Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ilmastonmuutos

Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”

7.11.2026 11:30
Lue lisää 
Kotimaa
Vain vajaat neljä prosenttia perheistä jakaa vanhempainvapaat täysin tasan molempien vanhempien kesken. (Kuva: Lehtikuva)

Isien osuus vanhempainvapaissa yli kaksinkertaistunut

STT – Anni Oikarinen 9.11.2025 0:01, muokattu 8.11.2025 16:06
a– a+
Kotimaa

Isät osallistuvat yhä enemmän pienten lasten hoitoon. Heidän osuutensa vanhempainvapaiden käytöstä on kasvanut jälleen viime vuoteen verrattuna, selviää Kelan tuoreista tilastoista.

Tänä vuonna syyskuuhun mennessä isien osuus vanhempainvapaiden käytöstä oli koko maassa lähes 23 prosenttia. Viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna luku on kaksi prosenttiyksikköä suurempi.

Perhevapaauudistusta edeltävään aikaan verrattuna isien osuus vanhempainpäivärahojen käytössä on yli kaksinkertaistunut.

Vuonna 2022 toteutetussa perhevapaauudistuksessa vanhempainvapaat jaettiin lähtökohtaisesti puoliksi vanhempien kesken. Omasta 160 päivän vanhempainrahakiintiöstä on kuitenkin voinut luovuttaa toiselle vanhemmalle enintään 63 päivää.

Vain vajaat neljä prosenttia perheistä jakaa vanhempainvapaat täysin tasan molempien vanhempien kesken.

Alueelliset erot isien perhevapaiden käytössä ovat varsin pieniä. Kelan tutkimuspäällikkö Anneli Miettinen arvioi alueiden tasaisuuden johtuvan siitä, että tieto vapaista on tavoittanut kaikki perheet varsin hyvin.

Eniten isien perhevapaita käytetään Ahvenanmaalla, jossa isien osuus on yli neljänneksen. Miettinen arvioi Ahvenanmaan sijoitusta selittävän sen kulttuurillisesti läheisempi side Ruotsiin, jossa isät käyttävät selvästi enemmän perhevapaita kuin Suomessa.

Myös Lapissa isien osuus yltää lähes neljännekseen. Miettinen ei osaa kuitenkaan arvioida, mistä Lapin korkea sijoitus tilastoissa johtuu.

Isien osuus vanhempainrahapäivistä jää 21 prosentin tuntumaan Päijät-Hämeessä, Satakunnassa ja Etelä-Savossa.

Vuoden 2022 uudistuksen yhteydessä perhevapaiden käyttöä muutettiin joustavammaksi, mikä teki vanhempien tilanteesta tasa-arvoisemman. Miettisen mukaan ainakin toistaiseksi näyttää kuitenkin siltä, että joustomahdollisuuksia ei ole kovin aktiivisesti käytetty.

Miettinen kertoo muutosten perhevapaiden käytössä olevan yleensä hitaita. Tätä selittää muun muassa se, että suurten tuloerojen perheissä ajatellaan usein, että isän vapaankäyttö on taloudellisesti suurempi riski kuin äidin.

Mikäli perhe suunnittelee käyttävänsä vain ansiosidonnaiset vanhempainvapaat, niin perheen kokonaistulojen kannalta todella on edullisempaa, että suuripalkkainen käyttää pienemmän osan vapaista, Miettinen sanoo.

– Tavallisin tilanne perheissä kuitenkin on se, että tyypillisesti äiti käyttää ansiosidonnaisen vapaan lisäksi kotihoidon tukea. Näissä tilanteissa olisi perheen kokonaistulojen kannalta edullisempaa, jos suurempituloinen käyttäisi vähintään vanhempainvapaita ja näin esimerkiksi vähentäisi äidin kotihoidon tukijakson pituutta.

– Se, että isien pidemmät vapaat alkavat tulla tavanomaisemmiksi työpaikoilla, vaikuttaa tietysti seuraaviin isäsukupolviin ja ehkä pikkuhiljaa tasaa sukupuolten tilannetta työpaikoilla.

Lue myös

Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys

IIHF kertoi käynnistävänsä selvityksen, miten Venäjän mahdollinen paluu tapahtuisi.
7.11.2026 14:54

Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – "Melkoista selittelyä"

Keskustan kansanedustaja Vesa Kallio arvostelee voimakkaasti Orpon hallitusta raskaan liikenteen vinjettimaksua koskevan lupauksen...
7.11.2026 13:47

Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: "Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi"

Venäjän lauantain vastaisen yön ilmaiskut ovat katkoneet sähköjä eri puolilla Ukrainaa, kertoo Ukrainan...
7.11.2026 13:31

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 14:51
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Tuomari pani Trumpin riemukaariprojektin jäihin
Uutiset | 6.11.2026 8:51
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”
Uutiset | 7.11.2026 13:31
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”
Uutiset | 7.11.2026 11:30
USA tarjoaa jättipalkkiota Iranin salaisen ohjelman tiedoista
Uutiset | 7.11.2026 11:08
Epäily: Herttuatar Meghanin isällä raskauttavaa materiaalia
Uutiset | 7.11.2026 11:02
Isänpäiväviikonloppua vietetään tuulisessa säässä
Uutiset | 7.11.2026 11:02
Syöpäleikkauksesta toipuva paavi lähti tien päälle
Uutiset | 7.11.2026 10:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”
Uutiset | 7.11.2026 13:31
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata