Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Keskusta linjasi tekoälyn hyödyntämisestä – “Ei vain muutamien alojen yksinoikeus”

14.11.2025 10:30
Lue lisää 
Henkilö
Eläkepäiviään Hannu Himanen viettää Hangon merellisissä maisemissa. Siellä on säilynyt venäläisten vanhoja linnoitusrakennelmia. Linnoituksilta näkee pitkälle etelään, länteen ja itään, joka on ex-suurlähettiläs Himaselle tuttu, mutta yhä paljon pohdituttavakin ilmansuunta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Löikö Putin sotasuunnitelmat lukkoon jo 2007? – suurlähettiläs Hannu Himanen todisti Moskovassa presidentin uutta tulemista

Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs Hannu Himanen ihmettelee suomalaista tapaa mielistellä venäläisiä. Hän pitää sitä jäänteenä kylmän sodan ajoilta.
Lauri Heikkilä 30.4.2022 10:00, muokattu 2.5.2022 10:23
a– a+
Henkilö

Hannu Himanen oli Kremlissä todistamassa Vladimir Putinin virkaanastujaisia toukokuussa 2012. Himanen oli juuri aloittanut Suomen Venäjän-suurlähettiläänä Moskovassa, ja Putin aloitti toisen jaksonsa Venäjän presidenttinä oltuaan neljä vuotta ”sivussa”.

Himasen nelivuotiseen suurlähettiläskauteen osui monia murroksia, joista on yhteydet tänä vuonna alkaneeseen Ukrainan sotaan.

– Raportoin vuoden 2014 vaihteessa, että 2013 oli suurten ulkopoliittisten voittojen vuosi Venäjälle. Kun lännessä ja Suomessa ajateltiin, että Venäjällä menee huonosti ja Venäjää väheksyttiin, niin Moskovasta katsoen se näytti voittokululta.

Syyskuussa 2013 Venäjä lähti mukaan Syyrian sisällissotaan tukemaan maan hallitusta. Euroopassa voitto oli, että Ukrainan silloinen presidentti Viktor Janukovytš hylkäsi assosiaatiosopimuksen EU:n kanssa, ja hyväksyi Putinin suoran rahatarjouksen, pitäen näin Ukrainan lähempänä Venäjää.

Suuri osa Ukrainan kansasta ei tätä hyväksynyt, ja marraskuussa 2013 alkoivat levottomuudet. Janukovytš syöstiin vallasta helmikuussa 2014. Venäjän isännöimät Sotšin talviolympialaiset loppuivat päivä tämän jälkeen, ja pian seurasivat Donbasin levottomuudet ja sotatoimet, ja Venäjä valtasi Krimin.

Oliko Ukrainan sodan alkaminen helmikuussa yllätys? Himanen sanoo, että oli ja ei, mutta vähintään kovia painostustoimia Putinilta saattoi odottaa. Lännen virhe on Himasen mielestä ollut se, ettei Putinia otettu vakavasti, vaan tämän suoratkin puheet on kuitattu pelkkänä rehentelynä.

– Voi sanoa jopa niin, että kaikki käynnistyi viimeistään Putinin puheesta Münchenin turvallisuuskonferenssissa 2007. Siinä hän esitti agendansa. Vuonna 2008 seurasi Georgian sota. Siitä ei tullut kunnollista reaktiota. Sitten Krim ja Donbasin sota. Väittäisin, etteivät siitäkään seuranneet sanktiot johtaneet erityisen vakaviin seurauksiin.

– Malesialaisen koneen alasampumisen jälkeen 2014 asetetut pakotteet jo rokottivat Venäjää, mutta maa pystyi aika nopeasti sopeutumaan tähän tilanteeseen, Himanen jatkaa.

Länsi on pitänyt Putinia ehkä turhana uhoajana, mutta onko Suomi tuntenut Putinia ja Venäjää paremmin? Himanen toteaa, että Suomessa on hyvää Venäjä-tietämystä, mutta myös muutama perisynti, joihin totuttiin kylmän sodan aikana.

– Paljon esiintyy nostalgista ajattelua. Koin tämän jo ennen suurlähettiläskautta, mutta etenkin sen aikana, että monet suomalaiset poliitikot olettavat, että oikea tapa venäläisten kanssa toimimiseen on jonkinlaiseen ystävyyteen pyrkiminen.

– Ystävyys, luottamus, hyvä naapuruus, näitä sanoja Neuvostoliitto käytti, ja nämä on meillä sisäistetty perusteellisesti. Se oli informaatiovaikuttamista, propagandaa. Hyvät suhteet ovat arvo sinänsä, mutta ei valtioiden välillä voi olla ystävyyttä, eivätkä venäläiset ajatelleet ystävyyttä.

Hyvät suhteet ovat arvo sinänsä, mutta ei valtioiden välillä voi olla ystävyyttä, eivätkä venäläiset ajatelleet ystävyyttä, Hannu Himanen avaa Suomen ja Neuvostoliitto-Venäjän suhteiden historiaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Tosiasia emeritusdiplomaatin mukaan on, että venäläiset eivät luota koskaan kehenkään.

– Se on venäläinen mentaliteetti. Siinä ei ole mitään vikaa, se on vain hyvin erilainen ajattelutapa.

– Kylmän sodan aikana Suomi oli alistetussa asemassa, ja meidät oli saatu uskomaan, että meidän pitää myötäillä venäläisiä, ja välttää kaikkea, mikä voisi heitä ärsyttää. Johtopäätös oli, että heitä pitää mielistellä, Himanen sanoo.

Mutta venäläiset eivät pidä mielistelijöistä. Miten heidän kanssaan sitten pitäisi toimia?

– Hyödyllinen tapa suhtautua venäläisiin on toimia kuten he. Vaikka olemme pienempi maa, suhtautumalla kunnioittavasti ja ottamalla heidät kuten ovat, puhumalla suoraan vaikeista asioista, me suomalaiset pystymme rakentamaan jotenkin tasa-arvoista suhdetta venäläisiin.

Suurlähettiläänäkin Himanen koki poikkeuksetta, että puhumalla vaikeista asioista suoraan saadaan hyvä keskustelu aikaan. Jos yhteistä näkemystä ei löydy, niin sitten vain todetaan, ettei löydy.

– Siinä ei ole mitään ongelmaa venäläisten silmissä.

Sama pätee muuallakin. Himanen on toiminut suurlähettiläänä sekä ulkoministeriön tehtävissä niinkin kaukaisissa kulttuureissa kuin Indonesiassa, Intiassa ja eri Afrikan maissa. Kaikkialla tärkeää on ottaa ihmiset sellaisina kuin he ovat.

Kun Himanen aloitti Moskovassa, valtaan oli hänen mukaansa palannut Putin, joka otti koko ajan enemmän askelia totalitaristiseen suuntaan.

1990-luvulla alkanut luottamus siihen, että Venäjä toimii lännen logiikan mukaan ja haluaa aidoksi demokratiaksi sekä integroitua läntiseen talouteen, kuitenkin vaikutti vielä noina aikoina läntisessä ajattelussa.

Koko reilun neljän vuoden kauden ajan Himanen näki, kuinka kansalaisoikeuksia kavennettiin Venäjällä. Samaa tahtia myös diplomaattina toimiminen kävi vuosi vuodelta vaikeammaksi. Kaikesta huolimatta aika oli erittäin mielenkiintoista.

– Vuoden 2014 jälkeen monet asiat hankaloituivat, koska oli sanktioita ja esimerkiksi taloussuhteita ei voinut hoitaa normaalilla tavalla.

Matkat alueille olivat ehkä kiinnostavinta antia.

– Käytännössä matkoilla aluekeskuksiin ohjelma rakennettiin aina paikallisen kuvernöörin toimiston kanssa. Pääpaino oli viranomaistapaamisissa, ja sitä kautta tuli käyntejä merkittävissä yrityksissä, yliopistoissa, tutkimuslaitoksissa ynnä muissa virallisissa paikoissa.

– Mutta halusin aina varmistaa, että joka kerta tapaan oppositiopoliitikkoja ja kansalaisaktivisteja. Oli (Aleksei) Navalnyin porukkaa, ja monenlaisia pieniä puolueita, ihmisiä, jotka vaikeissa oloissa jaksoivat pitää oppositiotoimintaa yllä, Himanen kertoo.

EU-maat ja niiden suurlähettiläät toimivat Venäjällä tiiviissä yhteistyössä, ja sitä kautta löytyi monenlaisia verkostoja, joiden avulla Suomenkin suurlähettiläs pääsi tapaamaan erilaisia kansalaisaktivisteja.

– Venäläisviranomaiset tekivät hyvin selväksi muutamaan otteeseen, etteivät pitäneet tällaisesta.

Esimerkiksi Permin alueella Himanen kävi Gulag-leirimuseossa, joka on harvoja ellei ainoa jotenkuten säilytetty Gulag-järjestelmän vankileiri. Museon perustivat Memorial-järjestön paikalliset aktivistit. Jälkikäteen selvisi, että viranomaiset eivät pitäneet käynnistä.

Leirimuseo oli juuri otettu sitä ylläpitäneeltä järjestöltä valtion hallintaan. Hän tapasi järjestön edustajia Permin kaupungissa, nämä kertoivat tarinansa, ja olivat varmoja siitä, että paikka tuhotaan tai piilotetaan historian unohdukseen. Vankileirien muisto ja toisinajattelijoiden vainoaminen kun ei sovi putinilaiseen tapaan katsoa Venäjän historiaa ylevästi.

Aktiivinen eläkeläinen on kysytty puhuja ja keskustelija. Himaselta on myös tulossa uusi kirja, elämäkerta 90 vuotta toukokuun lopussa täyttävästä Jaakko Iloniemestä, joka niin ikään on diplomatian konkari. (Kuva: Jari Laukkanen)

Nuoresta Hannu Himasesta ei pitänyt tulla diplomaattia, vaikka tämäkin polku alkoi jo varhain.

Himanen opiskeli Tampereen yliopistossa tiedotusoppia, ja tekikin jonkin verran toimittajan töitä. Yliopistoon hän tosin pääsi opiskelemaan ensin kansainvälistä politiikkaa, mutta vaihtoi pian pääainetta.

Diplomaatille tyypillisen kiertävän elämän Himanen oppi jo lapsena. Perhe muutti isän työn perässä ympäri Suomen.

Lukiolaisena Himanen pääsi stipendillä vuodeksi Yhdysvaltoihin, jossa hän oppi natiivin englannin kielen

– Vuoden aikana joku opettaja sanoi ohimennen jossain tilanteessa, että Hannu, sinusta pitäisi tulla diplomaatti. Kai minä sitten käyttäydyin sillä tavalla, mutta ehkäpä ainakin ajatus jäi itämään tästä, hän naurahtaa.

1976 Himanen näki lehdessä ilmoituksen, ja haki ulkoministeriön kansainvälisten asiain valmennuskurssille. Siitä aukesi tie uralle diplomaattina.

Virkamiesuransa jälkeen Himanen on puhunut Suomen mahdollisen Nato-jäsenyyden puolesta. Hänen mielestään asian hyvät puolet ovat päivän selvät.

– EU:n Lissabonin sopimuksen artikla 42.7 on sisällöltään tyhjä, pala paperia. Sen sijaan Naton artiklaan viiteen perustuva kollektiivinen puolustus tarkoittaa todellista puolustusta, sillä sen pohjalle rakentuu yhteinen puolustussuunnittelu ja operatiivinen johto. Ennen kaikkea Nato on konfliktien ennaltaehkäisijä ja vakautta luova järjestö.

Haastattelu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä huhtikuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeron voit ostaa täältä.

Lue myös

Venäjän joukoilla vaikeuksia Koillis-Ukrainassa –  Harkova jälleen pommitusten kohteena

Ukrainan toiseksi suurimpaan kaupunkiin Harkovaan on kohdistunut tykistötulta jälleen lauantaina. Yksi ihminen on...
30.4.2022 16:20

Macron lupaa Ranskan lisäävän sotilaallista ja humanitaarista apua Ukrainalle

Ranskan presidentti Emmanuel Macron sanoo Ranskan lisäävän sotilaallisen ja humanitaarisen avun toimittamista Ukrainalle....
30.4.2022 17:10

HS: Suomi varautuu Venäjän kaasutoimitusten katkeamiseen toukokuussa

Suomen valtionhallinto ja yritykset varautuvat Venäjän maakaasutoimitusten katkeamiseen toukokuussa, kertoo Helsingin Sanomat. HS:n mukaan...
30.4.2022 17:26

Aihetunnisteet

diplomaatit diplomatia Donbasin sota georgian sota Hanko Hannu Himanen kreml Krimin valloitus kylmä sota Moskova Münchenin turvallisuuskonferenssi Neuvostoliitto Putin suurlähettiläs Ukraina Ukrainan sota ulkopolitiikka Venäjä Venäjän oppositio Venäjän-suhteet Venäjän-suurlähettiläs

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Tämä on yleisin syy kissan joutumiselle eläinlääkäriin
Uutiset | 13.11.2025 23:00
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tätä remontoijat katuvat eniten – vastaus ei ole itse tekeminen
Uutiset | 12.11.2025 23:00
Tutkimus: Tämä rokote voi ehkäistä dementiaa
Uutiset | 13.11.2025 10:24
Paljastus: Salaisesta Putin-puhelusta täysi fiasko
Uutiset | 12.11.2025 22:03
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Väitös: Suomalaiset istuvat tietämättään kultasuonen päällä
Uutiset | 7.11.2025 8:31
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Ex-kansanedustajien sopeutumiseläkkeiden lakkauttaminen on säästänyt miljoonia euroja, kertoo Iltalehti
Uutiset | 10.11.2025 10:26
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Toimittajalta | Finnair saisi lopettaa kurjuuden maksimoinnin
Uutiset | 11.11.2025 11:35
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Suomalaiset kärsivät kivun hiljaa – näin reagoivat ruotsalaiset
Uutiset | 14.11.2025 22:40
Vuodessa voi olla korkeintaan kymmenen arkivapaapäivää, vuoteen 2026 jättipotti ei osu
Uutiset | 14.11.2025 22:30
Venäjän hypettämä tekoälyrobotti kaatui naamalleen ensiesiintymisessään
Uutiset | 14.11.2025 22:23
Nato-maan puolustusministeri ravistelee: ”Uusi uhka”
Uutiset | 14.11.2025 22:10
Palkintomatkasta alkoi vuosikausien taistelu Kekkosta vastaan – suomalainen poikkeusnobelisti oli ristiriitainen hahmo myös tiedemaailmassa
Uutiset | 14.11.2025 21:30
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Sää kylmenee – luvassa lunta ja räntää
Uutiset | 14.11.2025 20:13
Tukholmassa paha bussiturma, kaksikerroksinen bussi törmäsi pysäkkiin
Uutiset | 14.11.2025 18:13
Maahanmuuttovirasto: Metsäala ja puunkorjuu on ihmiskaupan riskiala
Uutiset | 14.11.2025 17:51
Kiova kovien iskujen kohteena: ”Ovet lensivät saranoiltaan”
Uutiset | 14.11.2025 17:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20
Kauhu tuli kaduille – Tutkija: Eurooppaan iski ”ennennäkemätön” terrori-iskujen aalto 10 vuotta sitten
Uutiset | 12.11.2025 23:02
Aurinkovoima vaatii tilaa, mistä se on pois? – ”Se on fakta, joka pelaa Suomen pussiin”
Uutiset | 11.11.2025 11:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomalaiset kärsivät kivun hiljaa – näin reagoivat ruotsalaiset
Uutiset | 14.11.2025 22:40
Vuodessa voi olla korkeintaan kymmenen arkivapaapäivää, vuoteen 2026 jättipotti ei osu
Uutiset | 14.11.2025 22:30
Venäjän hypettämä tekoälyrobotti kaatui naamalleen ensiesiintymisessään
Uutiset | 14.11.2025 22:23
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49
Lukijalta: Oulujokivarren kunnat energiamurroksen edelläkävijöinä
Mielipide | 14.11.2025 9:48
Lukijalta: Viranhaltijoiden kunnioitettava demokraattista päätöksentekoa
Mielipide | 14.11.2025 9:37
Lukijalta: Kunnanlääkäri takaisin
Mielipide | 14.11.2025 9:33
Lukijalta: Ovatko venäläiset menettäneet järkensä?
Mielipide | 10.11.2025 10:22
Lukijalta: Keskustan momentum olisi nyt
Mielipide | 7.11.2025 10:31
Lukijalta: Tällaisen henkilön haluamme Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 14:27
Lukijalta: Yrittäjää ei pidä rangaista rohkeudesta
Mielipide | 6.11.2025 12:20

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta linjasi tekoälyn hyödyntämisestä – “Ei vain muutamien alojen yksinoikeus”
Uutiset | 14.11.2025 10:30
Matti Korkiakoski Uudenmaan keskustan johtoon
Uutiset | 11.11.2025 17:12
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
Tyrmistys uudesta etätyölinjauksesta: ”Härskiä”
Uutiset | 10.11.2025 16:31
Maatalous ja työllisyys nousivat keskustelun ytimeen – Pekka Kuusisto jatkaa Varsinais-Suomen keskustan johdossa
Uutiset | 10.11.2025 10:41
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste