Kurvinen ja Savola pettyivät: Hallituspuolueet lopettamassa Kauhavan lentokentän
Keskustan kansanedustajat Antti Kurvinen ja Mikko Savola ovat pettyneitä siitä, että hallitus ei suostunut lisäämään rahaa Kauhavan lentokentän harjoitustoimintaan.
– Hallitus on kääntämässä selän pohjalaiselle maanpuolustukselle, Kurvinen katsoo tiedotteessa.
Kurvinen korostaa, että Kauhavan lentokenttä on strategisesti hyvällä sijainnilla ja hyvin varusteltu kenttä, joka voidaan tarvittaessa ottaa nopeasti käyttöön.
– Kokoomusjohtoinen Kataisen ja Stubbin hallitus lakkautti Kauhavan lentosotakoulun vuonna 2012. Nyt sama linja jatkuu, kun hallitus ei anna euroakaan Kauhavan lentoharjoitustoimintaan, Savola korostaa.
Kurvisen mukaan hallituksessa ollessaan keskusta pyrki huolehtimaan, että Kauhavan kentän kunto säilyy ja mahdollisti harjoittelun määrärahan lisäyksellä, joka nyt ollaan leikkaamassa kokonaan pois.
Keskusta teki budjettivastalauseessaan Kauhavan lentokenttää ja sen toimintaa turvaavan 320 000 euron lisäysesityksen. Äänestyksessä vastalauseen puolesta äänestivät Vaasan vaalipiirin kansanedustajista keskustan Savola, Kurvinen ja Mika Lintilä sekä SDP:n Kim Berg.
Rahojen lisäämistä vastaan äänestivät perussuomalaisten Mauri Peltokangas, Anne Rintamäki, Piia Sillanpää, RKP:n Anna-Maja Henriksson, Anders Norrback ja Mikko Ollikainen sekä kokoomuksen Paula Risikko, Janne Jukkola ja kristillisdemokraattien Peter Östman.
Poissa äänestyksestä olivat Juha Mäenpää (ps.), Joakim Strand (r.) ja Matias Mäkynen (sd.).