Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Presidenttiehdokas Mika Aaltola on tulkinnut, että mainostilaa ostamalla voisi saada herkemmin positiivista julkisuutta mediasta. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Presidenttiehdokas Mika Aaltola: Uutisnäkyvyyttä lupailleiden mainosmyyjien tausta ei aina ole käynyt ilmi

Aaltolan mukaan ilmiö ilmoitusmyynnin ja uutisnäkyvyyden koplauksesta on olemassa, paikallislehti lupaili yhteistyösopimusta, joka sisältää ”sekä ilmoituksia että journalistista sisältöä”.
STT – Saila Kiuttu 24.10.2023 19:31, muokattu 24.10.2023 19:45
a– a+
Politiikka

Presidentiksi pyrkivä Mika Aaltola (sit.) kieltäytyy yksilöimästä, mitkä tahot ovat antaneet hänen ymmärtää, että mainostilaa ostamalla voisi saada lisää näkyvyyttä journalistisessa mediassa.

Hän kertoo STT:lle, että mainosmyyjiltä on tullut suoraan hänelle kaksi yhteydenottoa presidentinvaalikampanjan aikana. Toinen yhteydenotoista tuli Aaltolan mukaan puhelimitse ja toinen kampanjatapahtumassa Helsingissä.

Mainosmyyjiltä tulleissa kahdessa yhteydenotossa on Aaltolan mukaan jäänyt epäselväksi, mitä tiedotusvälinettä he ovat mahdollisesti edustaneet.

– Tulee esimerkiksi puhelu, joka alkaa usein siitä, että voidaanko keskustella markkinoinnista ja voidaanko keskustelu tehdä luottamuksellisesti. Sitten henkilö identifioi itsensä hyvin epämääräisesti, että edustaa vaikka tiettyjä maakuntalehtiä.

– On hirveän vaikea lähteä yksilöimään medioita ennen kuin tietää, mikä tämä henkilö itse asiassa on ja mitä hän edustaa, Aaltola sanoo.

Aaltola vihjailee myös eräästä paikallislehdestä, jolta on tullut sähköpostilla tarjous yhteistyösopimuksesta, joka sisältää ”sekä ilmoituksia että journalistista sisältöä”.

Aaltola ei paljasta, mistä lehdestä on kyse, mutta hän arvelee, että lehti ei ole sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita.

STT ei pystynyt varmentamaan, onko sähköposti aito ja onko väitetty lehti sitoutunut Journalistin ohjeisiin.

Itsesääntelyohjeisiin on sitoutunut lähes kaikki suomalaisista tiedotusvälineistä. Niiden mukaan muun muassa journalistista päätöksentekoa ei saa luovuttaa toimituksen ulkopuolelle ja ohjeet edellyttävät, että journalistisen sisällön ja mainosten raja pidetään selvänä.

Keskustelu mainosten ja medianäkyvyyden koplauksesta käynnistyi Journalisti-lehden haastattelusta.

– Haastattelussa kysyttiin huomaamistani median piirteistä. Ajattelin tuoda ongelman esille siitä näkökulmasta, ettei se kohdistu vain minuun vaan luulen, että ilmiö on yleisempi.

Aaltola on tulkinnut mainosmyyjien puheita niin, että mainostilaa ostamalla saisi herkemmin positiivista näkyvyyttä mediasta esimerkiksi maakuntavierailujen yhteydessä.

STT haastatteli maanantaina useita merkittäviä uutismedioita, joista kiistettiin, että tällaista koplausta tapahtuisi. Yrityksiä edustavasta Medialiitosta myönnettiin, että on mahdollista, että löytyy joitakin pieniä, alan itsesääntelyyn sitoutumattomia toimijoita, jotka toimivat toisella tavalla, mutta niiden merkitys on marginaalinen.

– Tämä voisi koskea joitakin pieniä ilmaisjakelulehtiä, jotka eivät kuulu esimerkiksi Uutismedian liittoon eivätkä ole sitoutuneita JSN:ään, sanoi liiton toimitusjohtaja Jukka Holmberg.

JSN:n eli Julkisen sanan neuvoston tehtävänä on tulkita, noudattavatko Journalistin ohjeisiin sitoutuneet mediat hyvää journalistista tapaa.

Aaltolan vaalikampanjaorganisaatio pyrkii selvittämään tarkemmin, millaisista toimijoista kahden mainosmyyjän yhteydenotoissa on ollut kyse.

Kyse on aika vakavasta syytöksestä mediakenttää kohtaan, jos ei olekaan ihan varmaa, ovatko mainosmyyjät olleet uskottavia toimijoita?

– Sitä ei koskaan voi tietää, mutta tuo ilmiöhän sinällään nähtävästi on olemassa oleva.

Näiden kahden yhteydenoton perusteellako?

– Yhteydenottojen sekä sähköpostin perusteella ja muun taustatiedon. Eli kun näitä on aiemminkin ollut.

Hän viittaa julkisuudessakin esillä olleeseen tapaukseen muutaman vuoden takaa, jossa eräälle oligarkille oli yritetty saada lehdessä positiivista sisältöä.

– Myynnin puolella voi olla selkeästi jotain ongelmia, ylilyöntejä. Niitä on tunnistettu aiemminkin.

Aaltola toivoo, että myyntipuheissa tuotaisiin esiin, että uutisvälineiden journalistiset sisällöt eivät ole myytävänä.

Aaltolan presidenttikampanjassa ei ole ostettu juurikaan mainostilaa mediasta.

– Olemme sitoutuneet siihen, ettei rahalla osteta muuta sisältöä mediasta.

Aaltola on tullut julkisuudessa tunnetuksi Ulkopoliittisen instituutin asiantuntijana ja johtajana. Hän on tällä hetkellä virkavapaalla.

Lue myös

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen

Kustantaja–päätoimittaja Julius Streicher tuomittiin Nürnbergin oikeudenkäynnissä lehtensä takia kuolemaan
8.8.2026 22:15

Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa

Korean niemimaan kärsiessä tukahduttavasta helleaallosta Pohjois-Korean valtionmedia on listannut keinoja selvitä kuumuudesta, uutistoimisto...
8.8.2026 22:06

WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen

Saksassa Leipzigissa lentoasemalta tällä viikolla löydetty, räjähteillä lastattu drooni oli todennäköisesti venäläinen, kertoo...
8.8.2026 16:19

Aihetunnisteet

mika aaltola Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste