Osa alueista ajautui sote-umpikujaan – Markus Lohi syyttää hallitusta toimettomuudesta
Onko hyvinvointialueiden rahoitusmalli ongelmallinen vai toimiiko se nyt kuten pitää?
Keskustan kansanedustaja Markus Lohi oli tekemässä sote-uudistusta viime vaalikaudella sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtajan roolissa. Nyt hän joutuu Lapin aluevaltuutettuna tekemään kovia päätöksiä, kun hyvinvointialueen taloutta laitetaan kuntoon.
Ulkopuolisen arviointiryhmän esityksen mukaan Kemin Länsi-Pohjan sairaala vastaisi jatkossa lähinnä terveyskeskusta, kun erikoissairaanhoito keskitetään Rovaniemelle Lapin keskussairaalaan.
Länsi-Pohjan sairaalan ulkoistus Mehiläiselle tulisi arviointiryhmän mukaan myös lopettaa.
Lapin aluevaltuuston päättäjät ovat nyt aika lailla selkä seinää vasten, Markus Lohi kertoo.
– Siinä ei ihan hirveän paljon vaihtoehtoja ole. Tilanne on vähän semmoinen, että tee tai itke ja tee, hän toteaa.
Valtiovarainministeriö on laittanut talouden tunnuslukujen perusteella arviointimenettelyyn myös kaksi muuta hyvinvointialuetta, Itä-Uudenmaan ja Keski-Suomen.
Lohi sanoo, ettei sote tullut viime vaalikaudella kerralla valmiiksi eikä kukaan voinut etukäteen tarkalleen tietää, miten rahoituslaki toimii oikeassa elämässä.
Hän myöntää, että siinä on ilmennyt ongelmia. Keskusta on jo viime vuonna ehdottanut parlamentaarisen työryhmän perustamista sote-palveluiden rahoituksen turvaamiseksi. Viime kaudella hallituksessa ollut RKP on nyt myös ottanut kantaa rahoituslain avaamisen puolesta.
– Rahoituslain uudistamiselle on nyt selkeä tarve, mutta näköpiirissä ei ole merkkejä siitä, että tällaista valmistelutyötä aloitettaisiin, eduskunnan valtiovarainvaliokuntaa johtava Lohi sanoo.
Lohen mukaan nyt voitaisiin muutaman vuoden kokemuksella tarkastella, ohjautuuko sosiaali- ja terveyspalveluiden rahoitus oikein ja tarpeen mukaan, tai kannustaako se alueita oikeanlaiseen tekemiseen.
Julkisuudessa on puitu sitäkin, ohjaavatko tietyt diagnoosimerkinnät rahoitusta väärällä tavalla.
– Ei tarvitse olla tähtitieteilijä päätelläkseen, että toisilla hyvinvointialueilla on hyvä taloudellinen tilanne, mutta toiset eivät saa talouttaan kuntoon, vaikka tekisivät mitä. Ehkä rahoituksen tarvepohjaisessa ohjautumisessa on ongelmia, Lohi sanoo.
Hän katsoo, että nyt tulee pitää huoli siitä, ettei alueiden rahoitus eriydy liikaa.
– Toiset tekevät plussaa, kuten Helsinki, joka on saman rahoituksen piirissä. Siellä mietitään, kuinka monta lääkäriä lähetetään Havaijille kurssille, kun samaan aikaan toiset miettivät, huolehditaanko ikäihmisistä, Lohi kuvaa.
– Eli kyllähän tässä on tarkastelun paikka.

Rahoituslain uusi tarkastelu ei kuitenkaan ehtisi muuttaa sitä, että kolme hyvinvointialuetta joutuu nyt kulukuuriin.
Lohi sanoo suoraan, ettei hän ole niinkään huolissaan erikoissairaanhoidon tilanteesta alueilla, jotka ovat arviointimenettelyssä.
– Kyllä ihmiset vakavan tilanteen tullen saavat hoitoa ja heidät viedään erikoissairaanhoidon piiriin, hän sanoo.
Lohen mukaan alueilla pitäisi keskittyä ennen muuta siihen, että perusterveydenhuolto sekä ikäihmisten hoiva saadaan kuntoon. Koko sote-uudistuksessa oli nimenomaan kyse painopisteen siirtämisestä perustason palveluihin ja henkilöstön työkyvyn vahvistamiseen, hän huomauttaa.
– Sitä kautta kyetään ratkomaan myös lähitulevaisuudessa edessä olevaa työvoimapulaa.
Lohen mielestä Lapin hyvinvointialueellakin olisi peiliin katsomisen paikka, sillä muutosten valmistelussa ja toimeenpanossa on ollut ”poikkeuksellisen paljon vaikeuksia” verrattuna moneen muuhun hyvinvointialueeseen.
– Ne mittarit ovat punaisella, ja se osittain vaikuttaa tähän hankalaan tilanteeseen.
– Lapissa oli kaksi sairaanhoitopiiriä ja kaksi keskussairaalaa, ja me päättäjinä olemme jääneet liikaa näihin poteroihin ja keskustelemaan erikoissairaanhoidosta, Lohi näkee.
Lapin vaalipiiristä niin ikään tuleva sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) syytti Länsi-Pohjan sairaalan tilanteesta viime hallituskaudella säädettyä sote-uudistusta.
– Ilman sote-uudistusta emme olisi tässä tilanteessa, hän kirjoitti Facebookissa.
Oppositiopoliitikko Lohen katse kuitenkin kääntyy nykyisen hallituksen puolueen.
– Johtaminen on suunnan näyttämistä ja vastuun kantamista. Odottaisin tätä myös nykyisiltä ministereiltä, hän sanoo.
Lohen mukaan nyt olisi kiire miettiä sitä, mitä toimenpiteitä julkisessa terveydenhoidossa ylipäätään tehdään. Sekin olisi valtakunnallisesti päätettävä asia.
– Nyt tehdään myös toimenpiteitä, joilla ei ole ihmisten hyvinvointia ja terveyttä edistävää vaikutusta. Ihmisiä saatetaan ylihoitaa ja heille tehdään turhia tutkimuksia, kun samaan aikaan toisaalla ihmiset jonottavat ja heitä alihoidetaan.
– Koko palettia pitäisi uskaltaa johtaa rohkeammin, Markus Lohi korostaa.

Viime päivinä on kohistu siitä, että arviointimenettelyssä oleva Keski-Suomen hyvinvointialue kielsi vanhusten palvelutalojen työntekijöitä tarjoamasta kahvia palvelutaloissa esiintyville laulajille.
Markus Lohi ei myöskään päätöstä ymmärrä.
– Silloin kun aletaan laskea vapaaehtoistyötä tekevien kahvikuppeja, huomio on ihan väärässä paikassa.
Lohen mielestä on silti selvää, että sosiaali- ja terveyspalveluissa pitää tehdä jotain toisin, jotta nykyisellä työpanoksella saadaan enemmän vaikuttavuutta.
– Puhuisin höpöjä jos en sanoisi, että tulevaisuudessa on kiinnitettävä yhä enemmän huomiota julkisten sosiaali- ja terveyspalveluiden tuottavuuden parantamiseen.