Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”

3.12.2025 22:02
Lue lisää 
Bosnian sota
Sarajevon piiritykseen sisältyi valtavasti menetystä ja inhimillistä kärsimystä. Bosnian parlamenttitalo paloi Sarajevon keskustassa vuonna 1992. Nainen itki läheisensä haudalla Sarajevossa vuonna 1992. (Kuva: Wikimedia Commons)

Päiväkirjaa kirjoittavasta 11-vuotiaasta tytöstä tuli yksi Sarajevon verisen piirityksen symboleista – Kärsimysnäytelmän alkamisesta 30 vuotta

Yli kolme vuotta kestänyt piiritys vaati 12 000 ihmisen hengen
Samuli Vänttilä 5.4.2022 21:00, muokattu 6.4.2022 13:45
a– a+
Bosnian sota

”Mimmy, sota on täällä,” kirjoitti 11-vuotias Zlata Filipovic päiväkirjaansa 6. huhtikuuta vuonna 1992. Filipovic asui vanhempiensa kanssa Sarajevossa Bosnia-Hertsegovinassa. Hän kutsui päiväkirjaansa Mimmyksi.

Filipovicin kodin lähellä sijaitsevilta kukkuloilta kuului ammuntaa, kaupungin keskustassa sijaitsevan parlamenttirakennuksen edessä ammuttiin mielenosoittajia.

Noina päivinä alkoi verinen Bosnian sisällissota sekä yksi sen kuuluisimmista ja tuhoisimmista näytelmistä: Sarajevon piiritys. Sodan syttymisestä on nyt kulunut 30 vuotta.

Päiväkirjaa pitävästä nuoresta tytöstä tuli yksi Bosnian sodan symboleista. Filipovic kuvaa 11-vuotiaan tarkkuudella, miten ensi päivien aiheuttama järkytys muuttuu nopeasti jokapäiväiseksi kranaatti- ja tykkituleksi, kauhuksi, kuolinuutisiksi, kylmyydeksi, näläksi ja ankeudeksi.

”Kukaan ei ole normaali, mikään ei ole täällä normaalia,” Filipovic kuvaa tunnelmiaan 6. huhtikuuta 1992, kun rauhan aika näytti vääjäämättä päättyneen.

Bosnian sota lukeutuu 1990-luvun alussa käytyihin Jugoslavian hajoamissotiin. 

Sosialistisen Jugoslavian liittotasavallan yhtenäisyys oli alkanut rakoilla jo 1980-luvulla presidentti Josip Titon kuoleman jälkeen. Nationalismi kiihtyi vuosikymmenen loppua kohti tultaessa.

Slovenia ja Kroatia irrottautuivat Jugoslaviasta vuonna 1991. Niistä varsinkin Kroatiassa käytiin itsenäistymisen yhteydessä oma verinen sotansa, joka päättyi alkuvuodesta 1992.

Levottomuudet levisivät myös Bosniaan. Muslimit ja kroaatit halusivat Bosnian irrottautuvan Jugoslavian liittotasavallasta ja julistautuvan itsenäiseksi. Bosnian serbit sen sijaan vastustivat ajatusta. He halusivat pysyä mukana Belgradista johdetun serbienemmistöisen Jugoslavian yhteydessä.

Serbinationalismi jylläsi tuohon aikaan kiivaana. Belgradissa sitä ylläpiti kiihkokansallisilla puheillaan Serbian presidentti Slobodan Milosevic. 

Bosniassa serbien kiihkokansallismielinen johtaja Radovan Karadžić uhkaili jo ennen sotaa muslimeja edessä olevalla tuholla. Karadžić myös sanoi estävänsä Bosnian itsenäisyyden vaikka väkivalloin.

Sarajevon piiritys
Sodan tuhoja piiritetyssä Sarajevossa. KUVA: Wikimedia Commons

Bosniassa Jugoslavian etnisten ryhmien väliset ristiriidat saivat erityisen paljon tuulta alleen, sillä muslimit, kroaatit ja serbit eivät asuneet siellä niin selkeästi omilla alueillaan kuin esimerkiksi Kroatiassa, Serbiassa ja Sloveniassa. 

Bosniassa kansanryhmät olivat levittäytyneet tilkkutäkkimäisesti eri puolille maata. Myös pääkaupunki Sarajevossa asui kaikkien väestöryhmien edustajia.

Tunnelmat Bosniassa kävivät kiihkeinä jo vuoden 1991 aikana, jolloin eri väestöryhmät muodostivat omia aseellisia kaartejaan. Pieniä yhteenottojakin sattui.

Maaliskuussa 1992 Bosniassa järjestettiin kansanäänestys itsenäistymisestä. Kyllä-äänet saivat murskavoiton, mutta serbit boikotoivat vaaleja. 

Lopulta Bosnia-Hertsegovina kuitenkin julistautui itsenäiseksi 5. huhtikuuta 1992.

Pian sen jälkeen serbit aloittivat sotatoimet ja piirittivät useita kaupunkeja. Myös pääkaupunki Sarajevo piiritettiin nopeasti.

Bosnian sodasta tuli Jugoslavian hajoamissodista kaikkein verisin ja julmin.

Alusta alkaen sodalle olivat leimallisia monenlaiset sotarikokset kuten etniset puhdistukset ja siviilien järjestelmälliset tappamiset.

Bosnian sodan myötä myös keskitysleirit palasivat Eurooppaan. Etenkin serbit, mutta myös kroaatit kokosivat muslimeja keskitysleireille, joissa raiskaukset, nälkään näännyttämiset ja erilaiset julmuudet saivat kauhistuttavia mittasuhteita.

Muslimit ja kroaatit sotivat pääosin yhdessä serbejä vastaan, mutta ajoittain myös muslimit ja kroaatit taistelivat keskenään.

Hirvittävimpiä käänteitä Bosnian sodassa oli Srebrenican joukkomurha vuonna 1995, jolloin serbit surmasivat arvioiden mukaan jopa 8 000 muslimimiestä ja -poikaa. YK:n hollantilaiset rauhanturvaajat saattoivat seurata tapahtumia vain sivusta.

Bosnian sota muistetaankin osittain myös kansainvälisen yhteisön kyvyttömyydestä puuttua monta vuotta kestäneeseen väkivallan kierteeseen.

Sarajevon piiritys
Ihmiset katkoivat puistojen puita lämmitystä varten piiritetyssä Sarajevossa vuonna 1993. KUVA: Wikimedia Commons

Julma näytelmä oli myös Sarajevon piiritys, joka kesti sodan alkupäivistä aina vuoteen 1996 saakka. 

Sarajevo sijaitsee vuorien ja kukkuloiden reunustamassa laaksossa, joten sen eristäminen muusta maailmasta oli serbeille helppoa. Vuorilta ja kukkuloilta kaupunkia myös tulitettiin jatkuvasti kranaatti-iskuin. 

Erityisen piinallisia olivat kaupungin rakennuksiin soluttautuneet tarkka-ampujat, jotka ampuivat kaduilla juoksevia ihmisiä. Erityisen tunnettu oli “Sniper Alleyksi” ristitty katu, jota sarajevolaiset joutuivat käyttämään vedenhakureissujensa kulkureittinä. 

Sarajevon piirityksessä kuoli yhteensä noin 12 000 ihmistä. Joukossa on paljon siviilejä, myös lapsia. Haavoittuneiden ja loukkaantuneiden määrät olivat moninkertaisia.

Sarajevon piiritys oli Syyrian Aleppon piiritykseen saakka modernin historian pitkäaikaisin piiritys.

Bosnian sota päättyi Daytonin rauhansopimukseen vuonna 1995. 

Sodassa kuoli yhteensä 100 000–130 000 ihmistä.

Daytonin rauhansopimus lopetti väkivaltaisuudet, mutta sementoi maahan syvät jakolinjat, jotka tuntuvat edelleen.

Rauhansopimuksen myötä kaikille kolmelle kansanryhmälle on taattu paikkansa jokaisessa Bosnia-Hertsegovinan virastossa ja päätöksentekoelimessä. Myös presidentti-instituutio on jaettu kansanryhmien kesken. Se jumiuttaa merkittävästi päätöksentekoa ja maan kehittämistä.

Viime vuoden lopulla ristiriidat Bosnia-Hertsegovinassa kärjistyivät taas, kun serbit ilmoittivat pyrkivänsä eroon liittovaltiosta ja luomaan omat puolustusvoimat, verohallinnon ja poliisivoimat.

Se on luonut pelkoja jopa uudesta sodan mahdollisuudesta.

“Ympyrät sulkeutuvat aina, ja me täällä sisäpuolella tukehdumme. Tahtoisin joskus, että minulla olisi siivet, jotta voisin lentää kauas tästä helvetistä,” kirjoitti 11-vuotias Zlata Filipovic keskiviikkona 29. syyskuuta 1993 päiväkirjaansa.

Sarajevon piiritys oli kestänyt tuolloin jo lähes puolitoista vuotta. Toivottomuus, pelko ja turhautuneisuus tuntuivat loppumattomilta ainaisen väkivallan keskellä.

Filipovic asui piiritetyssä Sarajevossa noin kaksi vuotta. Hänen päiväkirjansa päätyivät avustustyöjärjestöjen ja ranskalaistoimittajien kautta julkaistaviksi Ranskaan. Teoksesta tuli bestseller, joka käännettiin useille eri kielille, myös suomeksi.

Lopulta vuoden 1993 lopulla Filipovic pääsi pakenemaan piiritetystä Sarajevosta Pariisiin.  

Vuonna 2016 Filipovic kertoi irlantilaisen The Irish Timesin haastattelussa asuvansa nykyään Dublinissa Irlannissa ja työskentelevänsä elokuvatuottajana.

Sarajevossa Filipovic sanoi vierailevansa vuosittain.

Lainaukset teoksesta Zlata Filipovic: Zlatan päiväkirja. Nuoren tytön elämä Sarajevossa. Wsoy, 191 s. Kirja on julkaistu vuonna 1994.

Lue myös

USU: Hallitus aikoo esittää Lapin ja Oulun vaalipiirien yhdistämistä yhteiseksi vaalialueeksi

Uutissuomalaisen tietojen mukaan hallitus aikoo esittää, että Lapin ja Oulun vaalipiirit muodostaisivat yhteisen...
4.12.2025 11:48

Raportti: Saamelaisten oikeuksia laiminlyötiin Nato-prosessissa

Saamelaisten oikeuksia laiminlyötiin Suomen Nato-jäsenyyden ja DCA-puolustusyhteistyösopimuksen prosesseissa, sanoo saamelaisten totuus- ja sovintokomissio...
4.12.2025 11:31

Palestiinalaiset äärijärjestöt palauttaneet lähes kaikki panttivankien ruumiit Gazasta

Israelin armeija vahvisti torstaina, että palestiinalaisten äärijärjestöjen Gazasta palauttamat jäännökset kuuluvat thaimaalaiselle panttivangille...
4.12.2025 10:41

Aihetunnisteet

Bosnia bosnia ja hertsegovina bosnian sota Politiikka Sarajevo Sarajevon piiritys sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
”Jopa hallituksen koko kauden huonoin esitys” – persuilu ulkomaalaisopiskelijoilla sai keskustalta täystyrmäyksen
Uutiset | 3.12.2025 17:06
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
FT: Eurooppalaisen vaatejätin tuotteet palasivat Venäjälle
Uutiset | 2.12.2025 8:20
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

USU: Hallitus aikoo esittää Lapin ja Oulun vaalipiirien yhdistämistä yhteiseksi vaalialueeksi
Uutiset | 4.12.2025 11:48
Raportti: Saamelaisten oikeuksia laiminlyötiin Nato-prosessissa
Uutiset | 4.12.2025 11:31
Palestiinalaiset äärijärjestöt palauttaneet lähes kaikki panttivankien ruumiit Gazasta
Uutiset | 4.12.2025 10:41
Sote-valiokunnassa ratkaisujen päivä – varapuheenjohtaja arvoituksellisena työilmapiiristä
Uutiset | 4.12.2025 10:40
Ylen gallup: SDP jatkaa suosituimpana, kärkikolmikon luvuissa laskua
Uutiset | 4.12.2025 9:20
Trumpin hallinnon leikkausten kohteena ollut rauhaninstituutti nimettiin Trumpin mukaan
Uutiset | 4.12.2025 9:15
Vilnan lentokenttä ongelmissa – syyttää Valko-Venäjää
Uutiset | 4.12.2025 9:10
Esitys: Naton itärajalle kolme taisteluvalmista voimakeskusta
Uutiset | 4.12.2025 9:10
Trump: Witkoffin neuvottelut Putinin kanssa menivät ”suhteellisen hyvin”
Uutiset | 4.12.2025 9:03
Putin Intiaan neuvottelemaan ”kaikista kysymyksistä”
Uutiset | 4.12.2025 9:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USU: Hallitus aikoo esittää Lapin ja Oulun vaalipiirien yhdistämistä yhteiseksi vaalialueeksi
Uutiset | 4.12.2025 11:48
Raportti: Saamelaisten oikeuksia laiminlyötiin Nato-prosessissa
Uutiset | 4.12.2025 11:31
Palestiinalaiset äärijärjestöt palauttaneet lähes kaikki panttivankien ruumiit Gazasta
Uutiset | 4.12.2025 10:41
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Pankkien luotonantokvartaali on 15 vuotta
Mielipide | 3.12.2025 13:24
Lukijalta: Talouskasvu on niukkaa, jos kuluttajien luottamusta tulevaisuuteen ei palauteta
Mielipide | 3.12.2025 13:18
Lukijalta: Toimiva liikenneinfrastruktuuri tukee ihmisten elinoloja
Mielipide | 2.12.2025 15:25
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste