Neuvostoaikaisen avaruusaluksen odotetaan syöksyvän hallitsemattomasti Maahan ensi viikolla
Neuvostoliiton avaruusluotaimen odotetaan iskeytyvän Maahan ensi viikolla tai sitä seuraavan viikon alussa, kertovat muun muassa Guardian ja New York Post.
500 kiloa painavan, noin auton kokoisen Kosmos 482:n oli tarkoitus laskeutua Venukselle 1970-luvulla, mutta se ei koskaan päässyt pois Maan kiertoradalta rakettiin tulleen vian vuoksi.
Muun muassa brittiamerikkalainen astrologi Jonathan McDowell arvioi blogissaan, että alus saattaa hyvinkin selvitä ilmakehän läpi ja iskeytyä maahan.
– Syytä suureen huoleen ei ole, mutta kukapa nyt toivoisi sen osuvan päähänsä, McDowell kirjoittaa.
Hollantilaistutkija Marco Langbroek vertaa blogissaan luotaimen iskeytymistä meteoriitin iskeytymiseen.
Hän arvioi space.co m-sivuston mukaan, että luotain iskeytyy Maahan 145 mailin eli noin 233 kilometrin tuntivauhdilla.
Tarkkaa laskeutumispaikkaa ei vielä tiedetä, mutta Langbroekin mukaan todennäköisintä on, että luotain iskeytyy johonkin valtamereen.
Suomessa asiasta kertoi aiemmin muun muassa Tekniikka ja Talous.