Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää

4.8.2026 22:17
Lue lisää 
Pride
Kuva keskustalaisista vuoden 2017 Helsinki Pride -tapahtumassa. (Kuva: Anniina Sippola)

Pride jakaa keskustaväkeä – Puoluesihteeri Pirkkalainen korostaa moniarvoisuutta ja -äänisyyttä

”Puolueella on toki periaateohjelmassa selkeät kirjaukset yhdenvertaisuuden puolesta, ja erilaisia puoluekokousaloitteitakin, joissa tuetaan seksuaalivähemmistöjen oikeuksia”
Lauri Heikkilä 1.7.2021 8:00, muokattu 1.7.2021 18:04
a– a+
Pride

Keskustaväki on kuluneella viikolla käynyt keskustelua siitä, millä tavalla puolueen ja keskustaväen tulisi suhtautua seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksia korostaviin Pride-tapahtumiin.

Puoluesihteeri Riikka Pirkkalaisen mielestä keskustelussa näkyy se, että keskusta on moniarvoinen kansanliike.

– Ei tämä ole mitenkään yllättävää. Meille on ollut aina selvä juttu, että aktiiveina on monenlaisella arvopohjalla varustettuja ihmisiä. Se aiheuttaa intohimoistakin keskustelua, esimerkiksi seksuaalivähemmistöihin liittyvissä kysymyksissä.

Keskustan osallistumista Prideen puolueena toivovat esimerkiksi nuoriso- ja opiskelijajärjestöjen sekä puolueen Uudenmaan ja Helsingin piirien puheenjohtajat.

– Tarvitsemme vahvistuksen siihen, että keskusta puolueena seisoo järkähtämättä yhdenvertaisuuden ja ihmisoikeuksien puolustamisen takana, Hanna Markkanen, Eveliina Leskelä, Sonja Hällfors ja Harriet Lonka vaativat kannanotossaan.

– Aktiivinen päätös torjua (puolueen) logon käyttö Pride-viikolla on karua kieltä, he toteavat keskustelusta keskustan logon käytöstä sateenkaaren väreissä.

Kansanedustaja Pekka Aittakumpu on toisella linjalla. Hänen mielestään keskustatunnuksilla pitäisi ajaa vain keskusta-asiaa.

– On ristiriitaista, kun muutamat vaativat keskustaa puolueena liputtamaan toista poliittista liikettä. Kukin voi halutessaan osallistua prideen, mutta on järkevää ja johdonmukaista, ettei keskusta puolueena lähde mukaan. Se on yhdenvertaisuuden ja moninaisuuden kunnioittamista, hän tviittaa.

On ristiriitaista, kun muutamat vaativat keskustaa puolueena liputtamaan toista poliittista liikettä. Kukin voi halutessaan osallistua prideen, mutta on järkevää ja johdonmukaista, ettei #keskusta puolueena lähde mukaan. Se on yhdenvertaisuuden ja moninaisuuden kunnioittamista.

— Pekka Aittakumpu (@PAittakumpu) June 30, 2021

Puoluesihteeri Pirkkalainen korostaa omantunnon roolia, mutta myös sitä, että keskustalla on lukuisia puoluekokouskantoja sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien puolesta.

– Lainsäädäntötasolla olemme pitäneet nämä asiat niin sanottuina omantunnon kysymyksinä. Puolueella on toki periaateohjelmassa selkeät kirjaukset yhdenvertaisuuden puolesta, ja erilaisia puoluekokousaloitteitakin, joissa tuetaan seksuaalivähemmistöjen oikeuksia.

– Puolueella on tässä selkeät kannat, mutta arvokysymyksissä on haluttu kunnioittaa moniäänisyyttä. Sitä, että monenlaisia tulokulmia sallitaan keskustelussa ja aktiiviemme kesken, puoluesihteeri tiivistää.

Kuluva Pride-viikko huipentuu kulkueeseen ja puistojuhlaan Helsingissä lauantaina. Priden tarkoitus on tuoda esille seksuaalisuuden ja sukupuolen moninaisuutta sekä poistaa vähemmistöjen kokemaa häpeän tunnetta.

Lue myös

Keskustapomoilta Pride-vaatimuslista: keskusta on ihmisyysaatteen puolue – "Aktiivinen päätös torjua logon käyttö Pride-viikolla on karua kieltä"

”Pelkkä yrityksen tai puolueen logon vaihtaminen sateenkaariväreiksi on pinkkipesua, jos taustalla ei ole aitoja toimenpiteitä”
30.6.2021 16:57

Ennen yritys saattoi korostaa isänmaallisuutta, nykyään se osallistuu Pride-viikolle – tutkimuksen mukaan vähemmistöjen edun huomioiminen parantaa yrityksen markkina-arvoa ja kannattavuutta

Tutkijoiden mukaan yritysten kannanotot vaikuttavat yhteiskunnallisen ilmapiirin rakentumiseen.
1.7.2021 3:01

Aihetunnisteet

arvot omatunto pride vähemmistöt

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää
Uutiset | 4.8.2026 22:17
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

SDP:n Lindtman vaatii pääministeri Orpolta ”näyttävää irtisanoutumista” sisäministeri Rantasen sanomisista
Uutiset | 5.8.2026 14:55
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Islanti karkottaa yli 20 valaanpyyntiä vastustavaa aktivistia
Uutiset | 5.8.2026 13:36
Lentokone törmäsi tuntemattoman esineen kanssa Leipzigin lentoaseman läheisyydessä
Uutiset | 5.8.2026 13:26
Ilmastonmuutos vaikuttanut Suomen perhosten levinneisyyteen yli puolella tunnetuista lajeista
Uutiset | 5.8.2026 12:57
Hilkka Kemppi hehkuttaa biokaasua – ”Lähienergiaa parhaimmillaan”
Uutiset | 5.8.2026 12:50
Vahvistuva kysyntä piristää teknologiateollisuutta – ”Näkyvissä on pitkään odotettuja kasvun merkkejä”
Uutiset | 5.8.2026 10:59
Moottoripyörän kuljettaja kuoli nokkakolarissa Nurmijärvellä
Uutiset | 5.8.2026 10:50
Keskustan Siponen: Velkakierteen jatkuminen paisuttaa korkomenoja entisestään – ”En lähtisi muita taloudenpidosta haukkumaan”
Uutiset | 5.8.2026 10:15
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
SDP:n Lindtman vaatii pääministeri Orpolta ”näyttävää irtisanoutumista” sisäministeri Rantasen sanomisista
Uutiset | 5.8.2026 14:55
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Islanti karkottaa yli 20 valaanpyyntiä vastustavaa aktivistia
Uutiset | 5.8.2026 13:36
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste