Lapsen piirustuksen takia vangittu venäläismies paljastaa järkyttävät olot: "Kidutuskammio"
Kaksi vuotta vankilassa virunut venäläismies Aleksei Moskalyov kertoo kärsineensä rangaistuksensa kammottavissa oloissa. Moskalyov joutui vankilaan sen jälkeen, kun hänen tyttärensä oli piirtänyt sodanvastaisen kuvan. Virallisesti mies sai tuomionsa Venäjän armeijan halventamisesta.
Uutistoimisto Reutersin mukaan vapautunutta Moskalyovia olivat vastassa hänen tyttärensä sekä ihmisoikeusjärjestön edustajia, kun hän lähti Tulassa sijaitsevasta rangaistussiirtolasta.
Moskalyov kertoi viettäneensä kaksi kuukautta eristyssellissä, jota hän kuvaili ”kidutuskammioksi”.
Moskalyov oli jakanut toisen miehen kanssa ahtaan sellin, jonka lattia oli mädäntynyt. Huoneessa oli erittäin kylmä ja siellä vilisi Moskalyovin mukaan valtavia rottia.
– Olimme jalkeilla 16 tuntia päivässä, koska sänkymme oli kiinnitetty seiniin. Metallinen penkki oli niin kylmä, ettei sillä voinut istua, Moskalyov kertoo.
Moskalyov tuomittiin maaliskuussa 2023 kahden vuoden rangaistukseen Venäjän armeijan mustamaalaamisesta perustuen kommentteihin, joita hänen väitettiin kirjoittaneen sosiaaliseen mediaan.
Todellinen syy vangitsemiseen oli kuitenkin ilmeisesti Moskalyovin tyttären Mashan piirros, jossa Venäjän lippuun oli kirjoitettu sanat ”ei sodalle” sekä Ukrainan lippu, jossa luki: ”Kunnia Ukrainalle”. Piirroksessa Venäjän puolelta lentää ohjuksia kohti naista ja hänen lastansa, jotka ovat Ukrainan puolella.
Aluksi Moskalyov onnistui pakenemaan, mutta myöhemmin hänet otettiin kiinni Valko-Venäjällä.