Macron vaati Putinilta välitöntä tulitaukoa Ukrainaan ja apua Mariupoliin
Ranskan presidentti Emmanuel Macron on vaatinut välitöntä tulitaukoa Ukrainaan sekä Mariupolin satamakaupungin piirityksen lopettamista keskustellessaan Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa, kertoo Ranskan presidentinkanslia.
Macron kertoi Putinille olevansa äärimmäisen huolestunut Mariupolista ja sanoi, että humanitaarisen avun on päästävä kaupunkiin.
Sadat tuhannet ihmiset ovat edelleen loukussa Mariupolissa, joka on lähes kokonaan tuhoutunut kranaattitulituksessa ja ilmaiskuissa.
Putin puolestaan sanoi Ukrainan syyllistyneen sotarikoksiin varsinkin Donetskin ja Luhanskin alueella Itä-Ukrainassa. Hän väitti myös venäläisjoukkojen tekevän parhaansa, jotta siviiliuhreilta vältyttäisiin, kertoi Kreml.
Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Marija Zaharova puolestaan syytti perjantaina Euroopan neuvostoa venäläisvastaisuudesta ja sanoi, että se on alistunut EU:n ja sotilasliitto Naton sekä niiden satelliittien kuuliaiseksi työkaluksi.
Venäjän 26 vuotta kestänyt jäsenyys Euroopan neuvostossa päättyi keskiviikkona. Neuvoston päättävä elin ministerikomitea totesi, ettei Venäjä voi enää olla ihmisoikeuksia vaalivan järjestön jäsen.