Paljastus sodan polttopisteestä: Venäläisillä hyytävä käytäntö
Venäjän armeijan komentajat teloittavat omia sotilaitaan, jotka kieltäytyvät taistelemasta Ukrainassa.
Asiasta kertoo itsenäinen venäläinen uutistoimisto Verstka, joka on haastatellut rintamalla palvelleita sotilaita sekä kuolleiden sotilaiden omaisia. Lisäksi Verstka on tutkinut vuodettuja videoita sekä armeijan toiminnasta tehtyjä virallisia valituksia.
Aineistonsa perusteella Verstka on tunnistanut 101 venäläistä varusmiestä, jotka ovat syyllistyneet murhaamiseen, kiduttamiseen tai taistelutoveriensa kuolettavaan vahingoittamiseen.
Verstka on kyennyt varmistumaan siitä, että ainakin 150 venäläistä sotilasta on kuollut omien käsissä. Luku on todennäköisesti todellisuudessa paljon suurempi. Kreml on kiistänyt tähän mennessä kaikki väitteet Venäjän armeijan armottomista kurinpitomenettelyistä.
Verstkan haastattelemien venäläissotilaiden mukaan komentajat ovat nimenneet sotilaiden joukosta erityisiä teloittajia. Lisäksi taistelemisesta kieltäytyneitä venäläisiä sotilaita on surmattu drooni-iskuilla.
Lisäksi taistelijoiden, jotka eivät noudattaneet käskyjä, kerrottiin heitetyn metalliritilöin peitettyihin maakuoppiin. Heitä kasteltiin vedellä ja hakattiin tuntikausia – tai jopa päiviä. Joissakin tapauksissa sotilaat pakotettiin taistelemaan toisiaan vastaan, mitä todistajat kuvailivat gladiaattorityyppisiksi taisteluiksi kuolemaan asti.
Verstka on tunnettujen venäläisten toimittajien uutistoimisto, joka toimii nykyisin Venäjän rajojen ulkopuolella. Verstkan raportista uutisoi The Guardian.