Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Neljä konkaria nimetty selvityshenkilöiksi ratkomaan Postin työkiistan umpisolmua – Ministeri Paatero: "Luotettuja henkilöitä, jotka ovat monissa erilaisissa neuvotteluissa olleet etsimässä ratkaisuja"

STT 21.11.2019 16:03, muokattu 21.11.2019 19:50
a– a+
Postilakko

Valtakunnansovittelija Vuokko Piekkala kertoo STT:lle, etteivät PAU ja Palta sovittele työriitaansa hänen johdollaan ennen kuin pakettilajittelijoita koskeva työehtosopimuksen siirtoasia on ratkennut.

Selvityshenkilöt ovat työmarkkina-asiantuntija Jukka Ahtela, entinen SAK:n puheenjohtaja ja ex-kansanedustaja Lauri Ihalainen, eläköitynyt EK:n työmarkkinajohtaja Lasse Laatunen sekä Palvelualojen ammattiliiton PAMin entinen puheenjohtaja Ann Selin.

Valtakunnansovittelija pitää selvitysryhmän perustamista hyvänä ja odottaa seuraavia askelia.

Piekkala on ymmärtänyt, että selvitysryhmä ratkoo nimenomaan 700 pakettilajittelijan työehtosopimuksen siirtoasiaa.

– Olen tulkinnut asian niin, että PAUlla tämän Paltan kanssa tehtävän sopimuksen edellytyksenä on, että näitä 700 henkeä koskeva kiista saadaan ratkaistuksi, Piekkala sanoo STT:lle.

Sovittelijan mukaan pakettilajittelijoita koskeva asia tulee ratkaista ennen kuin valtakunnansovittelijan neuvottelupöytään on tarkoituksenmukaista jälleen istua.

– Siksi olemme päätyneet siihen, että me ei täällä vähän aikaan istuta. Katsotaan ensin, miten 700 hengen asia saadaan järjestymään.

Piekkalan mukaan hänen työnsä on valmis muutamaa vaikeaa kohtaa lukuun ottamatta, eikä ratkaisuun menisi ”ihan älyttömiä aikoja” ilman pakettilajittelijoita koskevaa riitaa.
– Me olemme pitkälti ne sovintoehdotuksen tekstit ja muut täällä käyty läpi eilen. Sitä on jo paljon työstetty. Emme ole ainoastaan jängänneet ovien takana 700:sta juupas eipäs -keskusteluna.

Omistajaohjausministeri Sirpa Paatero (sd.) kertoo, että Posti ja logistiikka-alan unioni PAU sekä Posti ovat pyytäneet selvityshenkilöitä tukemaan Postin kiistan ratkaisemista.

Paateron mukaan selvityshenkilöt aloittavat ongelmien selvittelyn yhteistyössä PAUn ja Postin kanssa mahdollisimman nopeasti. Työlle ei ole asetettu aikarajaa.

Paateron mukaan maan hallitus toivoo, että tällä keinolla kiista saadaan selvitettyä pikaisesti.

Ministeri korostaa, että aloite työryhmälle tuli Postilta ja PAUlta.

– Heillähän ei ole mitään virallista mandaattia, mutta he ovat kaikki luotettuja henkilöitä, jotka ovat monissa erilaisissa neuvotteluissa olleet etsimässä ratkaisuja. Uskon, että kun nämä kaksi osapuolta luottavat heihin kaikkiin neljään, niin he myöskin näkevät, että sieltä sellainen ratkaisu on saatavissa, jonka molemmat osapuolet voivat hyväksyä, Paatero sanoi eduskunnassa.

Postin työriitaa on tähän mennessä pyritty ratkomaan valtakunnansovittelija Vuokko Piekkalan johdolla.

Iltapäivän tiedotustilaisuudessa Paaterolta kysyttiin, eikö valtakunnansovittelija selviä työstään.

– Tässä on varmaan aika monimutkainen tapaus. Siellä on niitä tilanteita, jotka eivät ole PAUn ja (työnantajaa edustavan) Paltan sopimuksen alaisia, minkä takia tässä on varmaan hyvä, että on muitakin tahoja, Paatero vastasi.

Posti siirsi syksyllä noin 700 pakettilajittelijaa tytäryhtiöönsä Posti Palvelut Oy:hyn ja Teollisuusliiton työehtosopimuksen piiriin.

Ammattiliitto PAU ei hyväksy siirtoa.

STT:n tietojen mukaan valtion omistajaohjausosasto antoi aiemmin syksyllä tukensa pakettilajittelijoiden siirrolle toiseen työehtosopimukseen.

STT:n tietojen mukaan omistajaohjausosasto antoi tukensa kokonaisratkaisulle, johon kuuluu myös 27 kuukauden siirtymäaika.

Tänään aamulla Paatero sanoi MTV:n Huomenta Suomessa, että kukaan ei kysynyt häneltä hyväksyntää siirtopäätökselle, vaan kyseessä oli yhtiön sisäinen päätös.

Paateron mukaan hänelle kerrottiin päätöksestä sen jälkeen, kun se oli tehty.

Myöhemmin Paatero tarkensi lausuntoaan sanoen, että Posti informoi häntä siirtoa koskevista suunnitelmista valmistelun aikana ja että hän tiesi teemasta, mutta päätöksen sisällöstä hän kuuli vasta jälkikäteen.

Iltapäivän tiedotustilaisuudessa eduskunnassa Paatero toisti suunnilleen saman kannan.

– Siitä päätöksenteosta, jonka yhtiön hallitus on tehnyt, sen sisällöstä en tiennyt. Tai siis tiesin jälkeenpäin, Paatero sanoi.

Paatero myös totesi, että Postin hallituksella on edelleen hänen täysi tukensa.

Juttua täydennetty kauttaaltaan muun muassa ministeri Paateron kommenteilla ja otsikkoa muokattu klo 17.33, täydennetty valtakunnansovittelijan kommenteilla klo 19.49.

Lue myös

Ministeri Sirpa Paatero MTV:llä: Kukaan ei kysynyt minulta hyväksyntää Postin pakettilajittelijoiden tes-siirrolle 

Postin työriitaan ei saatu sopua eilisissä neuvotteluissa, joten lakko jatkuu
21.11.2019 8:46

Omistajaohjausministeri Sirpa Paatero tarkentaa lausuntoaan pakettilajittelijoiden tes-siirrosta: Posti kertoi suunnitelmista valmistelun aikana 

Aamulla Paatero sanoi MTV:llä, että kukaan ei kysynyt häneltä hyväksyntää Postin päätökselle
21.11.2019 13:04

Työmarkkinakonkarit keskittyvät ensin Postin pakettilajittelijoiden tilanteen ratkomiseen – "Sehän nyt jumittaa koko tätä tilannetta" 

PAMin ex-puheenjohtaja Selin: Työryhmä aloittaa kuuntelemalla postikiistan osapuolia, valtakunnansovittelijaa ei ole ohitett
22.11.2019 10:20

Aihetunnisteet

lakko selvityshenkilö posti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Trump poisti vierailunsa päätteeksi tullit irlantilaiselta viskiltä
Uutiset | 14.9.2026 2:38
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Siponen suivaantui McDonald’sin lihapäätöksestä – ”Suomalaisten rahat kyllä kelpaavat, mutta suomalainen liha ei”
Uutiset | 14.9.2026 10:31
Pörssisähkön hinta pomppaa tänään
Uutiset | 14.9.2026 1:31
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Suomi liittyy Ranskan ydinpelotealoitteeseen – Stubb: Ei ydinaseita Suomen alueelle rauhan aikana
Uutiset | 14.9.2026 12:08
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Pääministeri Orpo sai Garden Helsingin edustajilta ”kannustavan tekstiviestin” ennen hallituksen kehysriihtä
Uutiset | 15.9.2026 10:20
Nyt Tanska kommentoi venäläisen fregatin räiskintää
Uutiset | 15.9.2026 10:09
Linjaus: Muistisairaan vanhuksen ei tarvitse kokeilla kotihoitoa ennen palveluasumiseen hakeutumista
Uutiset | 15.9.2026 10:06
Selvitys: Garden Helsingin taustayhtiöllä oli velvollisuus ilmoittaa lobbauksestaan
Uutiset | 15.9.2026 9:30
Konkurssihakemusten määrä kasvussa
Uutiset | 15.9.2026 9:14
Epäily: Itäsuomalainen yritys rikkonut Venäjä-pakotteita
Uutiset | 15.9.2026 9:11
Suomen Pankki: Suomen talous on vahvistunut ennakoitua enemmän
Uutiset | 15.9.2026 9:04
Iranin sota on aiheuttanut Yhdysvalloille ammusvajeen
Uutiset | 15.9.2026 8:43
Kuntaliitto: Kuntien talousjohtajista 40 prosenttia näkee veronkorotuspaineita
Uutiset | 15.9.2026 8:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Pääministeri Orpo sai Garden Helsingin edustajilta ”kannustavan tekstiviestin” ennen hallituksen kehysriihtä
Uutiset | 15.9.2026 10:20
Nyt Tanska kommentoi venäläisen fregatin räiskintää
Uutiset | 15.9.2026 10:09
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen puhtaan sähkön käyttöä on säänneltävä
Mielipide | 14.9.2026 18:46
Lukijalta: Meri-Porin voimalaitos on säilytettävä
Mielipide | 14.9.2026 16:22
Lukijalta: Ojitettujen soiden ennallistamisella on kaksi astetta
Mielipide | 14.9.2026 16:01
Lukijalta: Ihmisen tekemän puolustamisesta
Mielipide | 14.9.2026 15:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste