Libanon: Useita kuoli Israelin iskussa Beirutiin
Libanonin mukaan Israelin isku Beirutiin varhain torstaina on surmannut ainakin seitsemän ihmistä.
Beirutin keskustan ranta-alueelle osuneessa iskussa haavoittui terveysministeriön mukaan lisäksi 21 ihmistä. Kyseessä oli kolmas Beirutin keskustaan kohdistunut isku Israelin ja äärijärjestö Hizbollahin tuoreimman konfliktin aikana.
Beirutin eteläisille esikaupunkialueille Israel on iskenyt lukuisia kertoja. Myös viime yönä Israelin asevoimat sanoi tehneensä eteläisille esikaupunkialueille iskuja Hizbollahia vastaan. Libanonin valtiollisen NNA-uutistoimiston mukaan Israel teki iskuja myös useisiin kaupunkeihin maan eteläosissa.
Iranin tukema Hizbollah puolestaan sanoi ampuneensa ohjuksia Israelin sotilastiedustelun tukikohtaan Tel Avivin tuntumassa.
Libanonin viranomaisten mukaan Israelin iskut ovat surmanneet Libanonissa yli 630 ihmistä, ja yli 800 000 ihmistä on ilmoittanut joutuneensa jättämään kotinsa. Jotkut kodeistaan paenneet ihmiset ovat majoittuneet Beirutissa samalla rannalla, jonka tuntumaan isku varhain torstaina osui.
Iranin vallankumouskaarti kertoi aiemmin yöllä tehneensä Hizbollahin kanssa ohjushyökkäyksen Israelia vastaan.