Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Putin irvailee: ”Hysteriaa”

17.12.2025 15:57
Lue lisää 
Keskustanaiset
Sekä Sari Palmu että Anna Sirkiä pitävät runsaslukuista jäsenistöä keskustan naisjärjestön suurimpana vahvuutena. (Kuva: Severi Peura / Maria Seppälä)

Minkä yhden asian sanoisit kaikille maailman naisille, Sari Palmu ja Anna Sirkiä? – Tenttasimme keskustanaisten puheenjohtajaehdokkaat

Marja Silvolahti 17.6.2021 8:00, muokattu 17.6.2021 8:02
a– a+
Keskustanaiset

Viikonvaihteessa kokoontuva keskustanaisten edustajakokous valitsee naisjärjestölle uuden puheenjohtajan. Ehdolla ovat alajärveläinen Sari Palmu ja turkulainen Anna Sirkiä.

Suomenmaa pyysi puheenjohtajakandidaatteja avaamaan ajatuksiaan vastaamalla muutamaan kysymykseen ja sai selville muun muassa sen, mitä kahta he eivät vaihda.

1. Millainen feministi olet? Kuvaile yhdellä virkkeellä. 

Palmu: Naisten puolta pitävä, tienraivaaja ja naisia kannustava.

Sirkiä: Vahvan äidin ja lempeän isän kasvattama lähimmäistään rakastava feministi, joka on valmis tekemään kaikkensa tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden eteen esimerkkiä näyttäen ja muita kannustaen.

2. Mitkä ovat Keskustanaisten suurimmat vahvuudet ja heikkoudet?

Palmu: Keskustanaisilla on valtavan suuri jäsenistö ja järjestöorganisaatio, niiden kautta meillä on mahdollista tehdä aktiivista poliittista ja yhteiskunnallista vaikutustyötä. Toimijamme ovat usein myös monessa muussakin toiminnassa mukana, joten keskustanaiset tunnetaan erittäin hyvin. Keskustanaiset ovat uskomattoman tehokkaita toiminnan naisia!

Heikkoutena pidän keskustanaisten piirien rahoituksen epävarmuutta, ilman rahaa ei pystytä pitämään kokoaikaisia työntekijöitä ja toiminnan pyörittäminen vapaaehtoistoiminnan voimin on haastavaa. Järjestöverkko ei ole alueellisesti tasa-arvoinen. Järjestöorganisaation rakennetta tulee yksinkertaistaa ja liittyminen järjestöön tulee tehdä helpommaksi.

Sirkiä: Suurin vahvuutemme on ehdottomasti juurissamme ja jäsenistössämme. Keskustanaiset on Suomen suurin poliittinen naisjärjestö ja olemme toimineet jo 80 vuotta tasa-arvon edistäjinä. Tästä on hyvä ponnistaa! 

Suurin heikkoutemme on se, että järjestö ei uudistu ja saa innostettua nuoria jäseniä mukaan siinä tahdissa missä pitäisi. Toiminta vaatisi piristysruisketta ja päivitystä, jotta olisimme suuren lisäksi myös näkyvin ja vaikuttavin poliittinen naisjärjestö. Pidän tätä kuitenkin innostavana haasteena enemmän kuin heikkoutena.

3. Jos keskustaa ei olisi, mihin puolueeseen liittyisit ja miksi?

Palmu: Hankala sanoa. Olen ollut keskustalainen aina. Tällä hetkellä mikään muu puolue ei vastaa arvomaailmaani.

Sirkiä: Jos keskustaa ei olisi, sopivin puolue minulle lienisi RKP rannikon ja saariston asukkaana. Muut puolueet eivät kyllä oikein tunnu vaihtoehdolta.

4. Minkä yhden asian muuttaisit Suomen poliittisessa kulttuurissa? 

Palmu: Poliittinen kulttuuri on mennyt ilkeäksi. Palauttaisin toisten kunnioittamisen. Sydämen sivitystä ihmisille.

Sirkiä: Vastakkainasettelun ja ääripäiden voimistumisen. Siitä ei hyödy kukaan ja se voimistaa nimenomaan epätasa-arvoa, kun erilaiset ryhmät ajavat vain sokeasti omaa etuaan unohtaen kokonaisuuden ja yhteisen hyvän. Erikoisimmalta näin feministin näkökulmasta tuntuu keskustelu siitä, ovatko feministit naisten puolella miehiä vastaan ja sitten taas ei-feministit miesten puolella naisia vastaan. Feminismin tavoite on tasa-arvo ja yhdenvertaisuus, ei yhden sukupuolen tai ryhmän edun ajaminen. Vastakkainasettelu vesittää koko tavoitteen.

5. Jos saisit sanoa yhden asian kaikille maailman naisille, mikä se olisi? 

Palmu: Sinä osaat, sinä riität, luota itseesi!

Sirkiä: Sinä olet hyvä ja arvokas juuri tuollaisena kuin olet. Sinulla on oikeus päättää omasta elämästäsi  ja omasta kehostasi, ja ansaitset mahdollisuuden tavoitella unelmiasi.

6. Mitä kahta et vaihda? 

Palmu: Perhettä ja keskustaa.

Sirkiä: Politiikkaa ja musiikkia osana elämääni.

Sari Palmu

Ikä: 48 

Paikkakunta: Alajärvi 

Perhe: Aviomies Eero, lapset Iida 19 vuotta, Matias 16 vuotta.

Harrastukset: Järjestötoiminta, pyöräily, kävelylenkit koiran kanssa, marjastus, sienestys ja leipominen.

Milloin olet onnellisimmillasi: Kotona perheen parissa.

Anna Sirkiä

Ikä: 29 

Paikkakunta: Turku

Perhe: Ihastusta ja vihastusta herättävä kansanedustaja-avomies, kaksi ihanaa bonuslasta ja mäyräkoiran pentu.

Harrastukset: Neulominen, leipominen, puutarhanhoito, sauvakävely ja lukeminen.

Milloin olet onnellisimmillasi: Silloin kun laulan, silloin kun vietän aikaa perheeni kanssa ja silloin kun saan auttaa muita ihmisiä.

Lue myös

Keskustanaisten johtoon pyrkivän Sari Palmun naiskäsityksessä ei telaketju kolise

Naisia ja miehiä tarvitaan päätöksenteossa, mutta pehmeämmät arvot jäävät nyt jalkoihin, eteläpohjalainen keskusta-aktiivi sanoo
17.6.2021 8:00

Anna Sirkiä ja Mikko Kärnä ihastuivat Houtskarin saaristoidylliin – jopa koiran koko sopii monipaikkaiseen elämään

Keskustanaisten puheenjohtajaksi pyrkivä Sirkiä haluaa järjestöön innostavaa koulutustoimintaa
17.6.2021 8:00

Aihetunnisteet

Anna Sirkiä Keskusta keskustanaiset Sari Palmu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
”Älkää matkustako tähän maahan” – Finnairille tulvii palautetta silmienvenytyskuvista, ministeri kieltäytyy kommentoimasta
Uutiset | 16.12.2025 15:43
Venäjä sanoo hallitsevansa Kupjanskin kaupunkia Ukrainassa
Uutiset | 16.12.2025 10:56
Kansanedustaja nosti esiin Suomen aseveljeyden natsien kanssa – ministeri kehotti vakavaan pohdintaan
Uutiset | 16.12.2025 18:25
Metsähallitus: Näin hallinto-oikeuden petopäätös vaikuttaa
Uutiset | 16.12.2025 17:38
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Tutkimus: Haluatko nuorekkaat aivot? – Toimi näin
Uutiset | 17.12.2025 22:33
Sisämaassa asuvat rynnivät laivoille – Yllättävää tietoa suomalaisten risteilemisestä
Uutiset | 17.12.2025 22:19
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Siivoatko saunan nakuna? Teet ehkä pahan virheen
Uutiset | 17.12.2025 21:28
Keskusta pelkää Itä-Suomen pelastuspaketin kohtaloa: ”Jääkö mappiin yksi paperinippu lisää?”
Uutiset | 17.12.2025 17:39
Sakatin kaivoshanke sai 150 miljoonan euron verotuen – Ministeri Puisto: Luvitusasia on vielä kesken
Uutiset | 17.12.2025 17:16
Putin uhoaa Venäjän saavuttavan varmasti tavoitteensa Ukrainassa
Uutiset | 17.12.2025 17:04
KHO: Hallitusneuvottelujen tausta-aineistot olivat julkisia jo neuvottelujen aikana
Uutiset | 17.12.2025 16:51
Putin irvailee: ”Hysteriaa”
Uutiset | 17.12.2025 15:57
Lidliltä varoitus muovimurupipareista
Uutiset | 17.12.2025 15:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
20:44, 17/12/2025
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0017/12/2025
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 28 Km/h 83 % 1010 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0018/12/2025
weather icon
9° / 10°°C 1 mm 100% 28 Km/h 85 % 1010 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0018/12/2025
weather icon
8° / 9°°C 1 mm 100% 25 Km/h 89 % 1009 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0018/12/2025
weather icon
8° / 8°°C 0.8 mm 80% 15 Km/h 88 % 1008 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0018/12/2025
weather icon
8° / 8°°C 0.62 mm 62% 16 Km/h 93 % 1008 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Haluatko nuorekkaat aivot? – Toimi näin
Uutiset | 17.12.2025 22:33
Sisämaassa asuvat rynnivät laivoille – Yllättävää tietoa suomalaisten risteilemisestä
Uutiset | 17.12.2025 22:19
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Osaamisesta, yrittäjyydestä ja teknologiasta kasvua koko Suomeen
Mielipide | 17.12.2025 15:08
Lukijalta: Hyvinvointialueiden arviointiraportti nostaa esiin vakavat puutteet sote-palveluissa
Mielipide | 17.12.2025 14:01
Lukijalta: Ikäihmiset – tarpeettomia vai korvaamattomia?
Mielipide | 17.12.2025 11:08
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste