Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kysely: Noin joka viides yritys odottaa liikevaihtonsa laskevan seuraavan puolen vuoden aikana

5.5.2026 8:31
Lue lisää 
Palestiina
YK:n pääsihteeri Antonio Guterres sanoi kahden valtion ratkaisun olevan kauempana kuin koskaan. Hän tuomitsi Israelin tekemät laajentumistoimet Länsirannalla sekä Gazan laajamittaisen tuhoamisen. (Kuva: Timothy A. Clary / AFP / Lehtikuva)

Palestiinalaishallinnon pääministeri: Hamasin tulee luopua Gazan hallinnasta ja aseista

New Yorkissa alkoi maanantaina YK-konferenssi, jossa käsitellään Palestiinan kysymyksen rauhanomaista ratkaisemista sekä kahden valtion ratkaisua
STT 29.7.2025 9:27, muokattu 29.7.2025 11:23
a– a+
Palestiina

Palestiinalaishallinnon pääministeri Mohammad Mustafa sanoo, että Hamasin pitää luopua Gazan hallinnasta ja luovuttaa aseet Länsirantaa hallitsevalle palestiinalaishallinnolle.

Mustafa vaati lisäksi, että Israel vetäytyy täysin Gazan kaistalta. Hän myös peräänkuulutti, että maailman maat tunnustaisivat Palestiinan valtion.

– Kaikilla valtioilla on vastuu toimia nyt, Mustafa sanoi.

Hän esitti kommenttinsa YK:n korkean tason konferenssissa, joka alkoi maanantaina New Yorkissa. Kolmipäiväisessä konferenssissa on määrä käsitellä Palestiinan kysymyksen rauhanomaista ratkaisemista sekä kahden valtion ratkaisua.

Konferenssin puheenjohtajamaina toimivat Ranska ja Saudi-Arabia.

Ranskan ulkoministeri Jean-Noel Barrotin mukaan Israelin ja Palestiinan kriisille ei ole muuta vaihtoehtoa kuin kahden valtion ratkaisu.

– Vain poliittinen, kahden valtion ratkaisu auttaa vastaamaan israelilaisten ja palestiinalaisten oikeutettuihin pyrkimyksiin elää rauhassa ja turvassa. Vaihtoehtoa ei ole, Barrot sanoi konferenssin avajaispäivänä.

Vain muutama päivä ennen konferenssin alkua Ranskan presidentti Emmanuel Macron ilmoitti, että Ranska tunnustaa virallisesti Palestiinan valtion syyskuussa YK:n yleiskokouksessa.

Uutistoimisto AFP:n laskelmien mukaan vähintään 142 kaikkiaan YK:n 193 jäsenmaasta on tunnustanut Palestiinan valtion, kun Ranska luetaan mukaan. Suomi ja Tanska ovat ainoat Pohjoismaat, jotka eivät ole tunnustaneet Palestiinan valtiota.

Ranska toivoo Britannian seuraavan sen esimerkkiä. Yli 200 Britannian parlamentin jäsentä ilmaisi perjantaina tukensa ajatukselle, mutta pääministeri Keir Starmer sanoi, että Palestiinan valtion tunnustamisen on oltava osa laajempaa suunnitelmaa.

Luxemburg sen sijaan vihjasi maanantaina, että se voisi seurata Ranskan esimerkkiä ja tunnustaa Palestiinan valtion syyskuussa. On mahdollista, että muutkin maat ilmoittavat vastaavanlaisista suunnitelmista konferenssin aikana.

Konferenssissa keskitytään Palestiinan tunnustamisen lisäksi kysymyksiin muun muassa Länsirantaa hallitsevan palestiinalaishallinnon kehittämisestä, Gazan kaistaa hallitsevan äärijärjestö Hamasin riisumisesta aseista ja järjestön eristämisestä palestiinalaisten yhteiskunnallisesta elämästä sekä Israelin ja arabivaltioiden suhteiden normalisoinnista.

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres sanoi kahden valtion ratkaisun olevan kauempana kuin koskaan. Hän tuomitsi Israelin tekemät laajentumistoimet Länsirannalla sekä Gazan laajamittaisen tuhoamisen.

Israel ja sen tärkein liittolaismaa Yhdysvallat eivät ota osaa konferenssiin.

Yhdysvallat tuomitsi maanantaina konferenssin julkisuustemppuna. Yhdysvaltain ulkoministeriön tiedottajan lausunnon mukaan konferenssi pitkittää taisteluita Gazassa ja rohkaisee Hamasia.

Israelin YK-suurlähettiläs Danny Danon puolestaan sanoi, ettei konferenssi edistä ratkaisun aikaansaamista.

Lue myös

Keskustan Kalmari ulkopoliittisen johdon vaikenemisesta: "Köyhän on oltava nöyrä, mutta onko jossain sentään raja?"

Suomen on varauduttava Yhdysvaltojen äkkinäiseen ulkopolitiikkaan ja rakennettava eurooppalaista puolustuskykyä, vaatii keskustan eduskuntaryhmä. Keskustan...
5.5.2026 14:33

Media: Leipzigissa väkijoukkoon ajanut kärsi mielenterveysongelmista

Saksan Leipzigissa väkijoukkoon ajamisesta epäilty mies kärsi mielenterveysongelmista, paikallinen media kertoi tiistaina. Kaksi...
5.5.2026 13:50

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – "Nykyinen aliarvioi"

Jari Liskin vetämän tutkimushankkeen tulosten mukaan peltojen kasvillisuus sitoo luultua enemmän hiiltä.
5.5.2026 13:41

Aihetunnisteet

Gaza Israel Lähi-itä Palestiina Ulkomaat yhdistyneet kansakunnat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Ukrainan drooni osui tornitaloon Moskovassa
Uutiset | 4.5.2026 9:44
Iran on ampunut ohjuksia kohti Yhdysvaltojen alusta Hormuzinsalmella, iranilaismedia kertoo
Uutiset | 4.5.2026 14:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Iran: Yhdysvaltojen on luovuttava liiallisista vaatimuksista
Uutiset | 4.5.2026 13:17
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Keskustan Kalmari ulkopoliittisen johdon vaikenemisesta: ”Köyhän on oltava nöyrä, mutta onko jossain sentään raja?”
Uutiset | 5.5.2026 14:33
Media: Leipzigissa väkijoukkoon ajanut kärsi mielenterveysongelmista
Uutiset | 5.5.2026 13:50
Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Lämpimästä säästä huolimatta sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa
Uutiset | 5.5.2026 13:37
Ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen tuomittiin kansanedustaja Veronika Honkasalon kunnianloukkauksesta
Uutiset | 5.5.2026 13:30
Poliisi: Oulun koulu-uhkaukset aiheettomia, kouluun turvallista mennä huomenna
Uutiset | 5.5.2026 13:18
Kanadan Albertassa mahdollisesti tulossa itsenäisyysäänestys
Uutiset | 5.5.2026 12:50
Ruotsi perustaa uuden tiedustelupalvelun – syynä Ukrainan sodan tuomat uudet uhat
Uutiset | 5.5.2026 12:41
Oulussa useita koulu-uhkauksia, koulunkäynti keskeytetty
Uutiset | 5.5.2026 12:40
Viertolan kouluampujan sukulaiselle ehdollista aseen luovuttamisesta ampujalle
Uutiset | 5.5.2026 12:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tuttu kalalaji kärsii, lossiliikenteessä riskejä – matalat vedenpinnat tulevat vaivaamaan ihmistä ja luontoa
Uutiset | 3.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari ulkopoliittisen johdon vaikenemisesta: ”Köyhän on oltava nöyrä, mutta onko jossain sentään raja?”
Uutiset | 5.5.2026 14:33
Media: Leipzigissa väkijoukkoon ajanut kärsi mielenterveysongelmista
Uutiset | 5.5.2026 13:50
Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Toivoa on
Mielipide | 5.5.2026 11:23
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste