Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmastonmuutos

Peräkkäisiä helleaaltoja ja äärimmäistä kuivuutta – Länsi-Euroopassa mittaushistorian tukalin kesä-heinäkuu

10.8.2026 9:00
Lue lisää 
Palkkatasa-arvo
(Kuva: Petra Pöyliö)

Kommentti: Suomessa ei puhuta porojen, manttaalien eikä palkkojen määristä – mutta olisi syytä

Perhevapaiden epätasaista jakautumista saataisiin korjattua palkkatasa-arvoa lisäämällä, kirjoittaa Meri Alaranta-Saukko kommentissaan.
Meri Alaranta-Saukko 16.10.2018 11:29, muokattu 16.10.2018 14:51
a– a+
Palkkatasa-arvo

Ihminen lentää, välittää langattomia viestejä ympäri maailman, on keksinyt tehokkaat syöpähoidot ja lääkkeen aidsiin, mutta naisten ja miesten palkkoja ei saada samalle tasolle.

Yritystä tosin on. Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko vastaanotti tasa-arvovaltuutettu Jukka Maarianvaaran selvityksen palkka-avoimuudesta Suomessa ja on jo pyytänyt esitystä lakimuutoksista tilanteen korjaamiseksi.

Selvityksen keskiössä ovat nimenomaan naisten ja miesten välisen palkkatasa-arvon puutteet. Ne ovat korjaantuneet hitaasti jos ollenkaan. Naisten ja miesten keskimääräinen palkkaero on edelleen 16 prosenttia.

Näin siitä huolimatta, että samapalkkaohjelma on ollut olemassa jo 12 vuotta ja Suomi on sitoutunut myös kansainvälisissä sopimuksissa noudattamaan sama palkka samasta työstä –periaatetta. Myös tasa-arvolakimme kieltää sukupuoleen perustuvan syrjinnän työpaikoilla.

Vanhat konstit on käytetty, nyt tarvitaan uusia.

Selvityksen perusteella varmin tapa kohentaa tilannetta on lisätä palkka-avoimuutta. Sitä, että työpaikoilla tiedetään, minkä verran kukin ansaitsee.

Korulauseet samasta palkasta eivät johda mihinkään niin kauan, kuin palkat on verhottu salaisuuden ja häveliäisyyden kaapuun.

Suomalaiseen kulttuuriin ei kuulu puhua sen enempää rahasta kuin porojen ja manttaalien määrästä tai palkoistakaan. Sitä ei pidetä sivistyneenä eikä hienotunteisena. Näiden aihepiirien katsotaan olevan osa ihmisen yksityisyyttä. Perustuslakivaliokunta on tosin todennut kannanontossaan jo 20 vuotta sitten, etteivät palkkatiedot kuulu yksityisyyden suojan piiriin.

Niinpä voidaan helposti jatkaa perinnettä, jossa pojat sopivat keskenään vähän paksummasta tilipussista ja tytöt, nuo nöyrät, ahkerat ja vaatimattomat, saavat tyytyvät niukempaan toimeentuloon. Useimmiten tietämättömyyttään, ehkä sinisilmäisyyttäänkin.

Kun ei ole käsitystä siitä, paljonko vieressä puurtava miesoletettu tienaa, kuvittelee, että luultavasti suurin piirtein saman verran. Sitä arvioi työnantajansa niinkin lojaaliksi.

Ja jos vaikka epäilisikin, ei kehtaa kysyä. Kun eihän se ole oikein sopivaa ja tuntuisi kiusalliselta.

Tasa-arvovaltuutettu Maarianvaara esittää selvityksessään toimivia tapoja hoitaa palkkaeriarvoisuutta paitsi ulkomailta, kuten Islannista ja Iso-Britanniasta myös kotomaan kamaralta.

Nämä keissit kertovat konkreettisesti siitä, että palkkatasa-arvolle on mahdollista tehdä jotain. Yhdessä todellisuudessa pätevä keino ei ehkä sellaisenaan sovellu jokaiseen työpaikkaan ja -kulttuuriin, mutta kokemuksista voidaan ottaa oppia.

Esimerkiksi Suomen ja Euroopan parhaaksi työpaikaksi valittu ohjelmistokehitysyritys Vincit Oyj:ssä on jo pitkään sovellettu avointa palkkamallia. Niin kutsuttujen palkkaviikkojen aikana työntekijöitä kannustetaan kertomaan palkkansa yrityksen intranetissä. Noin 90 prosenttia myös tekee niin.

Palkka-avoimuuteen liittyy myös muunlainen avoimuus yrityskulttuurissa. Lopputuloksena on, noh, Suomen ja Euroopan paras yritys.

Tasapuolisuus palkkapolitiikassa ja muissa käytänteissä johtaa parempaan motivaatioon ja työtyytyväisyyteen sekä sitä kautta myös parempaan tulokseen.

Onnellinen työntekijä – onnellinen työnantaja.

Samapalkkaisuuteen liittyy myös eräs viime vuosien kuuma peruna. Nimittäin perhevapaiden epätasainen jakautuminen. Se vaikuttaa osaltaan naisten huonompiin keskiansioihin. Toisaalta, naiset pitävät miehiä pitempiä perhevapaita juuri mikrotaloudellisista syistä. Naisen kannattaa jäädä kotiin, koska hän ansaitsee miestä vähemmän.

Perhevapaiden vinoumaa saataisiinkin varmasti oikaistua paitsi lainsäätäjän pakolla myös sillä yksinkertaisella menetelmällä, että miesten ja naisten palkkapussit olisivat suurinpiirteinkään yhtä painavia.

Ihan oma keskustelunsa pitäisi virittää nais- ja miesvaltaisten alojen palkkaeroista. Se tunnutaan ottavan tosiasiana, jolle ei voi mitään. Näin ei pitäisi olla. Voiko kukaan rehellisesti olla sitä mieltä, että hoivatyö kunnan päiväkodissa ei ole yhtä arvokasta kuin vaikkapa kiinteistöhuoltohommat saman työnantajan palveluksessa? Enää ei voida ajatella, että mies on perheen elättäjä ja tarvitsee siksi enemmän palkkaa.

Räikeimmin palkkaepätasa-arvo tulee tietysti ilmi siinä, että esimerkiksi naisekonomi tienaa 12 prosenttia miesekonomia vähemmän. Yhtä tärkeää on kuitenkin ryhtyä miettimään keinoja siihen, että kaikkien työt nähtäisiin yhtä arvokkaina.

Lue myös

Saarikko asettaa selvityshenkilön selvittämään palkka-avoimuutta – "Samapalkkakehitys on Suomessa luvattoman hidasta"

Tasa-arvoasioista vastaava perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) asettaa selvityshenkilön selvittämään palkka-avoimuutta. Saarikon mukaan...
19.3.2018 10:16

Aihetunnisteet

palkkatasa-arvo saarikko

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Uusi junayhteys Oulusta Haaparantaan saapui ensimmäistä kertaa Ruotsiin – näin usein vuoroja ajetaan
Uutiset | 10.8.2026 8:28
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Katseet yötaivaalle – tämä on paras hetki nähdä perseideja
Uutiset | 10.8.2026 9:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation
Uutiset | 10.8.2026 18:12
Nainen löytyi kuolleena Kirkkonummelta
STT | 10.8.2026 18:09
Äärioikeistolaisen AfD:n suosio kasvoi Saksassa entisestään – tutkijan mukaan syynä on ”yleinen kriisimieliala”
Uutiset | 10.8.2026 17:44
Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström mukana alkavalla Erikoisjoukot-kaudella
Uutiset | 10.8.2026 17:24
Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Uimaharjun tehtailla – 35 työpaikkaa uhattuna
Uutiset | 10.8.2026 16:39
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Venäjä sanoo ampuneensa alas lähes 500 ukrainalaisdroonia yöllä – useita ihmisiä kuoli
Uutiset | 10.8.2026 15:01
Suomen ensimmäiset afrikkalaisen sikaruton tapaukset vahvistettiin EU-laboratoriossa
Uutiset | 10.8.2026 13:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation
Uutiset | 10.8.2026 18:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko palometsänhoitomme riittävää – olemmeko varautuneet tuleviin mahdollisesti helteisiin kesäkausiin?
Mielipide | 10.8.2026 13:46
Lukijalta: Osallistava kansanvalta -toimintamalli
Mielipide | 10.8.2026 13:30
Lukijalta: Elintasovelan kasvu on katkaistava
Mielipide | 10.8.2026 13:21
Lukijalta: Kiusaamisen paras suoja on vahva itsetunto
Mielipide | 10.8.2026 13:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste