Opintolainan korkoavustuksen tulorajat nousevat maaliskuussa
Opintolainan korkoavustuksen tulorajoja korotetaan maaliskuun alussa, kertoo Kansaneläkelaitos (Kela). Viimeksi tulorajoja korotettiin kaksi vuotta sitten.
Korkoavustus on Kelan tukimuoto, jossa opintolainan korkoja maksetaan joko asiakkaalle tai suoraan pankille. Avustuksen hakeminen on mahdollista sitten, kun opintolainan korkoja ei enää pääomiteta eli lisätä lainapääomaan, vaan asiakas maksaa korkoja itse.
Tulorajat nousevat perhetilanteesta riippuen noin 70–90 euroa. Esimerkiksi opintonsa päättäneellä ja lapsettomalla uusi tuloraja on aiemman 1 589 euron sijaan jatkossa 1 662 euroa kuukaudessa.
Korkoavustukseen vaikuttavat veronalaiset ansio- ja pääomatulot, jotka huomioidaan bruttona. Verovapaat tulot ja etuudet, kuten asumistuki tai toimeentulotuki, eivät vaikuta korkoavustukseen.
Uudet tulorajat tulevat voimaan 1. maaliskuuta.