Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan

11.3.2026 22:00
Lue lisää 
Ravitsemussuositukset
Naudan, sian ja lampaan lihaa suositellaan nyt syötävän enintään 350 grammaa kypsennettynä lihana viikossa. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Lihasektori älähti uusista ravitsemussuosituksista – "Kuluttajat ostavat lihaa, koska se maistuu niin hyvältä"

Katariina Lankinen 27.11.2024 13:34, muokattu 27.11.2024 14:07
a– a+
Ravitsemussuositukset

Ruokaviraston tänään julkaisemat uudet kansalliset ravitsemussuositukset ovat herättäneet arvostelua etenkin lihansyönnin rajoittamisen ja kasvissyönnin lisäämisen osalta.

Lihateollisuuden edunvalvoja Lihakeskusliitto kiirehti huomauttamaan, ettei uusissa ravitsemussuosituksissa ”mikään ole kiellettyä”.

− Suosituksissa ei ole ensimmäistäkään lihatuotteisiin liittyvää kieltoa, tämän ovat todenneet suositusten valmistelijatkin, sanoo liiton toimitusjohtaja Mari Hannuksela tiedotteessa.

− Tärkeintä lihassa on aito maku. Kuluttajat ostavat lihaa, koska se maistuu niin hyvältä. Lähes jokaisella on makumuistoja herättäviä lihasuosikkeja, kuten joulukinkku, nauta pihvinä tai paistina, perinteinen saunapalvi, rosvopaisti ja erilaiset makkarat, hän toteaa.

Uusien suositusten mukaan kasviksia pitäisi syödä noin 500–800 grammaa päivässä, kun aiempi, vuoden 2014 suositus oli vähintään puoli kiloa.

Naudan, sian ja lampaan lihaa suositellaan nyt syötävän enintään 350 grammaa kypsennettynä lihana viikossa. Aiemmin kypsiä lihavalmisteita ja punaista lihaa ei suositeltu enempää kuin 500 grammaa viikossa.

Tuoreessa julkaisussa ruoka-aineita on arvioitu sekä niiden terveysvaikutusten että ympäristövaikutusten osalta. Aiemmissa suosituksissa ympäristövaikutuksia ei otettu huomioon.

Uusissa suosituksissa huomautetaan, että ympäristösyistä lihan kulutuksen olisi perusteltua olla väestötasolla huomattavasti alle terveyssyistä suositellun 350 gramman. Pitkän aikavälin tavoitteena suositellaan, että sekä siipikarjan että punaisen lihan kulutuksen pitäisi jäädä alle 350 grammaan viikossa.

Lihakeskusliiton Hannuksela huomauttaa, että lihatuotteet pärjäävät ”varsin hyvin” kaupan vertailuissa, joissa mitataan tuoteryhmien hiilijalanjälkeä.

− Niissä riisin hiilijalanjälki on 1,8−3,8 ja broilerin 2,8−4,0 hiilidioksidiekvivalenttia (CO2-ekv) tuotekiloa kohti. Leivän, keksien ja leivonnaisten luvut ovat 0,5−4,5, porsaanlihan 3,6−6,9 ja juuston 7,5−16,6, hän listaa.

Hannukselan mukaan pian julkistettavissa Ruotsin ravitsemussuosituksissa on otettu Suomea paremmin huomioon kotieläinten rooli ekosysteemissä osana luonnon ravinnekiertoa sekä ruokaketjun jo tekemät vastuullisuustoimenpiteet.

Uusia suosituksia arvostelee myös ruokatalo HKFoods. Yhtiö pitää ongelmallisena, että suosituksissa kaikki prosessoitu liha eli lihavalmisteet on niputettu yhteen, vaikka leikkeleissä ja makkaroissa on ravintosisällöltään hyvin erilaisia tuotteita.

− Osa leikkeleistä ja makkaroista sisältää yli 20 prosenttia rasvaa, ja ne voivat olla voimakassuolaisia. Toisaalta esimerkiksi kokolihaleikkeleet ovat lähes rasvattomia, ja suolan määrä voi olla pieni, toteaa HKFoodsin ravitsemusasiantuntija Soile Käkönen yhtiön tiedotteessa.

− Vähärasvaisten leikkeleiden korvaaminen jollakin muulla ei välttämättä johda ravitsemuksen kannalta parempaan lopputulokseen, hän näkee.

HKFoodsin mukaan suositusten mukaan syötynä punainen liha voi jopa edistää terveyttä.

− Raudan saanti jää usein suositusten alle erityisesti hedelmällisessä iässä olevilla naisilla. Tämä ongelma korostuu entisestään, jos nuoret naiset vähentävät punaisen lihan käyttöä, Käkönen toteaa.

Ruokatalo Atrian tutkimuspäällikkö Jukka Saarenpää ei usko uudistuvien kansallisten ravitsemussuositusten vaikuttavan kovin merkittävästi suomalaisten syömiseen.  

– Ravitsemussuosituksilla on suora vaikutus julkisiin ruokapalveluihin. Se edustaa vain kymmentä prosenttia suomalaisten syömisestä. 90 prosenttia ruokailukerroista jää tämän ulkopuolelle, Saarenpää toteaa yhtiön verkkosivulla. 

– Kuluttajilla on yleistietoisuus siitä, miten pitäisi syödä, mutta he eivät käyttäydy sen mukaan. Tiedosta tai yleissivistyksestä ei ole puutetta, mutta tieto ei ole kääntynyt haluksi syödä oikein. Nautinnonhalulla on suuri merkitys. 

Maaseudun Tulevaisuuden mukaan uudet ravitsemussuositukset herättivät keskustelua myös MTK:n valtuuskunnan kokouksessa tiistaina.

Lehden mukaan muun muassa MTK-Etelä-Pohjanmaan edustaja Suvi Rantala kertoi olevansa huolissaan suomalaisen lihantuotannon ja huoltovarmuuden puolesta. Hänen mielestään uudet ravitsemussuositukset ovat kylmää kyytiä lihalle ja lihavalmisteille.

MTK-Pohjois-Suomen edustajan Sauli Joensuun mukaan ravitsemussuosituksissa ovat menneet puurot ja vellit menneet sekaisin, sillä suositusten painopiste on ravitsemuksen sijaan ilmastoasioissa.

− Suomalaista lihantuotantoa ei pidä rinnastaa globaaliin lihantuotantoon. Ilmasto ei lämpene suomalaista lihaa syömällä, Joensuu totesi MT:n mukaan.

Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) tyrmäsi uudet ravitsemussuositukset jo ennen niiden julkaisua. Hänen mukaansa ympäristönäkökulmat menevät suosituksissa kliinisten ravitsemussuositusten edelle, jolloin kansanterveyden edistämisen tavoite hämärtyy.

– Kliiniset ravitsemussuositukset eivät nyt ole suositusten keskiössä, Essayah sanoi toimittajatilaisuudessa viime viikolla.

Hän korosti, että ympäristö-, huoltovarmuus- ja ruokaturvanäkökulmien pitäisi olla selvästi ravitsemussuosituksista erillisiä asioita.

– Sitä edellytän nyt jatkotyöltä, Essayah sanoi.

– Edellytän, että jatkosuosituksissa varmistetaan, että esimerkiksi vanhusten ja kouluruokailun kohdalla suositukset ovat selkeästi ravitsemustieteen näkökulmasta annettuja.

Lue myös

Trumpilta ristiriitaisia lausuntoja sodan kestosta Lähi-idässä – Iran: Sota voi tuhota maailmantalouden

Trump sanoi keskiviikkona, että sota olisi loppumassa pian. Sodan muut osapuolet eivät tunnu heijastelevan Trumpin näkemyksiä.
12.3.2026 2:52

Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan

Asumiskustannukset pysyvät suomalaisilla pääosin hallinnassa, mutta arjen yllätykset ovat silti tavallisia, S-Pankin tuore...
11.3.2026 22:00

Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä

Britanniassa on tehty päätös historiallisten henkilöiden poistamiseksi seteleistä luontoaiheisten kuvitusten tieltä, The Times...
11.3.2026 21:44

Aihetunnisteet

liha ravitsemussuositukset ruoka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Nyt tuli kylmää tuulta asuntovelallisille – 12 kuukauden euribor pomppasi yllättävästi
Uutiset | 10.3.2026 14:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Trumpilta ristiriitaisia lausuntoja sodan kestosta Lähi-idässä – Iran: Sota voi tuhota maailmantalouden
Uutiset | 12.3.2026 2:52
Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan
Uutiset | 11.3.2026 22:00
Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä
Uutiset | 11.3.2026 21:44
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Macron patistelee avaamaan Hormuzinsalmen
Uutiset | 11.3.2026 19:17
Epävarmuus öljyn hintakehityksessä säilyy, asiantuntija sanoo historiallisesta päätöksestä
Uutiset | 11.3.2026 19:14
Sote-ministeri Rydmanilla yli 100 000 osaketta terveysalan it-yhtiössä
Uutiset | 11.3.2026 18:21
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trumpilta ristiriitaisia lausuntoja sodan kestosta Lähi-idässä – Iran: Sota voi tuhota maailmantalouden
Uutiset | 12.3.2026 2:52
Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan
Uutiset | 11.3.2026 22:00
Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä
Uutiset | 11.3.2026 21:44
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Arvojen arpajaiset
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste