Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Kreml-mielinen bloggari kritisoi Putinia – toimitettiin psykiatriseen laitokseen

19.3.2026 22:10
Lue lisää 
Keskusta
Keskustanuorten puheenjohtaja Suvi Mäkeläinen toivoo keskustan kiinnittävän katseensa tiukasti tulevaisuuteen. –Pitää osata vastata kysymykseen siitä, mikä tarve yhteiskunnassa on keskustalle, Mäkeläinen toteaa. (Kuva: Jaakko Martikainen)

"Mikä tarve yhteiskunnassa on keskustalle?" – keskustanuorten puheenjohtaja ja keskustan ex-puolusihteeri toivovat kriittistä keskustelua puolueen tilasta

Suvi Mäkeläinen ja Pekka Perttula rohkaisevat Ylen Ykkösaamussa keskustaa arvioimaan toimintaansa kriittisesti ja löytämään uusia tulevaisuuden visioita
Lauri Heikkilä 12.11.2018 15:55, muokattu 12.11.2018 16:03
a– a+
Keskusta

Keskustassa ei oikein käydä sisäistä keskustelua, eikä analysoida tämänhetkistä kannatusalhoa. Tämä on todella huolestuttavaa puolueen tilan kannalta vaalienkin lähestyessä, keskustanuorten puheenjohtaja Suvi Mäkeläinen harmittelee.

Mäkeläinen ja keskustan entinen puoluesihteeri Pekka Perttula keskustelivat maanantaina Ylen Ykkösaamussa keskustan tilasta. Perttula hakee vertailukohtaa nykytilanteelle eduskuntavaaleja 1995 edeltäneestä ajasta.

– Marraskuussa 1994 gallupit tarjosivat 14,6 prosentin pohjaluvut, mutta kevään vaaleissa päästiin 19,8 prosentin lukemiin. Syy oli se, että vaikka puolue oli silloin pahasti jakautunut EU-jäsenyyden kannattajiin ja vastustajiin, puolue kävi hyvän, perusteellisen keskustelun. Uskallettiin arvostaa eri mieltä olevia. Lama-ajan hallituspolitiikka ei painanut liikaa, kun vaaleihin käytiin yhtenäisenä joukkueena. Samanlaista keskustelua tarvitaan nytkin.

Mäkeläinen toivoo tulevan kevään vaalien alla paitsi kattavaa keskustelua puolueen tilasta, myös uusia avauksia ja tulevaisuuden visioita.

– Pitää osata vastata kysymykseen siitä, mikä tarve yhteiskunnassa on keskustalle. Puolueen on oikeutettava olemassaolonsa myös tulevaisuudessa ja vastata tulevaisuuden isoihin haasteisiin, kuten ilmastonmuutokseen ja ikääntymiskysymykseen, omien arvojensa pohjalta.

– Nyt keskusta on lähinnä luottanut siihen, että talouden kasvu ja soten maaliin saattaminen auttaa kannatuksenkin taas kasvuun. Eihän se näin mene, jos emme rakenteita ja hallintoa tuijottaessa osaa nähdä ihmisten arkeen ja tarjota uusia ratkaisuja, tulevaisuuskuvaa, Mäkeläinen täräyttää.

Erimielinen puolue on suuri puolue, samanmielinen puolue on pieni puolue.

Pekka Perttula

Keskusteluun puhelimitse tavoitettu valtiotieteiden tohtori, keskustan entinen kulttuuriministeri Tytti Isohaakana-Asunmaa muistuttaa, että keskusta on ensisijaisesti kansanliike.

– Keskustan vahvuus on aina ollut toimiminen alhaalta ylöspäin. Kenttä ja aktiivit ovat olleet mukana tekemässä puolueen isoja linjauksia ja sitä kautta koko koneisto on sitoutunut mukaan yhteiseen työhön. Nyt valmisteleva kärki on kapea ja ottaa kantaa melko nopealla tahdilla. Tällainen häiritsee koko keskustan politiikkaa, Isohookana-Asunmaa arvioi.

Niin ikään valtiotieteen tohtori Perttula näkee puheenjohtaja Juha Sipilän olleen vastaus uudenlaisen johtajuuden tarpeeseen edellisten eduskuntavaalien aikaan, mutta pitää tätä polkua jo kuljettuna.

– Silloin haettiin uudenlaista johtajaa, Jyrki Kataisen ja Alexander Stubbin pääministeriyksien jälkeen ehkä tarvittiinkin vivahde yritysjohtajaa. Sipilä on nyt kuitenkin enemmän, kuin vain vivahde yritysjohtajaa, Perttula näkee.

– Puheenjohtaja määrittelee tavan, jolla puolueessa käydään keskustelua. Sipilän pitäisi saada johtamiseensa myös aitoa kansanliikkeen johtajuutta.

Mäkeläinen katsoo, ettei keskustasta näillä lukemilla ja tällä keskustelukulttuurilla ole hallituspuolueeksi seuraavien vaalien jälkeen.

– Emme ansaitse hallituspaikkaa, jos nykylukemat ovat tuloksemme vaaleissa. Se tarkoittaa, ettei keskusta ole onnistunut saavuttamaan tarvittua luottamusta. Toivottavasti lukemat kääntyvät nousuun, mutta toki myös vaihtelu hallituksen ja opposition välillä kuuluu asiaan poliittisessa kulttuurissamme.

Perttula rohkaisee keskustaa käymään rehellistä ja avointa keskustelua erimielisyyttä pelkäämättä.

– Erimielinen puolue on suuri puolue, samanmielinen puolue on pieni puolue. Keskusta on jatkuvasti eteenpäin menevä, kehittyvä puolue. Keskusta elää keskustelusta.

Lue myös

Keskustaopiskelijat eivät ole tyytyväisiä nykytilanteeseen: "Keskustassa on huutava tarve sisäiselle keskustelulle"

Keskustan Opiskelijaliitto (KOL) näkee, että keskustassa on huutava tarve puolueen sisäiselle keskustelulle. KOL vaatii...
12.11.2018 11:16

Pirkkalainen vastaa keskustaopiskelijoiden puolueeseen kohdistamaan kritiikkiin – puoluesihteeri uskoo järjestön olevan tasapuolisin keskustelufoorumi kaikille, pelkää somekanavien jättävän osan ulkopuolelle

Suhtaudun keskustaopiskelijoiden ajatukseen siitä, että keskustan sisäistä keskustelua pitäisi vahvistaa, avoimen myönteisesti, keskustan...
12.11.2018 16:08

Aihetunnisteet

Keskusta keskustanuoret puoluepolitiikka tulevaisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Kreml-mielinen bloggari kritisoi Putinia – toimitettiin psykiatriseen laitokseen
Uutiset | 19.3.2026 22:10
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat siirtää muistisairauksia vuosilla
Uutiset | 19.3.2026 21:47
Punkkikarkotteen aika on nyt – näin eläinlääkäri ohjeistaa
Uutiset | 19.3.2026 21:27
Historia | Yhden megabitin mikrosiru oli DDR:lle valtava ponnistus, läpimurto ja tragedia – vain vuoden kuluttua koko valtio luhistui
Uutiset | 19.3.2026 21:20
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Ensimmäistä kertaa jaetun Minna Canth -palkinnon sai tyttö-, nais- ja perhetyöjärjestö Nicehearts
Uutiset | 19.3.2026 20:15
”Kaikkien aikojen keskittäjähallitus”– keskusta höykytti hallitusta valtion palvelujen alasajosta
Uutiset | 19.3.2026 18:58
EU äänestää ensi viikolla kauppasopimuksesta Yhdysvaltojen kanssa
Uutiset | 19.3.2026 18:44
Keskustaedustajat tyrmistyivät saksia vapaaehtoisjärjestöille heilutelleen Rydmanin puheista – ”Ministerin ylimielisyys hätkähdyttää”
Uutiset | 19.3.2026 18:17
Norjan kruununprinsessan pojan oikeudenkäynti päättyi
Uutiset | 19.3.2026 18:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kreml-mielinen bloggari kritisoi Putinia – toimitettiin psykiatriseen laitokseen
Uutiset | 19.3.2026 22:10
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat siirtää muistisairauksia vuosilla
Uutiset | 19.3.2026 21:47
Punkkikarkotteen aika on nyt – näin eläinlääkäri ohjeistaa
Uutiset | 19.3.2026 21:27
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen säästötoimet siirtävät laskun kunnille – pitkäaikaistyöttömyys on otettava vakavasti
Mielipide | 19.3.2026 17:56
Lukijalta: On iskettävä kun rauta on kuumaa
Mielipide | 19.3.2026 17:35
Lukijalta: Arvokas vanhuus ei ole tekninen suoritus
Mielipide | 19.3.2026 14:56
Lukijalta: Keskittämispolitiikan loppukiri on pysäytettävä
Mielipide | 19.3.2026 14:40
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste