Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Metsätalous

Kuolinpesät omistavat yli miljoona hehtaaria metsää, kertoo tuore selvitys

22.6.2026 10:00
Lue lisää 
Talous
OECD muun muassa suosittelee opiskelupaikkojen lisäämistä yliopistoihin ja korkeakouluihin. Lisäksi eri alojen opiskelupaikkojen määrää pitäisi pystyä muuttamaan nykyistä joustavammin työvoiman tarpeen mukaan. Kuva Tampereen yliopistolta syyskuulta 2020. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

OECD patistaa Suomea lisäämään tuottavuutta panostamalla innovaatioihin

”Elintasoeron kaventamiseksi muihin Pohjoismaihin tuottavuuden kasvun on kiihdyttävä ja työllisyysasteen noustava erityisesti ikääntyvien työntekijöiden osalta”
STT-Liisa Kujala 15.12.2022 14:32, muokattu 15.12.2022 14:38
a– a+
Talous

Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö OECD patistaa Suomea panostamaan enemmän innovaatiotoimintaan. OECD:n mukaan innovaatioekosysteemien käynnistäminen uudelleen auttaisi lisäämään Suomen alhaista tuottavuuden kasvua.

OECD määrittelee maaraportissaan, että tutkimus- ja kehitysmenojen lisäämisen ohella tämä merkitsee muun muassa selkeiden tavoitteiden asettamista soveltavan tutkimuksen rahoitukselle. Lisäksi tarvitaan esimerkiksi viennin edistämisen ja innovaatioiden synergian vahvistamista sekä ennen kaikkea ammattitaitoisen työvoiman tarjonnan lisäämistä.

OECD muun muassa suosittelee opiskelupaikkojen lisäämistä yliopistoihin ja korkeakouluihin. Lisäksi eri alojen opiskelupaikkojen määrää pitäisi pystyä muuttamaan nykyistä joustavammin työvoiman tarpeen mukaan. Koulutettujen ulkomaisten työntekijöiden osaamisen tunnustamista pitäisi edistää ja lisäksi heille pitäisi olla tarvittaessa tarjolla lisäkoulutusta.

Kotihoidontukea tulisi OECD:n mielestä vähentää, jotta pienten lasten äitejä saataisiin lisää työelämään.

Suosituksissa myös esimerkiksi kehotetaan vähentämään yritystukia, jotka eivät lisää tuottavuutta. Sote-uudistuksen sujumista tulee OECD:n mukaan pitää silmällä ja tarvittaessa vahvistaa tuottavuutta lisääviä toimia.

Maaraportissa todetaan, että Suomi toipui nopeasti koronapandemian aiheuttamasta kriisistä, mutta talouskasvu pysähtyi Venäjän hyökättyä Ukrainaan. Inflaation kiihtyminen on vähentänyt kotitalouksien käytettävissä olevia tuloja Suomessa ja sen kauppakumppaneissa sekä hidastanut taloutta.

–  Haavoittuvia kotitalouksia auttavia toimenpiteitä tulee kohdentaa samalla kun varmistetaan, ettei julkisen talouden rakenteellinen rahoitusasema heikkene. Vahvemman elpymisen edistäminen ja maan korkean elintasotason ylläpitäminen edellyttävät toimenpiteitä tuottavuuden, työllisyyden ja innovaatioiden lisäämiseksi, OECD sanoo lehdistötiedotteessa.

–  Elintasoeron kaventamiseksi muihin Pohjoismaihin tuottavuuden kasvun on kiihdyttävä ja työllisyysasteen noustava erityisesti ikääntyvien työntekijöiden osalta. Rakenteellisen ammattitaitoisen työvoimapulan ratkaiseminen korkea-asteen koulutuksen ja maahanmuuttouudistusten avulla on ratkaisevan tärkeää tuottavuuden kasvun vahvistamiseksi.

OECD ennustaa, että Suomen talous supistuu tulevina vuosineljänneksinä korkean inflaation, kiristyvän rahapolitiikan ja kauppakumppanimaiden kaasunsaantiongelmien vuoksi. Järjestö arvioi Suomen bruttokansantuotteen kasvavan 2,2 prosenttia tänä vuonna, laskevan 0,3 prosenttia ensi vuonna ja elpyvän 1,1 prosenttia vuonna 2024.

Raportissa todetaan, että talouden hidastuminen on heikentänyt julkista taloutta ja viivästyttänyt hallituksen toimia velkasuhteen vakauttamiseksi pitkällä aikavälillä. OECD kertookin tukevansa Suomen suunnitelmaa saavuttaa 0,5 prosentin rakenteellinen budjettialijäämä suhteessa bruttokansantuotteeseen vuosikymmenen loppuun mennessä.

OECD:n mukaan Suomi on oikeilla jäljillä saavuttaakseen tavoitteensa kasvihuonekaasujen päästöissä. Suosituksissa sanotaan, että muun muassa riippuvuutta biopolttoaineista tulisi pienentää. Myös yksityisautoilua tulisi vähentää kaupungeissa, ja etenkin pääkaupunkiseudulla tulisi panostaa julkiseen liikenteeseen.

Lue myös

Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia

Yleisradio osoittautui tutkimuksessa luotetuimmaksi kansalliseksi yleisradioyhtiöksi oman maansa kansalaisten keskuudessa, kun sitä vertailtiin Ruotsin ja Britannian vastaaviin
23.6.2026 0:01

Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta

Vakuutusyhtiöiden mukaan sotaoperaatioiden aiheuttamia vahinkoja ei korvata. Myöskään Valtiokonttorista korvauksia ei tipu, sillä lainsäädäntö ei niitä mahdollista.
22.6.2026 22:15

Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – "Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan"

Tutkijoiden mukaan kuluva ajanjakso on kuumin, mitä Maapallolla on koettu 125 000 vuoden aikana. Jopa kolmasosa Ranskan puulajeista saattaa olla katoamisen partaalla vuoteen 2050 mennessä.
22.6.2026 21:20

Aihetunnisteet

Energia ilmasto inflaatio innovaatiot korkeakoulut kotitaloudet koulutus Liikenne maaraportti OECD opiskelupaikat osaaminen rahapolitiikka Sote Talous tuonti tuottavuus työllisyys työvoima työvoimapula vienti yliopistot

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia
Uutiset | 23.6.2026 0:01
Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Sydäniskureista lähti liikkeelle väärinymmärryksiä
Uutiset | 22.6.2026 20:45
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Tutkinta valmistui: Epäonnistunut taitolentoliike johti Hornetin maahansyöksyyn Rovaniemellä
Uutiset | 22.6.2026 17:42
Oppositio syyttää hallitusta ikäihmisten digisyrjäyttämisestä – eduskunnassa kipakka väittely viranomaispostin tulevaisuudesta
Uutiset | 22.6.2026 17:22
Yhdysvallat jäädyttää Iranin öljypakotteet kahdeksi kuukaudeksi
Uutiset | 22.6.2026 17:17
Pääradan ratajärjestelmävika on korjattu
Uutiset | 22.6.2026 17:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia
Uutiset | 23.6.2026 0:01
Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työikäinen muistisairas tarvitsee jotain muuta kuin paikan vanhusten joukossa
Mielipide | 22.6.2026 15:00
Lukijalta: Suomen sähkömarkkinoiden mallia on tarkasteltava geotalouden aikana kriittisesti
Mielipide | 22.6.2026 14:57
Lukijalta: Investointi koulutukseen on investointi tulevaisuuteen
Mielipide | 22.6.2026 14:54
Lukijalta: Sotimalla vallanhalut vain kasvavat
Mielipide | 22.6.2026 14:52
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste