Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen

20.2.2026 21:45
Lue lisää 
Varjobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ja varapuheenjohtajat Jani Mäkelä ja Lulu Ranne esittelivät puolueen varjobudjettia eduskunnassa. (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

Perussuomalaiset tarjoaa varjobudjetissaan "Suomi ensin" -linjaansa – velanotto hallituksen tasolla

Pekka Pohjolainen 30.11.2021 13:39, muokattu 30.11.2021 14:11
a– a+
Varjobudjetit

Perussuomalaiset tarjoaa omassa vaihtoehtobudjetissaan jo tuttua Suomi ensin -linjaansa.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio näki varjobudjetin julkistustilaisuudessa, että perussuomalaiset lähtee kansallisen itsemääräämisoikeuden turvaamisesta.

– Me asetamme kansallisen edun etusijalle ja maana meidän on opittava sanomaan EU:lle ei, sen sanelupolitiikalle ja ilmastopolitiikalle, Tavio linjasi.

Perussuomalaiset on höykyttänyt maan hallitusta holtittomasta velkaantumisesta, mutta ei kuitenkaan itse hillitsisi sitä sen enempää. Perussuomalaiset ottaisivat velkaa vain 47 miljoonaa euroa hallitusta vähemmän.

Tavio huomautti, että vuosittainen tarkastelu on oppositiolle hieman epäedullinen. Hän perusteli valittua linjaa sillä, että jos vaihtoehtobudjetoinnissa katsottaisiin perussuomalaisten edellisen vuoden vaihtoehdon toteutuneen, koko talouden kuva olisi aivan toinen.

Tavion mukaan perussuomalaiset lähtee siitä, että säästöä syntyy parhaiten maahanmuuton kuluja vähentämällä ja tiukemmalla otteella EU- ja ilmastopolitiikkaan.

Perussuomalaisten lähtökohtana on Tavion mukaan yhä, ettei Suomeen pitäisi ottaa yhtään turvapaikanhakijaa.

Perussuomalaiset on Tavion mukaan valmis kuitenkin auttamaan hätää kärsiviä kohdemaissa tai niiden lähettyvillä – joskin kehitysavusta puolue leikkaisi peräti 520 miljoonaa.

– Tämä on paljon kustannustehokkaampaa kuin ihmisten maahantuonti tänne Suomeen, hän perusteli.

Työperäisiltä maahanmuuttajilta perussuomalaiset edellyttäisi 3000 euron kuukausituloja.

– Työperäisen maahanmuuton täytyy olla pääasiallisesti meidän taloudellemme hyödyllistä eli ei tämmöistä halpatyömaahanmuuttoa, Tavio perusteli.

Tavion mukaan työperäinen maahanmuutto ei voi olla valtiontaloudellisesti kannattavaa, jos työperäinen maahanmuuttaja käyttää verovaroja enemmän kuin tuottaa tai maksaa niitä.

– Sen takia me on esitetty, että päästäisiin tähän kolmen tonnin rajaan.

Tavion mukaan vaatimus koskee työperäistä maahanmuuttoa EU:n ulkopuolelta.

– Mehän olemme jo Euroopan unionissa, eli sinänsä meillä on suuri vapaan työvoiman liikkuvuuden alue.

Säästöt on perussuomalaisten mielestä kohdistettava ”vähemmän tärkeisiin” kohteisiin, kuten ilmastotoimiin. Sen sijaan resurssit on suunnattava kotimaassa kansalaisten ostovoiman parantamiseen, työnteon ja yrittämisen kannustamiseen ja teollisen kilpailukyvyn parantamiseen.

–  Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa asumisen, autoilun ja työn verotusta kevennetään ja teetetyn vaikutusarvion mukaan tällä esittämällämme tavalla kaikki suomalaiset voittavat, Tavio näki.

Tavion mukaan eduskunnan tietopalvelun laskelman mukaan yhden hengen taloudet hyötyisivät perussuomalaisten vaihtoehdossa keskimäärin 90 euroa vuodessa, pariskunnat 220 euroa vuodessa ja lapsiperheet keskimäärin 319 euroa vuodessa.

Polttoaineverotusta perussuomalaiset keventäisi 254 miljoonalla eurolla.

– Kaikki ovat varmaan nähneet nuo järjettömät kahden euron bensanhinnat. Jos tähän ei puututa, niin ei tämä hallitus paljoa kyllä ihmisten työnteosta tai ostovoimasta välitä, Tavio päivitteli.

Oppositiopuolueiden vaihtoehtobudjeteista keskustellaan eduskunnassa huomenna keskiviikkona.

Lue myös

"Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä" – islantilainen mädätetty "herkku" on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin

Islanti tunnetaan kuumista lähteistään, tulivuoristaan – ja tyrmistyttävästä kansallisruuastaan. Hákarl eli kirjaimellisesti ”käytetty hai”...
20.2.2026 22:38

Ex-presidentti pelkää pahinta: "KGB-upseeri" Putin huijaa Zelenskyiä

Ukrainan entinen presidentti Petro Poroshenko antaa Politicon haastattelussa kaksi neuvoa ukrainalaisille ja amerikkalaisille...
20.2.2026 22:09

Euroopan "viisi silmää" – Saksan puolustusministeriltä yllättävä ehdotus

Saksan puolustusministeri Boris Pistorius ehdottaa, että viiden eurooppalaismaan ryhmä – Ranska, Saksa, Italia...
20.2.2026 22:00

Aihetunnisteet

Eduskunta maahanmuutto Perussuomalaiset varjobudjetit Ville tavio

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
”Shokeeraava” tutkimus: Kivulias trooppinen tauti vyöryy Eurooppaan
Uutiset | 18.2.2026 21:50
Autot | Legendaarinen maastoauto niitti mainetta savanneilta ”siirtomaa-Suomeen”– Land Rover oli Suomen sähköistämisen näkymätön sankari
Uutiset | 19.2.2026 21:20
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Ex-presidentti pelkää pahinta: ”KGB-upseeri” Putin huijaa Zelenskyiä
Uutiset | 20.2.2026 22:09
Euroopan ”viisi silmää” – Saksan puolustusministeriltä yllättävä ehdotus
Uutiset | 20.2.2026 22:00
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Hätkähdyttävän moni ei tiedä tätä erittäin tärkeää asiaa kodistaan
Uutiset | 20.2.2026 21:01
USA:n korkeimman oikeuden tullilinjaus ei selkiytä yritysten tilannetta heti, sanoo asiantuntija
Uutiset | 20.2.2026 19:01
USA:n talouskasvu oli loppuvuonna odotettua heikompaa
Uutiset | 20.2.2026 18:39
Ajokeli heikkenee koko Suomessa
Uutiset | 20.2.2026 18:36
Veden lirinä herätti Korkeasaaren karhut
Uutiset | 20.2.2026 18:11
Poliisi jatkoi etsintöjä ex-prinssi Andrew’n entisessä kodissa
Uutiset | 20.2.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39
”Tämä on pilkantekoa” – Tuore EU-esitys paljastaa hallituksen epäonnistumisen, keskustakaksikko sanoo
Uutiset | 19.2.2026 15:03
Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
04:55, 21/02/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0021/02/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 20 Km/h 90 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 09:0021/02/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 18 Km/h 89 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 12:0021/02/2026
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 18 Km/h 86 % 1020 hPa 0 mm/h
Today 15:0021/02/2026
weather icon
12° / 12°°C 0 mm 0% 19 Km/h 91 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 18:0021/02/2026
weather icon
12° / 12°°C 1 mm 100% 18 Km/h 93 % 1019 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Ex-presidentti pelkää pahinta: ”KGB-upseeri” Putin huijaa Zelenskyiä
Uutiset | 20.2.2026 22:09
Euroopan ”viisi silmää” – Saksan puolustusministeriltä yllättävä ehdotus
Uutiset | 20.2.2026 22:00
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Hallitus heitti koko maata koskevat elvytyssuunnitelmat paperikoriin
Mielipide | 20.2.2026 10:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Yliopisto kutsuu tiedetestaajia – Uusin visio
Mielipide | 17.2.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste