Maanantaista alkaa lukemisen teemaviikko
Tällä viikolla vietetään lukemisen teemaviikkoa. Maanantaista alkavan viikon teema on tänä vuonna lukemaan oppiminen.
Lukuviikolla juhlitaan lukemista ja sitä, kuinka Suomessa kaikki saavat opetella lukemaan. Lapsen lukemaan oppiminen on aina juhlan hetki, mutta lukemisen taito kehittyy koko elämän ajan. Koskaan ei ole liian myöhäistä oppia nauttimaan lukemisesta.
Lukukeskuksen järjestämä lukuviikko on vuosittainen lukemisen ja lukutaidon teemaviikko, jonka tarkoitus on tarjota näkökulmia kirjallisuuteen ja lukemiseen sekä innostaa kirjojen pariin.
Lukuviikkoa on vietetty yli 40 vuotta, ja perinne aloitettiin Lukusunnuntaina vuonna 1977. Varsinaista Lukuviikkoa on vietetty vuodesta 1997.
Osana lukuviikkoa järjestetään myös Aikakausmedian aikakauslehtiviikko. Tänä vuonna viikon aikana voi lukea maksutta lasten- ja nuortenlehtien digiversioita. Mukana teemaviikossa ovat ainakin Aikkari, Aku Ankka, Bamse, Goal, Heppu, Hevoshullu, Koululainen ja Pets.