Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kevät

Varoitus kevätsäästä innostuneille suomalaisille: Vaara kasvaa nyt nopeasti

11.4.2026 15:55
Lue lisää 
Välikysymys
Keskustan vanhempi valtiomies Matti Vanhanen opetti oppositiolle turvallisuuspoliittisia käytöstapoja välikysymyskeskustelussa. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Oppositio sai pitkin korvia hybridivälikysymyksestään – "Tässä on kyse todella halpahintaisesta populistisesta politiikasta"

Pekka Pohjolainen 24.11.2021 17:32, muokattu 25.11.2021 8:17
a– a+
Välikysymys

Hybridivaikuttamiseen varautumisesta välikysynyt oppositio sai kuulla hallituspuolueilta kunniansa sisäpolitiikan teosta kansallisen turvallisuuden kysymyksillä.

Keskustan ryhmäpuheessa asiaan puuttunut konkaripoliitikko Matti Vanhanen jatkoi opposition höyhentämistä asiasta myös debatissa.

Vanhanen huomautti, että muualla Euroopassa välikysymyksen taustalla olevia tapahtumia käsitellään Valko-Venäjän räikeänä hybridioperaationa Puolan ja Liettuan suuntaan.

– Meillä oppositio pyrkii käyttämään tätä sisäpoliittisesti tuodakseen sen oman maahanmuuttokriittisen agendansa tähän keskusteluun.

Vanhanen sanoi, että oppositiolla tähän oikeus. Yhteisten arvojen ja ihmisoikeuksien asettamista ristiriitaan kansallisen turvallisuuden kanssa Vanhanen ei kuitenkaan sulattanut.

– Perussuomalaisten ryhmäpuheenvuorossa tehtiin aika vastenmielisellä tavalla turvapaikanhakijoiden yhteyttä rikollisuuteen, sellaisella leimaavalla tavalla joka ei vie asioita eteenpäin, Vanhanen puuskahti.

SDP:n Jukka Gustafsson piti välikysymyksen superyllättäjänä kokoomusta, nimenomaan negatiivisessa mielessä.

– Mainitsen nyt ehkä neljännen kerran entisen pääministeri Matti Vanhasen nimen. Uskon, että täällä edustajat laidasta laitaan arvostavat Vanhasta kokeneena valtiomiehenä. Ja mitä hän sanoo: tämä on poikkeuksellista, että kokoomus lähtee tekemään näin merkittävällä turvallisuus‑ ja ulkopoliittisella asialla sisäpolitiikkaa.

Gustafsson sanoi, ettei muista sellaista oman yli 30-vuotisen uransa ajalta.

– Tilanteessa — hei kamoon — jossa meidän pitäisi kansallisten etujen vuoksi pyrkiä olemaan mahdollisimman yhtenäisiä, kun rajoillamme erilaiset diktaattorit harjoittavat todella vastenmielistä politiikkaa, Gustafsson vetosi.

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jussi Saramo toivoi saliin ”jonkinlaista rehellisyyttä”.

– Tässä on kyse todella halpahintaisesta populistisesta politiikasta, jota perussuomalaiset tässä salissa harjoittavat aina. Lietsotte vihaa kaikkia siirtolaisia kohtaan.

Saramo kyseli myös, miksi kokoomus on lähtenyt välikysymykseen mukaan.

– Ulkomailta tiedämme, että ette te siitä kostu, miksi kukaan äänestäisi perussuomalaisten kevytversiota. Te olette joka tapauksessa huonompi versio tästä vihanlietsonnasta.

Saramo kiihtyi sättimään kokoomusta niin, että joutui hieman peruuttelemaan eduskunnan etikettiin huonosti sopivan h-sanan tultua vastaan.

– Te olette hyödyllisiä — anteeksi, te ehkä tiedätte sen sanonnan, jota…No, tiedätte sen itsekin, Saramo lopetti.

Kokoomuksen Antti Häkkänen myönsi, että puolueiden pitää harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa yhteistyössä. Ydinkysymys on kuitenkin, onko tilannekuva uhkien tunnistamiseksi realistinen ja toimenpiteet tehokkaita.

– Nyt kun kuuntelimme hallituksen vastauksen, niin tässähän herää enemmän huolta kuin ennen tätä välikysymystä.

Häkkänen huomautti, että kokoomus, turvallisuusviranomaiset ja tasavallan presidentti ovat nähneet jo pidemmän aikaa Suomen turvallisuuslainsäädännössä puutteita, jotka pitää korjata.

– Nyt SDP, vihreät, vasemmisto ja muut vastaavat tähän puhumalla, että tässä oppositio jotain hybridipeliä pelaa, että me jotenkin horjutetaan tätä turvallisuuspoliittista järkeä. Katsokaa peiliin.

Välikysymyksen alullepanija, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra tulkitsi, että hallituspuolueet ovat kyvyttömiä myöntämään laajamittaisen kehitysmaista saapuvan siirtolaisuuden ongelmia.

– Jos ei ymmärrä eikä suostu myöntämään näitä seurauksia, niin ei voi nähdä mitään ongelmaa siinäkään, että vihamieliset tahot näitä ihmisiä unionimaihin työntävät.

Purran mukaan tälläkin hetkellä sisäministeriö suunnittelee antavansa oleskelulupia kansainvälistä suojelua tarvitsemattomille turvapaikanhakijoille.

– Tämä romuttaa koko suomalaisen järjestelmän ja vetää viimeisetkin uskottavuuden rippeet, Purra syytti.

Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) piti Valko-Venäjän hybridioperaatiota hyökkäyksenä koko Euroopan unionia kohtaan.

– On täysin selvää, että tässä tilanteessa me seisomme yhtenäisinä meidän kumppanimaidemme tukena. Tämä tuki on sataprosenttinen ja olemme solidaarisia kyseisille maille, ja tähän tarvitaan eurooppalainen ratkaisu.

Tuppuraisen mukaan komissio tulee uudistamaan sisä- ja ulkorajojen kriisivarautumista myös hybridihyökkäysten osalta. Niin sanottuun strategiseen kompassiin kuuluu hybridityökalupakki, jossa määritellään muun muassa, miten diplomaattista voimaa voidaan käyttää kolmansiin maihin ja esimerkiksi lentoyhtiöihin.

– Meillä on myöskin valmistelussa EU:n maahanmuuttopaketti, jossa tulee olla keinot siihen, että turvapaikkaoikeutta ei voi väärinkäyttää. On täysin selvää, että turvapaikkaoikeutta ei saa väärinkäyttää, mutta samalla on sanottava, että ei Eurooppa voi antautua, eurooppaministeri painotti.

Tuppuraisen mukaan se, joka lietsoo pelkoa, osoittaa heikkoutta. Avointa yhteiskuntaa ja omia arvoja pitää puolustaa määrätietoisesti.

– Me emme voi vain täällä käpertyä ja katsoa, ketä rajalle tulee, vaan meidän pitää edistää EU:n arvoja entistä määrätietoisemmin, koska ilman arvojamme me olemme arvottomia.

Lue myös

Vanhanen näpäytti oppositiota: Sisäpolitikointi turvallisuusasioilla voi viedä hybridivaikuttajien ansaan

Hybridivaikuttamiseen varautumisesta politikoimaan lähtenyt oppositio sai sapiskaa keskustan ryhmäpuhujalta Matti Vanhaselta välikysymyskeskustelussa. – Meillä...
24.11.2021 14:51

Sisäministeri Mikkonen: Suomen valmius vastata hybridivaikuttamiseen rajoilla on hyvällä tasolla

”Vakaviinkin häiriötilanteisiin kyetään vastaamaan voimassa olevalla lainsäädännöllä.”
24.11.2021 14:51

Puolan rajalla hytisevät naiset ja lapset näyttävät kelpaavan perussuomalaisille politiikan pelivälineeksi, sanoo keskustan varapuheenjohtaja

Turvapaikanhakijoiden määrä on olematon, ja perussuomalaiset raapivat päätään, miten saisi seuraavaksi nostettua metelin, Petri Honkonen toteaa
24.11.2021 19:17

Aihetunnisteet

Eduskunta hybridivaikuttaminen välikysymys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uusimmat

Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Luulitko, että Bond-filmin kuuluisassa kohtauksessa nähtiin parkouria? – Ei aivan
Uutiset | 11.4.2026 22:05
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Etkö saa unta? Näistä ruoista voi olla apua
Uutiset | 11.4.2026 21:24
Poliisi: Iitin droonin eristysalueelta löytyi räjähtämätön taistelukärki
Uutiset | 11.4.2026 17:19
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tänne menivät vuoden 2029 Kalevan kisat
Uutiset | 11.4.2026 16:47
Helpottava tieto koivuallergikoille
Uutiset | 11.4.2026 16:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Luulitko, että Bond-filmin kuuluisassa kohtauksessa nähtiin parkouria? – Ei aivan
Uutiset | 11.4.2026 22:05
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste