Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ruotsi

Keskustapuolueen puheenjohtajaa tarjotaan Ruotsin pääministeriksi, vaikkei hän itse tehtävään halua

29.10.2026 19:04
Lue lisää 
Kuntavaalit
Komea on, eikö vaan, Hanna Vuola sanoo keskustan vaali-ikkunan edessä Uudessakaupungissa. (Kuva: Anne Hievanen)

"Nyt on draivia" – Hanna Vuolan vaalitunnelma nousee pitkillä automatkoilla sitä mukaa, kun keskustan ehdokasjulisteita alkaa tulla vastaan

Anne Hievanen 3.6.2021 19:50, muokattu 4.6.2021 9:17
a– a+
Kuntavaalit

Patoutunut odotus purkautuu Varsinais-Suomen keskustapiirin toiminnanjohtajan Hanna Vuolan suusta, kun ensimmäiset kuntavaalien henkilömainokset tulevat vastaan tienvarren tolpissa.

Kädet liki hakkaavat rattia, mutta auto pysyy tiellä.

– Tästä se alkaa! Sauvossa uskotaan voittoon, Vuola hehkuttaa.

Tienvarren tolpassa komeilee keskustan Esko Kiviranta ja korkealla toisessa tolpassa Satu Simelius.

– Hyvä isä, millä tikkailla on menty noin ylös?

Mutkan jälkeen vasemmistoliiton ehdokkaat paistattavat päivää neljässä tolpassa.

– Täällä räjähtää! Nyt on vaalitunnelmaa, Vuola sanoo liki hurmioituneena.

Keskustan teipeillä koristettu Vuolan valkoinen maasturi taittaa matkaa Uudestakaupungista Laitilaan, Sauvoon ja Paimioon. Varsinais-Suomen keskustapiirin alueella on 27 kuntaa. Vuola saa olla työssään usein tien päällä.

– Vaalien viimeisinä viikkoina tekemisissä ei ole mitään rajaa, Vuola sanoo.

Matkan aikana olemme etsineet vaalikuumetta. Näköjään sitä piti odottaa Sauvoon saakka.

Uudessakaupungissa mainoksia oli lähinnä torilla, mutta keskustan vaali-ikkuna paistoi tyylikkäänä.

– Ei ole täällä tällaista ennen nähty, Vuola sanoi ja jätti mainitsematta, että on itsekin ehdokkaana.

Hieman ennen Sauvoa Hanna Vuola oli vielä allapäin, sillä yhtään vaalimainosta ei ollut tullut vielä vastaan. Kohta niitä alkoi kuitenkin näkyä ja Vuolan tunnelmat paranivat huomattavasti.

Laitilassakin tolpat huusivat tyhjyyttään, mutta keskustan vaali-ikkunalla oli katsottavaa. Toiminnanjohtaja asettui topakasti ikkunan eteen ja antoi ymmärtää, että ”Saa kattella, ehdokkaita on 31, enemmän kuin viimeksi ja joukko on tasokas”.

Lasin takana ehdokkaat komeilivat kuvissa. Ulkopuolella puolestaan livenä komeilivat ehdokkaat Jukka Alkio, Pekka Kuusisto ja Ari Ketoniemi.

Lista Laitilassa on nuorekkain vuosiin ja tuota Kuusisto arvosti.

– Keskustalla keski-ikä on 40.09 ja kokoomuksella 58.61, hän sanoi.

Eläkkeelle jäänyt kaupunginjohtaja Jukka Alkio lähti keskustan ehdokkaaksi ja lähetti terveisiä puolueen johdolle, että kun sote menee maaliin ja valtava lainsäädäntö siirtyy maakunnille, kunnissa jää enemmän tilaa luovuudelle.

– Millaisia uudet kunnat ovat jatkossa, sillähän voisi jopa kilpailla, Alkio heitti.

Miestä harmitti, kun ei heittänyt ajatustaan ilmoille jo aiemmin keväällä.

Hyvä tästä tulee, peukuttavat Laitilan valtuustoon paikkaa yrittävät Jukka Alkio (oik) ja Pekka Kuusisto. 

Sauvossa meitä odottaa keskustapiirin vuokraama Kepupiiliksi ristitty pakettiauto ja piirin innokkaat työntekijät Henna Takatalo ja poliittinen suunnittelija Antti Grönlund.

Piirin henkilökunta on kiertänyt viikossa kaikki kunnat läpi kahteen kertaan, videoinut ehdokkaiden vaalitunnelmia ja sinkauttanut ne oitis nettiin katsottavaksi.

Vaalityötä Sauvossa vetänyt Perttu Laaksonen liki hehkuu kertoessaan täydestä 31 ehdokkaan listasta, jollaista ei ole nähty kunnassa yli kahteen vuosikymmeneen. Melkoinen draivi on siivittänyt ehdokashankintaa ja vaalityötä tehnyttä joukkoa.

Ehdokkaita etsi pieni mutta tehokas neljän hengen ryhmä. Hyvän tuloksen salaisuus on ollut hyvin johdettu pieni joukko, jolla oli yhdessä mukavaa. Sauvolaisiin koteihin on mennyt kaksi vaalilehteä ja jokaisesta ehdokkaasta on lisäksi video netissä.

Kuntakierroksemme päättyy Paimioon, jossa Kepupiilin väki aloittelee jo Mikko Lindbergin haastattelua videolle.

Ehdokkaita on koossa 24. Hyvien nimien myötä keskustaväki odottaa kunnassa rapsakkaa tulosta.

Draivi on päällä, niin voisi päätellä poikamaisesta naurusta Lindbergin kasvoilla. Vehreä puistoalue ja vihreään pukeutunut keskustan mies. Eikö se ole siinä.

Varsinais-Suomen keskustapiirin näyttävä vaalimainos on Kenupiili, joka on pyörinyt pitkin poikin maakuntaa.   

Lue myös

Vanha tulisija nielee paljon puuta – "Kehitystä voi verrata automaailmaan"

Kun koteja remontoidaan, vanha tulisija jätetään usein rauhaan. Tulisija- ja savupiippuyhdistys TSY:n tuoreen tutkimuksen...
29.10.2026 22:15

Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu

Etelä-Korea harkitsee lopettavansa huippu-urheilijoiden ja -taiteilijoiden vapautukselle armeijasta.
29.10.2026 21:45

Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – "Kotona happi loppuu"

Joka kolmas suomalainen kertoo oireilevansa kotinsa sisäilmasta. Kerrostaloissa asuvista lähes joka toinen on...
29.10.2026 21:29

Aihetunnisteet

Hanna vuola Keskusta Kuntavaalit Varsinais-Suomen keskusta varsinais-suomi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Metsäalan asiantuntijoilta tyrmäys perussuomalaisten esitykselle
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Lintilä: Maakaapeloinnin määräaikaa pidennettävä, sähkönsiirron hintojen kohtuuttomaan nousuun puututtava
Uutiset | 28.10.2026 12:09
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Puolan Tusk: Näin Stubb raportoi Putin-puhelun jälkeen
Uutiset | 27.10.2026 15:31
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Kanada ja EU kokoontuvat huippukokoukseen Montrealiin – Trump voi suuttua, emeritusprofessori arvioi
Uutiset | 28.10.2026 14:38
Demokraatit rekrytoivat republikaanisenaattorin täyskaiman ehdolle Alaskassa – kuvernööri määräsi rikostutkinnan
Uutiset | 29.10.2026 11:22
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu
Uutiset | 29.10.2026 21:45
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Keskustapuolueen puheenjohtajaa tarjotaan Ruotsin pääministeriksi, vaikkei hän itse tehtävään halua
Uutiset | 29.10.2026 19:04
Hallitus haluaa perustaa datakeskusrekisterin
Uutiset | 29.10.2026 18:40
Paula Vesala: Kuvauspaikalle olisi pitänyt soittaa poliisit
Uutiset | 29.10.2026 18:39
Israelilaisen arabipuolueen johtaja torjuu syytökset vaalivaikuttamisesta
Uutiset | 29.10.2026 18:24
Espanjassa alkoi suruaika kymmenien ihmisten hengen vieneen junaturman vuoksi
Uutiset | 29.10.2026 18:21
”Ratkaisu, jota kukaan ei olisi halunnut” – STT:n loppuminen sai mielet surullisiksi
Uutiset | 29.10.2026 18:18
Suomi ja USA sopivat teknologiayhteistyöstä
Uutiset | 29.10.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu
Uutiset | 29.10.2026 21:45
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työurien pidentäminen ei näy käytännön ratkaisuissa työpaikoilla
Mielipide | 29.10.2026 9:58
Lukijalta: Kirkossa et ole yksin 
Mielipide | 29.10.2026 9:49
Lukijalta: Suomen kirkko on unohtanut ihmiset
Mielipide | 29.10.2026 9:48
Lukijalta: Suomen kielen asema on turvattava 
Mielipide | 28.10.2026 10:55
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata