Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Oppositio piti hallituskriisiä väärin sammutettuna – Sipilän menettelytavat jäivät kaivelemaan

Pekka Pohjolainen 19.6.2017 16:17, muokattu 19.6.2017 17:42
a– a+
Eduskunta

Salaliittoteorioissa muhinut oppositio sätti hallituksen menettelytavat, kun eduskunta sai pääministeri Juha Sipilältä (kesk.) tiedonannon hallituspohjan muutoksesta.

Hallitusta syytettiin härskistä valtapelistä, kun se päätti jatkaa entisellä kokoonpanollaan, vaikka perussuomalaisten ministerit järjestäytyivät uudeksi poliittiseksi ryhmäksi

SDP:n Eero Heinäluoma painotti, että olennaista on pohtia, oliko hallituksen pohjassa tapahtunut olennainen muutos, joka vaatisi eduskunnan kuulemista ja kuuntelemista.

Heinäluoma muistutti, ettei hallituksella ollut enää enemmistöä eduskunnassa, kun perussuomalaiset oli heitetty ulos. Pääministerin olisi pitänyt jättää tällöin eronpyyntö, eikä lähteä oikaisemaan ja suoraan ratkomaan asiaa.

– Se on eri asia kuin tapaukset, joissa joku puolue lähtee pois, mutta sillä pohjalla joka jatkaa, on edelleen enemmistö, Heinäluoma huomautti.

Sipilä siteerasi salissa suoraan valtiosääntöoikeuden emeritusprofessorin Mikael Hidénin ja eduskunnan ex-pääsihteerin Seppo Tiitisen lausuntoa.

Sen mukaan hallitus voi jatkaa toimintaansa, jos pääministerillä on perusteltu syy uskoa hallituksellaan olevan yhä eduskunnan enemmistön kannatus – vaikka kannatuksen muodostuminen eduskunnassa on jonkin verran muuttunut.

Keskustan perustuslakituntija Tapani Tölli painotti, että olennainen kysymys on, nauttiiko hallitus eduskunnan luottamusta vai ei. Sen mittaamiseen annetaan mahdollisuus huomisessa luottamusäänestyksessä.

– Ei ole mitään syytä pyytää hallituksen eroa, jos ei ole annettu epäluottamusta ja hallitus ole sisältä hajonnut.

Sipilä kiisti ehdottomasti opposition epäilyt ja syytökset siitä, että hallituskriisin ja sen laukaisemisen käsikirjoitus olisi ennalta laadittu.

– Nämä ovat ihan mielikuvitustarinoita, joita lehdet kirjoittavat ja te täällä toistatte. Tällaista keskustelua ei ole ollut olemassa.

Pääministerin mukaan viitteitä oli kuitenkin siitä, että jos ”poliittinen koti palaa”, liikehdintää, kuten loikkauksia, muihin eduskuntaryhmiin voi tapahtua.

Tällaista muutamat perussuomalaiset kansanedustajat olivat Sipilän mukaan ennakoineet muutama päivä ennen Jyväskylän puoluekokousta.

Uuden näin ison ryhmän syntymisestä Sipilä ei ollut kuullut ennakkoon. Hän sanoi kuulleensa ”jotain mietintöjä ” sunnuntai-iltana 11. kesäkuuta, perussuomalaisten puoluekokouksen päätyttyä.

Kokoomuksen Ben Zyskowicz huomautti, että elämä on usein mielenkiintoisempaa, jos näkee ympärillään paljon salaliittoja.

Hän sanoi kokoomuksen kyllä varautuneen siihen, että Jussi Halla-aho valittaisiin perussuomalaisten puheenjohtajaksi ja perussuomalaisten luonne muuttuisi.

– Valmistauduimme uusiin hallitusneuvotteluihin, kun Halla-aho oli valittu.

Zyskowiczin mukaan ministeri Petteri Orpon johdolla käytiin useita keskusteluja pienessä piirissä. Niissä todettiin, että yhteistyötä perussuomalaisten kanssa ei haluta jatkaa.

– Oliko sitten olemassa joku suunnitelma, että jatkamme perussuomalaisista irtoavan lohkareen kanssa? Ei tietystikään, ei ollut mitään tietoa tällaisesta. Huhuja oli talo täynnä, päärakennuksen remonttimiehetkin varmasti ovat näitä huhuja kuulleet täällä käytävillä.

Perussuomalaiset ja siitä irronnut yli 20 kansanedustajan Uusi vaihtoehto, pian Sininen tulevaisuus, kävivät toisensa kimppuun välillä erittäin hapokasta retoriikkaa viljellen.

Eurooppa- ja kulttuuriministeri Sampo Terho kiitteli sarkastisesti entisen poliittisen viiteryhmänsä ryhmäpuhetta, jonka piti puolueen varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari.

– Voin vain todeta, että minulle on suunnaton helpotus, etten ole enää se henkilö, joka astelee tästä  ulos selittelemään näitä lausuntoja medialle, Terho puuskahti.

Huhtasaari luonnehti jyrkässä ryhmäpuheessaan hallituskriisiä ja sen laukaisemista ”härskiksi näytelmäksi”

– Hurskasteluun on osallistunut Uuden vaihtoehdon lisäksi myös muita, jopa tasavallan presidenti sortui tähän. Voi tätä kaksinaismoralismin määrää, totuutta pitää vääristellä koko ajan, jotta saataisiin muita lyötyä, hän valitteli.

Myös Uuden vaihtoehdon ryhmäpuheenjohtaja Simon Elo puuttui Huhtasaaren puheisiin.

– Ihmettelen syvästi, että eräs eduskuntaryhmä kyseenalaistaa tasavallan presidentin arvovallan niin epäasiallisella tavalla, kuin täällä kuultiin. Tällaista harvoin tässä kunnioitetussa salissa, kansanvallan pyhätössä kuullaan, Elo paheksui.

Lue myös

Hallituskriisin hoidosta yhdeksän kantelua oikeuskanslerille – "On epäilty, onko Soini ollut rehellinen"

Viimeviikkoisen hallituskriisin hoidosta on tehty tähän mennessä yhdeksän kantelua oikeuskanslerille, kertoo esittelijä Laura...
19.6.2017 12:23

Kaikkonen: Hallitusratkaisu purki poliittisen kriisin – mutta maahanmuutosta tarvitaan myös kriittistä keskustelua

Ilmiön käsitteleminen viisaalla, tolkulla ja oikeudenmukaisella tavalla on yksi aikamme haaste, keskustaryhmyri toteaa
19.6.2017 12:54

Sipilä: Yhteistyö uusi vaihtoehto -ryhmän kanssa oli luontevinta – hallituksen työhön ei tule katkosta

Suomi tarvitsee toimintakykyisen hallituksen ja sellainen meillä on, pääministeri Juha Sipilä (kesk.) totesi...
19.6.2017 12:28

Sipilän hallitus sai eduskunnan luottamuksen

Hallitus on saanut eduskunnan luottamuksen äänin 104–85. Eduskunta äänesti luottamuksesta pääministeri Juha Sipilän (kesk.)...
20.6.2017 14:27

Eduskunnassa mitataan tänään hallituksen luottamus – aiheena muutos hallituspohjassa

Eduskunta äänestää tänään hallituksen luottamuksesta. Äänestys seuraa valtioneuvoston tiedonantoa, jonka pääministeri Juha Sipilä (kesk.)...
20.6.2017 8:48

Aihetunnisteet

Eduskunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Missä mennään Garden-sotkussa? – Tätä kaikkea pääministeri ei ole kertonut julkisuuteen
Uutiset | 19.9.2026 10:30
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste