Lähes kaikki Espanjan maastopalojen uhreista olivat ulkomaalaisia
Lähes kaikki Espanjan maastopalojen uhreista olivat ulkomaalaisia, kertoivat espanjalaisviranomaiset myöhään tiistaina.
Etelä-Espanjassa roihunneissa maastopaloissa vahvistettiin kuolleen 13 ihmistä, joista 12 oli ulkomaalaisia. Uhrien joukossa oli seitsemän Britannian ja kolme Belgian kansalaista sekä yksi ranskalainen ja yhdysvaltalainen. Yksi uhreista oli Espanjasta.
Torstaina syttynyt maastopalo autioitti kaupunkeja Almerian maakunnassa ja jätti jälkeensä mittavia tuhoja. Palon epäillään syttyneen kaatuneesta sähkölinjasta.
Viranomaisten mukaan maastopalot saatiin sunnuntaina aisoihin ja alueelta evakuoidut pystyivät palaamaan koteihinsa.
Espanjassa on ollut viime vuosina yhä useammin esiintyviä ja pitkittyneitä helleaaltoja, jotka ovat luoneet otolliset olosuhteet suurten maastopalojen syntymiselle. Espanjassa mitattiin tänä vuonna mittaushistorian kuumin alkukesä.