukea
Uutiset | 3.11.2026 16:32
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
HS: STT yritetään vielä pelastaa
Uutiset | 3.11.2026 16:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Opiskelijoiden siirtyminen asumislisälle kasvatti opintotukimenoja yli 200 miljoonalla eurolla
Uutiset | 4.11.2026 6:01
The Guardian: Eurooppalaisilla rauhanturvaajilla olisi lupa ampua Ukrainassa
Uutiset | 3.11.2026 22:02
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
Pirjo Pyörälä pyrkii keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajaksi – kisassa jo kuusi ehdokasta
Uutiset | 2.11.2026 11:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata