Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”

5.11.2026 15:10
Lue lisää 

Kaikkonen: Hallitusratkaisu purki poliittisen kriisin – mutta maahanmuutosta tarvitaan myös kriittistä keskustelua

Ilmiön käsitteleminen viisaalla, tolkulla ja oikeudenmukaisella tavalla on yksi aikamme haaste, keskustaryhmyri toteaa
Pauliina Pohjala 19.6.2017 12:54, muokattu 19.6.2017 13:16
a– a+
Tiedonanto

Keskustan eduskuntaryhmä tukee hallitusratkaisua, jolla puramme poliittisen kriisin, johon maamme viime viikolla ajautui, sen puheenjohtaja Antti Kaikkonen sanoo.

– Katsomme, että tällä ratkaisulla huolehditaan yhteiskuntamme vakaudesta ja Suomen myönteisen talous- ja työllisyyskehityksen jatkumisesta, Kaikkonen totesi keskustan ryhmäpuheessa, kun hallitus antoi tiedonannon uudesta kokoonpanostaan.

Kaikkosen mukaan ratkaisu takaa myös edellytykset viedä keskeneräiset uudistukset, ennen muuta sote- ja maakuntauudistus maaliin.

– Ihmisille on saatava töitä ja palvelut turvattava tasa-arvoisesti koko maassa.

Kaikkonen perusteli hallitusratkaisun tukemista myös EU-politiikalla.

– Se edellyttää sitä, että toimimme EU:ssa oikeissa viiteryhmissä.

Kaikkonen nosti esiin myös maahanmuuttopolitiikan, jonka kiristäminen on perussuomalaisille tärkeimpiä teemoja teema.

Kaikkonen sanoi, että maahanmuutosta tarvitaan myös kriittistä keskustelua ja ihmisten arjen turvallisuudesta on kaikin tavoin huolehdittava.

– Keskustan linja ei ole ”rajat kiinni”, mutta ei myöskään ”tervetuloa kaikki”.

– Tämän ilmiön käsitteleminen viisaalla, tolkulla ja oikeudenmukaisella tavalla on yksi aikamme haaste. Hädässä olevia on autettava, mutta liian sinisilmäinen ei kannata olla, Kaikkonen lisäsi.

– Aivan kaikki maahamme haluavat eivät ole vilpittömin motiivein tulossa. Meidän on oltava tarkkoja, mutta oikeudenmukaisia.

Kaikkonen korosti, että syrjinnälle, rasismille ja vihapuheelle Suomessa ei saa olla minkäänlaista sijaa.

– Uskon suomalaisten enemmistön olevan tästä samaa mieltä. Kunpa joku päivä kaikki olisivat tästä samaa mieltä.
 

Keskustan linja ei ole ”rajat kiinni”, mutta ei myöskään ”tervetuloa kaikki”.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen

Kaikkonen kiitti keskustan eduskuntaryhmän puolesta sekä kokoomuksen että uuden vaihtoehdon eduskuntaryhmiä siitä, että hallitusratkaisuun päästiin.

– Tiedämme, että päätös etenkään perussuomalaisten eduskuntaryhmän jättämisestä ei varmasti ollut poliittisesti saati henkilökohtaisesti helppo. Samalla vetoamme osaltamme sen puolesta, että kaikilla maltti säilyy niin tässä salissa kuin näiden seinien ulkopuolella.

Kaikkosen mukaan leimakirveiden heittely suuntaan tai toiseen ei edesauta niiden ongelmien ratkaisemista, jotka ovat sittenkin suomalaisten yhteisiä.

– Vanha sanonta ”arvaa oma tilasi, anna arvo toisellekin” on viisas ohjenuora tästä eteenpäin meille kaikille, Kaikkonen opasti.

Keskustaryhmyri kiitti pääministeri Juha Sipilää (kesk.) johtajuudesta hallituskriisin aikaan. Ilman sitä tilanne voisi nyt olla toisenlainen, Kaikkonen totesi.

– Juha Sipilä piti ohjakset käsissään siitä huolimatta, että viime viikko oli poliittisesti monin tavoin paineinen ja ristivetoinen. Myrskystä selvittiin jälleen poutasäälle.

Keskustan mukaan on tärkeää, että eduskunta palaa normaaliin työasentoon ja jatkaa työtä Suomen kuntoon laittamiseksi.

– Kaikkia tarvitaan; niin toimintakykyistä hallitusta, vastuullista oppositiota kuin sopimaan pystyviä työmarkkinaosapuolia. Yhteinen tehtävämme yli puolue- ja muiden rajojen on vahvistaa ihmisten uskoa tulevaisuuteen nyt, kun Suomen suunta on monen vuoden alamäen jälkeen vihdoin parempaan päin.
 
Oppositiosta on ehditty jo vaatia uusia eduskuntavaaleja.

Kaikkonen sanoo, että ”hajotusvaalit” eivät ole mielipidekysymys. Kynnys niiden järjestämiseen on perustuslaissa asetettu tietoisesti mahdollisimman korkeaksi.

– Ensisijaista on löytää istuvasta eduskunnasta enemmistö. Tässä pääministerin johdolla myös onnistuttiin.

Keskusta kuitenkin myöntää, että tilanne on poikkeuksellinen.

– Siksi on tärkeää, että hallituksen luottamus mitataan eduskunnassa jo huomenna. Hajotusvaaleja vaatineille keskustan eduskuntaryhmä muistuttaa, että jatkavalla hallituspohjalla on edelleen suomalaisilta viime eduskuntavaaleissa saatu valtakirja.

Lue myös

Sipilä: Yhteistyö uusi vaihtoehto -ryhmän kanssa oli luontevinta – hallituksen työhön ei tule katkosta

Suomi tarvitsee toimintakykyisen hallituksen ja sellainen meillä on, pääministeri Juha Sipilä (kesk.) totesi...
19.6.2017 12:28

Hallituskriisin hoidosta yhdeksän kantelua oikeuskanslerille – "On epäilty, onko Soini ollut rehellinen"

Viimeviikkoisen hallituskriisin hoidosta on tehty tähän mennessä yhdeksän kantelua oikeuskanslerille, kertoo esittelijä Laura...
19.6.2017 12:23

Oppositio piti hallituskriisiä väärin sammutettuna – Sipilän menettelytavat jäivät kaivelemaan

Salaliittoteorioissa muhinut oppositio sätti hallituksen menettelytavat, kun eduskunta sai pääministeri Juha Sipilältä (kesk.)...
19.6.2017 16:17

Aihetunnisteet

tiedonanto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Kallilta kirjallinen kysymys Porin lentoaseman tulevaisuudesta
Uutiset | 6.11.2026 13:10
Puolustusvoimat etsii Hangon golfkentällä epäilyttävää esinettä
Uutiset | 6.11.2026 13:00
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 12:51
Poliisi keskeytti HS:n juttuun liittyvän esitutkinnan
Uutiset | 6.11.2026 12:33
Poliisi hälytettiin Kööpenhaminan ja Prahan lentokentille
Uutiset | 6.11.2026 12:25
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Miljoonia kiloja perunaa tuhoutui suuressa hallipalossa Tyrnävällä
Uutiset | 6.11.2026 12:10
JSN antoi langettavan päätöksen Tekniikan Maailmalle – langettavia tehtiin yhteensä kolme
Uutiset | 6.11.2026 11:31
Oikeus salasi supovyyhtiin liittyviä asiakirjoja, myös käsittely pääosin suljetuin ovin
Uutiset | 6.11.2026 11:23
Puolustusministeri Hegseth uhoaa: En anna periksi, minua ei eroteta
Uutiset | 6.11.2026 11:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kallilta kirjallinen kysymys Porin lentoaseman tulevaisuudesta
Uutiset | 6.11.2026 13:10
Puolustusvoimat etsii Hangon golfkentällä epäilyttävää esinettä
Uutiset | 6.11.2026 13:00
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 12:51
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata