Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Pohjois-Korea

Raportti: Pohjois-Korea teloittaa yhä enemmän ihmisiä – yksi erikoinen syy

12.9.2025 21:42
Lue lisää 
Henkilö
Erityisen iloinen Minna-Maaria Sipilä sanoo olevansa siitä, että kaikesta väännöstä huolimatta hallitusvastuun päätehtävä talouden kuntoon laittamisesta onnistui. (Kuva: Jari Laukkanen)

Mediaryöpytys tuntui välillä epäreilulta, Minna-Maaria Sipilä sanoo puolisonsa pääministeriajoista

Meitä yritettiin väkisellä ahtaa muottiin, johon me emme kuulu, Minna-Maaria Sipilä muistelee.
Samuli Vänttilä 11.7.2021 10:00, muokattu 12.7.2021 8:18
a– a+
Henkilö

Aikaa. Sitä Minna-Maaria Sipilällä on viimeisen kahden vuoden aikana ollut taas hieman enemmän. 

Kun hänen puolisonsa Juha Sipilän pääministerikausi kesällä 2019 päättyi, Minna-Maaria Sipilä huomasi, kuinka hektistä, kiireistä ja täyttä arkea he olivat kuluneen neljän vuoden ajan eläneet. 

Kaikki yhteiset tekemiset riippuivat puolison kalenterista, joka oli täynnä menemisiä ja tulemisia, palavereita ja istuntoja. Ja kun oltiin vapailla, täytyi puolison olla koko ajan valmiudessa kommentoimaan julkisuudessa, jos politiikassa tai muualla sattuisi jotain tapahtumaan. 

– Se kaikki kuuluu pääministerin työhön. Mutta onhan se hyvin kuluttavaa. En osannut itsekään olla miettimättä ja pohtimatta niitä asioita, joita eteen sattui. Halusin tukea miestäni. 

Nyt Sipilä on nauttinut ennen kaikkea ajattelun vapaudesta. Mieli voi keskittyä välillä pelkästään vaikkapa ryytisalvian kasvuun eikä koko ajan tarvitse olla varuillaan, että mitä kulloisestakin esille nousevasta asiasta pitäisi ajatella. 

Ja lastenlapset. Heidän seurastaan Sipilä sanoo nauttivansa erityisen paljon. Nyt he voivat tulla vapaammin kylään ilman, että tarvitsee katsoa aikaa kalenterista.  

Tilannetta helpottaa myös se, että Sipilät ovat palanneet asumaan täysipainoisesti kotiseudulleen Kempeleeseen Pohjois-Pohjanmaalle. Myös lapset asuvat Oulun seudulla. 

– Olemme aina olleet hyvin perhekeskeisiä. Pääministeriaikoina ikävöimme Juhan kanssa valtavasti lastenlapsiamme. Nyt on todella iso ilo olla mukana heidän arjessaan. 

– On ihana seurata, miten Juha on kaikki kaikessa lastenlapsistamme nuorimmalle, parivuotiaalle. Pappaa hän huutelee aina ensimmäisenä. 

Juha Sipilän pääministerikauteen osui isoja poliittisia haasteita, kuten talous- ja työllisyystilanteen vakauttaminen sekä yllättäen iskenyt pakolaiskriisi. 

Minna-Maaria Sipilän mukaan he tiesivät jo etukäteen, että helppoa ei tulisi olemaan. Talouspäätökset herättivät voimakasta vastustusta. Politiikassa tulee myös aina eteen kaikenlaisia yllätyksiä. Kun yksi “tulipalo” saatiin sammutettua, jossain syttyi uusi. 

– Välillä ahdisti toisen puolesta. 

Kaikkein vaikeinta Minna-Maaria Sipilälle olivat hänen puolisoonsa kohdistuneet, ajoittain epäreiluilta tuntuneet mediaryöpytykset. 

Sen hän sanoo ymmärtävänsä hyvin, että pääministeri kohtaa työssään kritiikkiä ja hänen harjoittamaansa politiikkaa arvioidaan ankarasti. Niin demokratiassa pitää ollakin. 

Mutta kun pöytään nostettiin Sipilöiden hengellinen vakaumus ja sukulaissuhteet, mentiin Minna-Maaria Sipilän mielestä liian pitkälle. Hänen mukaansa monissa arvosteluissa myös puhuttiin totena sellaista, jolla ei ollut mitään faktapohjaa. 

– Monesti mietin mielessäni median vastuuta. Erityisesti vakaumuksen ilkkuminen tuntui todella loukkaavalta. Uskonnonvapaus kuuluu ihmisen perusoikeuksiin. Kaikilla meillä on jokin vakaumus. 

Sipilä sanoo itse olevansa hyvin avoin erilaisille ihmisille ja taustoille. Hänen mukaansa he molemmat ovat jo lapsuudenkodissaan oppineet, ettei erilaisten näkökantojen perusteella pidä asettaa raja-aitoja kenenkään väliin.  

– Meitä yritettiin väkisellä ahtaa muottiin, johon me emme kuulu. 

Sipilä koki, että hänen miehensä arvostelu kääntyi välillä myös kaikkien keskustaa äänestäneiden ihmisten mollaamiseksi. Häntä huoletti se ennen kaikkea demokratian kannalta. 

– Keskusta sai vuoden 2015 vaaleissa vahvan valtakirjan. Myöhemmin joistakin otsikoista ja kommenteista johtuen huomasin miettiväni, että miten jotkut tahot voivat ottaa oikeudekseen vähätellä satojentuhansien ihmisten antamia ääniä. Ikään kuin keskustalaisten antamat äänet olisivat jotenkin epäsopivia ja vääriä. Sellainen vähättely ei kuulu demokratiaan. 

Ihmiset jaksoivat kannustaa eteenpäin. 

Vaikka pääministeriaika oli välillä raskasta, silti Minna-Maaria Sipilä kokee sen olleen paljon enemmän kaikkea hyvää ja positiivista. Puolison työ toi mukanaan mielenkiintoisia ja innostavia asioita. 

Jos nyt pitäisi sanoa, että kannattiko pestiin lähteä, niin Sipilän mukaan kannatti. Se on ainutlaatuinen elämänkokemus, jota hän arvostaa. 

Erityisen iloinen Minna-Maaria Sipilä sanoo olevansa siitä, että kaikesta väännöstä huolimatta hallitusvastuun päätehtävä talouden kuntoon laittamisesta onnistui. 

– Työllisyyden nousua 68 prosentista 73 prosenttiin voidaan kait pitää pienenä ihmeenä. Sen mahdollisti todella kova työ. Siihen ei kovin moni uskonut etukäteen. 

Iloa hänelle tuottivat myös ihmiset, joita hän kohtasi puolisonsa kanssa ympäri Suomea. Ihmiset jaksoivat kannustaa eteenpäin. 

Mielenkiintoista oli päästä näkemään myös valtionpäämiesten inhimillisempää puolta virallisissa tapaamisissa. Lämpimiä muistoja Sipilällä on etenkin Pohjoismaiden pääministerien tapaamisista, joissa pääministerien puolisot ehtivät tutustua toisiinsa. 

– Kanssakäyminen esimerkiksi Ulla Löfvenin kanssa oli ihanan mutkatonta. 

Sipilöillä on ollut vuodesta 1998 lähtien hyväntekeväisyyssäätiö, jonka hallituksen puheenjohtajana Minna-Maaria Sipilä toimii. 

Säätiö oli hänen oma työnsä myös pääministerikaudella. 

Säätiön tehtävänä on auttaa erilaisissa kriisitilanteissa eläviä ihmisiä ja perheitä sekä Suomessa että ulkomailla. Pyrkimyksenä on avun kautta ehkäistä syrjäytymistä. 

Sipilän mukaan ajatus säätiön perustamiseen tuli aikanaan hänen puolisoltaan.  

– Meillä molemmilla on lapsuudenkodeistamme perittynä elämisen malli, johon kuuluu auttaminen. 

Välillä ahdisti toisen puolesta, Minna-Maaria Sipilä muistelee. Kuva: Maria Seppälä

Säätiön kautta Sipilä sanoo oppineensa elämästä ja yhteiskunnasta paljon. Vaikka Suomen kaltaisessa hyvinvointiyhteiskunnassa on luotu kattava turvaverkko, aina sen läpi tippuu syystä tai toisesta ihmisiä. Kolmannen sektorin rooli heidän auttamisessaan on Sipilän mukaan korvaamaton. 

– Minulle on aina ollut selvää se, ettei ihminen voi itse aina elämässään valita, miten hänen asiansa menevät. Hyvin usein ihmisillä ei ole yhtään mitään, mistä hän voisi valita. Huono-osaisimmat meistä ovat usein olosuhteidensa uhreja. 

Sipilöiden säätiö kanavoi avun ihmisille yhteistyössä kuntien velkaneuvonnan ja kirkon diakoniatyön kanssa. 

– Haluan korostaa etenkin kirkon diakoniatyön merkitystä, sillä siitä harvoin puhutaan. Heillä on usein yhteys niihin ihmisiin, jotka apua eniten tarvitsevat. 

Kaipaus ja suru muuttavat muotoaan.

Raskaita menetyksiä Sipilät ovat kohdanneet myös omassa elämässään. Heidän poikansa Tuomo menehtyi äkisti ja yllättäen helmikuussa 2015, vain muutama kuukausi ennen eduskuntavaaleja. 

Kolme ensimmäistä vuotta olivat musertavan surun kanssa kaikkein vaikeimpia. Suru teki kipeää. Eteenpäin oli mentävä pieni hetki kerrallaan. 

– Kaikkein vaikeinta oli etsiä omalle lapselle hautapaikkaa. Se järjestys tuntui niin väärältä. 

Ja kaiken tämän ohessa Juha Sipilä hoiti pääministerin tehtäviä, ratkoi talouden ongelmia ja pakolaiskriisiä. 

Minna-Maaria Sipilä sanoo poikansa kuoleman myötä ymmärtäneensä sen, ettei kaipaus koskaan lopu. Suru ei myöskään koskaan väisty tai tule valmiiksi. 

Mutta kaipaus ja suru muuttavat muotoaan. Nykyisin, kuusi vuotta Tuomon poismenon jälkeen Sipilä sanoo kokevansa enemmän lempeää kaipausta ja syvää kiitollisuutta lapsensa elämästä. 

– Ajattelen Tuomon poismenon yhtenä elämänkokemuksena, joka muutti meitä ja jätti meihin tietyt jäljet. Koetan oppia hänen laajasta sydämestään ja ihanasta luonteestaan. Tuomo ei karsinoinut ketään, vaan päästi ihmisiä lähelleen. Hänellä oli hyvin monenlaisten ihmisten muodostama laaja ystäväpiiri. 

Toivon valo. Sen Minna-Maaria Sipilä sanoo olleen ratkaisevimpia voimia raskaan surun keskellä. 

Sitä tarjosivat ennen kaikkea läheiset ja ystävät. Perheyhteisö tiivistyi entisestään.  

Myös rukous kantoi. Sipilä kokee oman henkilökohtaisen uskonsa olevan ennen kaikkea toivon ja lohdun tuoja. 

Kiitollinen Sipilä sanoo olevansa siitä, ettei hänen mielensä ole katkeroitunut raskaimpinakaan hetkinä. Toivo elämän jatkumisesta on kantanut. 

Juttu on ilmestynyt alun perin Suomenmaan huhtikuun numerossa. Lehden voit tilata tästä.

Lue myös

Pikajuoksun huippunimelle pitkä dopingtuomio

Pikajuoksun kärkinimiin lukeutunut yhdysvaltalaisjuoksija Erriyon Knighton on pitkään poissa radoilta. Knightonille, 21, dopingrikkeestä...
12.9.2025 22:00

Raportti: Pohjois-Korea teloittaa yhä enemmän ihmisiä – yksi erikoinen syy

Kuolemantuomion saa esimerkiksi ulkomaisten elokuvien ja TV-draamojen katsomisesta ja jakamisesta
12.9.2025 21:42

Alaselän kivut ovat piinallisen tuttuja lähes kaikille – Hoidot ovat kuitenkin tehottomia, sanoo tutkimus

Moni kokee hyötyvänsä erilaisista hoidoista, mutta niiden pitkäaikaiset hyödyt ovat vaatimattomat.
12.9.2025 21:30

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Puolasta tyly viesti: Tämä Kremlin on nyt aika tajuta
Uutiset | 11.9.2025 9:00
Pikkulinnut muuttivat käytöstään – Hömötiaiset yhä arvoitus
Uutiset | 11.9.2025 21:30
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
”Joka koululuokalla on yksi lapsi, jolla on FASD” – Myytti alkoholista elää sitkeänä
Uutiset | 8.9.2025 22:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55

Uusimmat

Pikajuoksun huippunimelle pitkä dopingtuomio
Uutiset | 12.9.2025 22:00
Raportti: Pohjois-Korea teloittaa yhä enemmän ihmisiä – yksi erikoinen syy
Uutiset | 12.9.2025 21:42
Alaselän kivut ovat piinallisen tuttuja lähes kaikille – Hoidot ovat kuitenkin tehottomia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.9.2025 21:30
Paljastus: Putinin kätyrillä kylmäävä ohjusprojekti
Uutiset | 12.9.2025 21:03
Yleisurheilun MM-huuma alkaa – Kolminkertainen maailmanmestari joutui sivuun
Uutiset | 12.9.2025 18:42
Mark Rutte: Nato vahvistaa Itä-Euroopan puolustusta
Uutiset | 12.9.2025 18:34
Keskustakolmikko huolestui hallituksen linjasta – ”EU:n ilmastotavoite ei saa rajoittaa metsien käyttöä Suomessa”
Uutiset | 12.9.2025 18:27
Lähipiiri paljasti miehen, jota epäillään Charlie Kirkin ampumisesta – Jäi kiinni
Uutiset | 12.9.2025 18:23
Liikuttunut prinssi Harry Kiovassa – ”Emme pysty lopettamaan”
Uutiset | 12.9.2025 18:15
Formuloiden supertähti: ”Minulla on ikävä aikaa, jolloin teimme töitä Valtteri Bottaksen kanssa”
Uutiset | 12.9.2025 18:08
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pikajuoksun huippunimelle pitkä dopingtuomio
Uutiset | 12.9.2025 22:00
Raportti: Pohjois-Korea teloittaa yhä enemmän ihmisiä – yksi erikoinen syy
Uutiset | 12.9.2025 21:42
Alaselän kivut ovat piinallisen tuttuja lähes kaikille – Hoidot ovat kuitenkin tehottomia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.9.2025 21:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Vaneritehdas Äänekoskella palautettava käyttöön
Mielipide | 12.9.2025 11:04
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Heikot puheet
Mielipide | 9.9.2025 9:00
Vastine: Yrittäjien eläkejärjestelmä kaipaa uudistamista, mutta vapaaehtoisuus ei sovi siihen 
Mielipide | 10.9.2025 15:11
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste