Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kokoomus

Ketä Orpo esittää kokoomuksen avainpestiin? – Yksi nimi nousee spekulaatioissa

13.5.2025 8:30
Lue lisää 
Politiikka
Keskustalle ei ole erivapauksia toimia vastoin hallituksen päätöksiä, muistuttaa pääministeri Sanna Marin (sd.). (Kuva: Mikko Stig / Lehtikuva)

Pääministeri Marin: Keskustan toiminta ei herätä luottamusta hallituskumppaneissa eikä omassa eduskuntaryhmässäni

Pääministerin mukaan hallitus ei ole poikkeuksellisessa kriisissä, mutta tilanne on epätavanomainen. Hallituksen työskentelyn tilasta on määrä käydä keskustelu ensi viikolla.
STT – Arttu Mäkelä, Mari Tuohiniemi 30.11.2022 23:18, muokattu 1.12.2022 16:03
a– a+
Politiikka

Pääministeri Sanna Marin (sd.) ei sanoisi hallituksen olevan poikkeuksellisessa kriisissä, mutta tilanne on hänen mielestään hyvin epätavanomainen.

Uudesta-Seelannista kesken virkamatkansa hallituksen tilannetta toimittajille kommentoineen Marinin mukaan keskustan toiminta ei herätä luottamusta hallituskumppaneissa eikä Marinin omassa eduskuntaryhmässä.

Keskusta on toiminut Marinin mielestä poikkeuksellisella tavalla eli hakenut oppositiosta tukea ja sivuuttanut hallituskumppanit.

Keskusta hyppäsi tiistaina ympäristövaliokunnassa opposition rinnalle muuttamaan hallituksen aiemmin sopimaa esitystä luonnonsuojelulaista. Puolue äänesti muutoksista yhdessä kokoomuksen ja perussuomalaisten kanssa. Hallitus oli antanut lakiesityksen eduskuntaan yksimielisenä toukokuussa.

–  Ymmärrän hyvin sen, että hallituskumppanien kuin myös oman ryhmäni luottamus keskustan toimintaa kohtaan horjuu sen vuoksi, että hallituksen yhteisistä pelisäännöistä ei ole pidetty kiinni. Tuo eduskunnan valiokunnassa nähty tapa toimia ei edusta sitä, mitä me olemme yhdessä sopineet, Marin sanoo.

Pääministeri sanoo kysyneensä keskustan puheenjohtajalta, valtiovarainministeri Annika Saarikolta luonnonsuojelulaista hyvinkin monta kertaa kuluneiden viikkojen aikana.

–  Kysynyt aivan suoraan, millä tavalla keskusta aikoo tässä toimia, ja tähän asti minulle on kerrottu, että ei mitään sellaista tietoa ole, että keskustan eduskuntaryhmä toimisi muulla tavalla kuin minkä esityksen hallitus on eduskuntaan vienyt, Marin sanoo.

–  Mutta olen kyllä aistinut, että tässä on ollut keskustan eduskuntaryhmällä kysymyksiä, varmasti painetta toisin toimia. Mutta sehän ei ole mikään peruste ja syy livetä niistä hallituksen yhdessä sopimista pelisäännöistä, että jokin kysymys on ryhmälle vaikea.

Marin painottaa hallituksessa olevan aina kysymyksiä, jotka voivat olla eri ryhmille vaikeita, mutta hallitustyöskentelyyn kuuluu se, että asioista sovitaan yhdessä ja päätösten takana seistään, vaikka se ei olisi itselle kaikkein mieluisin asia.

–  Näin on kaikkien hallituspuolueiden osalta, eikä keskustalla voi olla tässä minkäänlaisia erivapauksia, hän summaa.

Pääministerin mukaan keskustan toiminta pistää pohtimaan hallituksen työskentelyn tilaa ja asiasta käydään keskustelu ensi viikon alussa. Marinin mukaan tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun hallituksen sisällä joudutaan käymään pelisääntökeskusteluja.

Marin myöntää, että aikataulut ovat hankalat keskustelun järjestämiselle. Marin palaa itse vasta viikonloppuna virkamatkaltaan Uudesta-Seelannista ja Australiasta. Keskustan puheenjohtaja Saarikko puolestaan on alkuviikosta edustamassa hallitusta Euroopan valtiovarainministerien euroryhmän kokouksessa.

Marinilta kysyttiin mielipidettä siihen, kuinka tilanne vaikutti alkaneen kriisiytyä juuri hänen lähdettyä virkamatkalleen.

–  En minä osaa arvioida tätä aikayhteyttä, että onko siinä sattumaa tai muita tekijöitä. Todennäköisesti kyse on ollut vain eduskunnan käsittelyaikataulusta. Valiokunta on tuolloin käsitellyt tätä asiaa sattumalta todennäköisesti juuri samaan aikaan, kun itse olen ollut matkalla, enkä ole ollut tavoitettavissa, Marin arvioi.

Lue myös

Vakuutusyhtiö hylkäsi Vastaamo-uhrien korvaushakemuksia asianajokuluista – "Muut ovat ymmärtäneet"

Lähes viittätuhatta Vastaamon uhria edustavien juristien mukaan LähiTapiola on Suomen ainoana vakuutusyhtiönä kieltäytynyt korvausten maksamisesta.
13.5.2025 12:45

Nyt tuli Zelenskyin ehto neuvotteluille

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi suostuu tapaamaan venäläisistä vain presidentti Vladimir Putinin. Asiasta kertoo Zelenskyin...
13.5.2025 12:38

IL: Ministeri tyrmistyi PS-edustajan islam-kirjoituksesta – vaatii toimenpiteitä

Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) ei sulata perussuomalaisia edustavan kansanedustajana Kaisa Garedewin Facebook-kirjoitusta, jossa tämä...
13.5.2025 11:12

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka Sanna Marin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Kreml: ”Emme hyväksy”
Uutiset | 12.5.2025 16:26
EU:n ykkösdiplomaatti lataa: ”Venäjä haluaa sotaa”
Uutiset | 12.5.2025 21:03
Älä jätä näitä oireita silmässä huomiotta – Lääkäriin on kiire
Uutiset | 12.5.2025 21:34
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Tutkijat: Yllättävä aine auttaa irrottamaan hopeaa
Uutiset | 12.5.2025 22:00
Miksi sanomme Tukholma ja Pietari, kun muissa kielissä ne ovat Stockholm ja St. Petersburg? – Professori kertoo syyn
Uutiset | 11.5.2025 18:00
Yksi ihminen kuoli kaivoksen työtapaturmassa Siilinjärvellä – Jäi puristuksiin
Uutiset | 12.5.2025 16:37
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Kreml: ”Emme hyväksy”
Uutiset | 12.5.2025 16:26
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Vakuutusyhtiö hylkäsi Vastaamo-uhrien korvaushakemuksia asianajokuluista – ”Muut ovat ymmärtäneet”
Uutiset | 13.5.2025 12:45
Nyt tuli Zelenskyin ehto neuvotteluille
Uutiset | 13.5.2025 12:38
IL: Ministeri tyrmistyi PS-edustajan islam-kirjoituksesta – vaatii toimenpiteitä
Uutiset | 13.5.2025 11:12
Britannian pääministerin asunnolla tuhopolttoyritys
Uutiset | 13.5.2025 10:38
Saksan kuninkaaksi julistautunut Peter Fitzek on pidätetty
Uutiset | 13.5.2025 10:20
Ressun lukiossa 11 laudaturin ylioppilas
Uutiset | 13.5.2025 9:47
Jättimäinen makkara ja paljon tulta – KAJ kapuaa lauteille Euroviisujen ensimmäisessä semifinaalissa
Uutiset | 13.5.2025 9:36
USA kiristää Iranin pakotteita
Uutiset | 13.5.2025 9:21
Teknologiateollisuus vaatii nostamaan Suomen koulutustasoa – liiton mukaan hallituksen tavoite ei riitä
Uutiset | 13.5.2025 9:10
Päätös: Kreml syypää Malaysia Airlinesin koneen tuhoamiseen
Uutiset | 13.5.2025 9:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 19:00
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vakuutusyhtiö hylkäsi Vastaamo-uhrien korvaushakemuksia asianajokuluista – ”Muut ovat ymmärtäneet”
Uutiset | 13.5.2025 12:45
Nyt tuli Zelenskyin ehto neuvotteluille
Uutiset | 13.5.2025 12:38
IL: Ministeri tyrmistyi PS-edustajan islam-kirjoituksesta – vaatii toimenpiteitä
Uutiset | 13.5.2025 11:12
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen alv-vuoristorata kurittaa pahiten liikunta-alaa
Mielipide | 12.5.2025 15:24
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16
Lukijalta: Metsänomistajien on kannettava vastuunsa
Mielipide | 12.5.2025 15:12
Lukijalta: Anonyymit arjessamme
Mielipide | 12.5.2025 15:09
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste