Musiikkimaailman supertähtien konsertit sijoittuvat yhä harvemmin Suomeen – "Siihen vaikuttaa raha"
Kansainväliset artistit löytävät jälleen tänä kesänä tiensä ympäri Suomea festareille, vaikkakin isoimmat nimet keskittyvät stadionkeikoille Helsinkiin. Kesän aikana olympiastadionilla esiintyvät muun muassa Metallica, Bruce Springsteen and The E Street Band ja Coldplay.
Joensuussa järjestettävän Ilosaarirockin promoottorin Panu Hattusen mukaan festivaalien ulkomaiset artistit eivät ole kesällä keskittyneet Helsinkiin, vaan muuallekin on saatu kansainvälisiä esiintyjiä.
– Meillä on festivaalilla kansainvälisiä esiintyjiä aivan kuten muinakin vuosina. Meidän festivaaliin kuuluvat kansainväliset esiintyjät joka kesä ja niin niitä on tänäkin kesänä.
Hattunen muistuttaa, että koronapandemian jälkeen artistit lähtivät samaan aikaan kiertueille, minkä vuoksi monet artistit olivat tarjolla festivaaleille samaan aikaan. Tämä synnytti ruuhkan, mutta tilanne on nyt vakiintunut.
– En näkisi tätä mitenkään erityisenä vuotena. Nämä vaihtelevat tarjonnan mukaan, että mitkä artistit ovat keikoilla. Vuodet eivät ole toistensa veljiä.
Oman haasteensa kansainvälisten artistien saamiselle on synnyttänyt Venäjälle suuntautuvan keikkaliikenteen tyrehtyminen. Aiemmin artistit saattoivat jatkaa kiertuetta Suomesta itään tai länteen, mutta nyt kiertue tulee lopettaa tai aloittaa Suomesta.

Muuhun Eurooppaan verrattuna Suomi on pienempi markkina-alue. Kun samalla liikkuminen on kallistunut kaikkialla, on se laittanut artistit pohtimaan Suomen mielekkyyttä kohteena.
– Monesti artisti voi helposti päättää jäädä Keski-Eurooppaan, eikä tule tänne pohjoiseen. Tilannehan on aina ollut meillä ehkä vähän haastavampi kuin Keski-Euroopassa. Kovasti joudumme aina tekemään töitä, että saisimme niitä artisteja tänne Suomeen, Hattunen pohtii.
Musiikkimaailman suurtähtien konsertit sijoittuvat yhä harvemmin Suomeen. Esimerkiksi toukokuussa popmusiikin suurtähti Taylor Swift esiintyi Tukholmassa ja jätti Suomen välistä. Suomalaisfestivaaleille suuria maailmantähtiä ei ole mahdollista nykyisellään houkutella.
– Siihen vaikuttaa raha. Artistien hinnat ovat nykyään niin kovia kärkipäässä, että Suomessa ei yksinkertaisesti vain ole mahdollista tehdä esimerkiksi festivaaleilla näitä supertähtien keikkoja, koska meidän festivaalit ovat niin paljon pienempiä, Hattunen sanoo.
Tampereen kaupungin suurtapahtumien tapahtumajohtajan Perttu Pesän mukaan kansainväliset artistit ovat tänä vuonna keskittyneet Helsingin alueelle, mutta kyse on hänen mukaansa vuosittaisesta vaihtelusta.
Avainasemassa ulkomaisten artistien saamiselle ovat kansalliset ja kansainväliset promoottorit sekä se, mihin eri artistit mahtuvat. Kansainvälisten promoottorien päätettäväksi jää, missä maassa ja kaupungissa artistit esiintyvät. Myös artisti voi vaikuttaa keikkakaupunkiin, Pesä kertoo.
Suomalaiskaupungit eivät kilpaile tämän myötä toisiaan vastaan, vaan muita maita vastaan.
– Mehän kilpailemme tässä oikeastaan Suomena. Jos artisti päättää, että vetää yhteensä kaksi keikkaa Pohjoismaissa ja Baltian maissa, niin siinä kilpailussa pitää promoottorien pärjätä.