Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Martat

Marttaliiton uusi puheenjohtaja on 26-vuotias Roosa Grönberg – ”Marttojen on näyttävä ja kuuluttava kovaa”

27.4.2026 11:13
Lue lisää 
Isänpäivä
Isänpäivää vietetään vuosittain marraskuun toisena sunnuntaina. (Kuva: Lehtikuva)

Mikä isyydessä on parasta ja kipeintä? – Kaikkonen ja muut keskustan eduskuntaryhmän isät kertovat

Lasten kanssa on mukava tehdä asioita yhdessä, mutta aikaa siihen on useimmiten liian vähän, keskustalaiset isät summaavat.
Samuli Vänttilä 9.11.2025 9:01, muokattu 10.11.2025 18:20
a– a+
Isänpäivä

Isäksi tuleminen on elämän tähtihetkiä. Vanhemmuuteen kuuluu valtavan paljon iloa, rakkautta, yhteisiä mukavia tekemisiä, kasvun seuraamista.

Samalla se tarkoittaa suurta vastuuta, tukipilarina seisomista, huolta, riittämättömyyden tunnetta, kipua, surua ja vaikeita hetkiä. Isyys myös opettaa valtavan paljon.

Kysyimme isänpäivän kunniaksi ajatuksia isyydestä kaikilta keskustan eduskuntaryhmän isiltä.

Kysyimme, mikä isyydessä on parasta ja arvokkainta. Mikä puolestaan on kipeintä ja vaikeinta? Entä mitä isyys on opettanut?

Ja näin isät vastasivat.

Antti Kaikkonen

Mikä isyydessä on parasta tai arvokkainta? Eiköhän siinä ole kysymys kokonaisuudesta. Se lähtee ihan arjen pienistä hetkistä leikkeineen, iloineen ja murheineen.

Vaikeinta ovat ajankäyttöön liittyvät kysymykset, työn ja perhe-elämän yhteensovittaminen. Mutta uskoisin, että olen siinä kuitenkin ihan kohtuudella onnistunut. Jatkuvia valintojahan se on, ja lapset ovat pieniä vain hetken. Olen siitä iloinen, että keskustaväki tuntuu näitä valintoja aika hyvin ymmärtävän.

Isyys on opettanut vastuunottoa ja vastuunkantoa läheisistä. Varmaan vähän rauhoittumistakin. Olen aika kova menemään ja tekemään, mutta olen tainnut oppia tavallisen kotiarjen merkityksen ja arvokkuuden.

Vesa Kallio

Itselläni ei ole biologisia lapsia, mutta on onni olla vaimoni kahden pojan isäpuoli. Vaimo on myös antanut luvan puhua heistä poikina, ei poikapuolina. Suhteemme alussa nuoremmalla pojalla todettiin luusyöpä. 8-vuotiaan pojan kamppailu syöpää vastaan ei ollut helppoa seurattavaa, mutta kasvatti minua ihmisenä merkittävästi.

Parasta on ollut nähdä molempien poikien kasvamista aikuisiksi, heidän opiskeluaan ja asettumistaan omaan elämäänsä, jossa tottakai olemme edelleen mahdollisuuksien mukaan läsnä. Olen aika lailla varma, että olen itse oppinut heiltä enemmän kuin he minulta. 

Parasta on ollut nähdä, miten molemmat ovat oppineet huolehtimaan niistä arkisista asioista, jotka kuuluivat aiemmin vaimoni ja minun vastuulle. Opiskeluissa ja työssä menestymisen näkeminen kuuluu myös parhaisiin hetkiin, vaikka vastoinkäymisiäkin on matkan varrella ollut.

Nuoremman pojan syöpä uusi vielä kaksi kertaa lukioaikana, mutta niistäkin hän selvisi. On ollut yhtä aikaa sydäntä särkevää seurata hänen kohtaloaan, mutta myös ihailla sitä, ettei hän ole koskaan valittanut kohtaamiaan vaikeuksia.

Vaikeinta ja kipeintä lasten kanssa onkin näissä hetkissä se voimattomuuden tunne, kun ei pysty auttamaan eikä tekemään mitään, mikä muuttaisi tilannetta. Vaikka kuinka haluaisi, lapselta ei voi ottaa kipua, pahoinvointia ja ahdistusta pois. Silloin on vain jaksettava olla läsnä ja käytettävissä, missä en varmasti aina onnistunut. En poikien enkä vaimoni osalta.

Mauri Kontu

Isyydessä on parasta ja arvokkainta perhe sekä elämä heidän kanssaan.

Meidän perheessä kipeintä vanhemmuudessa on ollut nuorimman lapsen kuolema.

Isyys on opettanut minulle nöyryyttä, joka päivä uuden oppimista ja kiitollisuutta.

Markus Lohi

Lapset tuovat elämääni erityistä merkitystä ja sisältöä. Heidän kanssaan saan isänä elää monipuolista ja rikasta elämää, johon kuuluu niin iloja kuin elämän huoliakin. Isänä oleminen on myös eräänlainen ”palvelutehtävä”, jossa saa kokea olevansa tarpeellinen.

Kipeintä ja vaikeinta isyydessä on riittämättömyyden tunne. Isänä minut asetetaan vaikeiden kysymysten ääreen: olenko onnistunut kasvattajana ja isänä antamaan lapsilleni riittävät eväät elämän polulle? Kykenenkö riittävästi tukemaan lapsiani heidän elämänsä eri vaiheissa?

Isyys on opettanut kärsivällisyyttä ja erilaisten tunteiden käsittelyä. Olen myös oppinut arvostamaan jokaista ihmistä, isänä erityisesti jokaista lastani, arvokkaana ainutlaatuisena yksilöinä.

Timo Mehtälä

Parasta isyydessä on lapsen syntymä, elämän ihme. Jokainen lapsi on ainutkertainen ja tärkeä juuri sellaisena kuin on. On arvokasta nähdä, kun lapset kasvavat, itsenäistyvät ja perheellistyvät.

Lastenlapset tuovat uuden rikkauden isovanhempien elämään. Kaiken kaikkiaan isyys tuo elämään suuren merkityksellisyyden kokemuksen.

Vaikeinta on riittämättömyyden ja rajallisuuden tunne. Halu ja tahto olisi antaa jokaiselle lapselle turvallinen lapsuus ja mahdollisimman hyvät lähtökohdat itsenäiseen elämään.

Isyys on opettanut valtavasti. Jokaisen lapsen kautta olen saanut oppia vanhempana uusia asioita ja sitä, kuinka erilaisia lapset ovat. Jokaisella lapsella on omat lahjansa, vahvuutensa ja taipumuksensa. Jokainen lapsi on oma ainutkertainen itsensä. Lapsien kanssa isänä olen oppinut kärsivällisyyttä, armollisuutta, rakkautta ja hetkessä elämistä.

Mika Riipi

Parasta on nähdä ja elää mukana lasten kasvamisen ja kehittymisen kaarta. Tuntuu arvokkaalta, kun kokee joissakin asioissa voineensa olla tukena ja turvana, joissakin jopa opettaa jotain tärkeää. 

Vaikeinta on poissaolo ja riittämättömyyden tunne. Olen koko työurani ollut töissä, johon on liittynyt paljon matkustelua. Se on syönyt paljon yhteisestä ajasta.  

Isyys on opettanut minulle, ettei kenenkään tarvitse olla täydellinen, myöskään itsensä. Ja ettei yksikään lapsista ole samanlainen tai vanhempiensa kuva. Jokainen meistä on aina omanlaisensa, ainutlaatuinen persoona!

Mikko Savola

Isyys on arvokkain luottamustehtävä, jonka voi saada. Olen sanonut, että minulla on elämässäni kaksi tähtihetkeä eli molempien lasteni syntymät. Parasta isyydessä on tavalliset koko perheen kanssa yhdessä tehdyt arjen asiat.

Kansanedustajana joudun olemaan paljon pois kotoa. Vaikeinta on se, kun monta kertaa on tullut tilanne, jossa en ole päässyt osallistumaan perheen menoihin tai lasten harrastuksiin työtehtävieni vuoksi. Se tuntuu kipeälle, kun joutuu sanomaan lapselle, ettei pääse mukaan tai ettei voikaan olla kotona.

Lapset opettavat minulle paljon. On hienoa huomata, kuinka he kehittyvät ja ovat monessa asiassa osaavampia ja fiksumpia kuin isänsä. Neuvovatkin hyväntahtoisesti monessa asiassa. Ylipäätään isyys on opettanut minulle vastuunkantoa ja huolenpitoa lähimmäisestä. Lapset ovat lahja ja rakkainta mitä ihminen voi koskaan saada.

Markku Siponen

Lapsen kasvun ja kehityksen seuraaminen on isyydessä parasta. Tunne siitä, että olet isänä tärkeä ja kannat vastuusi. Arvokkainta on yhteinen aika ja tekeminen lasten kanssa.

Vaikeinta ovat poissaolot kotoa nykyisessä elämäntilanteessani kansanedustajana. Toisaalta nyt osaan arvostaa ja ottaa enemmän irti ajasta kotona perheen kanssa. Vanhimmat tytöt ovat teini-iässä ja välillä kotona räiskyy sen mukaisesti, mutta se kuuluu asiaan.

Jokainen lapsi on hyvin erilainen, vaikka vanhemmat, koti ja ympäristö ovat samat. Isyys on opettanut, että kannattaa elää hetkessä ja nauttia ajasta lasten ja perheen kesken.

Lue myös

Tiedätkö, kuinka monta lasta suomalaismiehet haluavat? – Tällaisia ovat tämän päivän isät

Biologiseksi isäksi tuli viime vuonna ensimmäistä kertaa 17 900 miestä.
9.11.2025 10:01

Isien osuus vanhempainvapaissa yli kaksinkertaistunut

Isät osallistuvat yhä enemmän pienten lasten hoitoon. Heidän osuutensa vanhempainvapaiden käytöstä on kasvanut...
9.11.2025 0:01

Aihetunnisteet

isyys isä isänpäivä Keskusta perhe vanhemmuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Purra Ylellä: Sosiaalihuollon asiakasmaksukorotukset kohdistettiin heihin, joilla on enemmän maksuvalmiutta
Uutiset | 25.4.2026 11:10
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Kutittaako sieltä? Tämä voi olla kiusallisen vaivan syy
Uutiset | 26.4.2026 21:47
Suomen ongelma ei ole pääomaköyhyys vaan osaamisköyhyys, asiantuntija linjaa
Uutiset | 24.4.2026 15:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Washingtonin epäiltyä ampujaa odotetaan oikeuden eteen
Uutiset | 27.4.2026 13:20
Mikä avaruuden merkitys on sotilaallisesti? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 27.4.2026 13:17
Energiavirasto esittää yli 9 miljoonan seuraamusmaksua yhtiölle, joka sekoitti sähkömarkkinat
Uutiset | 27.4.2026 12:23
Marttaliiton uusi puheenjohtaja on 26-vuotias Roosa Grönberg – ”Marttojen on näyttävä ja kuuluttava kovaa”
Uutiset | 27.4.2026 11:13
Iranin Araghchi syyttää Yhdysvaltoja rauhanneuvottelujen kariutumisesta
Uutiset | 27.4.2026 10:56
Keskustasta tuki kansanedustaja Mattilalle sanasodassa: ”Rydmanin on turha syytellä”
Uutiset | 27.4.2026 10:31
Viimeisilläkin on veroilmoituksen määräpäivä tiistaina
Uutiset | 27.4.2026 10:14
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Tilastokeskus: Asuntojen ostoaikeet harvinaisimpia tällä vuosituhannella – kuluttajien luottamus laski huhtikuussa edelleen
Uutiset | 27.4.2026 8:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Washingtonin epäiltyä ampujaa odotetaan oikeuden eteen
Uutiset | 27.4.2026 13:20
Mikä avaruuden merkitys on sotilaallisesti? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 27.4.2026 13:17
Energiavirasto esittää yli 9 miljoonan seuraamusmaksua yhtiölle, joka sekoitti sähkömarkkinat
Uutiset | 27.4.2026 12:23
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste