Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kullan ja hopean hinnat syöksyvät, myös öljy halpenee tuntuvasti

2.2.2026 8:35
Lue lisää 
Kiina
Upin Jyrki Kallion mukaan Xille ei ole tällä hetkellä tiedossa selkeää vastavoimaa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Kiinan Xi on raivannut tieltään poliittisia vastustajiaan, arvioi Upin Jyrki Kallio – uutta “Mao-kulttia" ei silti välttämättä nähdä

Pekka Pohjolainen 17.10.2022 20:45, muokattu 19.10.2022 15:35
a– a+
Kiina

Kiinan johtaja Xi Jinping on selvästi pönkittänyt asemaansa raivaamalla tieltään poliittisia vastustajiaan tai opponenttejaan, arvioi Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Jyrki Kallio.

Kallio sanoo Suomenmaalle, että periaatteessa Xi ja muutkin johtajat ovat tehtävissään edelleen “puolueen armosta”, mutta tietynlaisesta puhdistuksesta on ollut nähtävissä merkkejä.

– Se tietenkin voidaan tulkita Xin omaksi vallanhaluksi, mutta toisaalta siinäkin on minun mielestäni pohjimmiltaan kyllä kyse siitä, että puolue on katsonut että puolueen johdon täytyy olla yhtenäinen. Sitten Xille on annettu vapaat kädet toimia niin, että puoluejohdon yhtenäisyys säilyy.

Kallion mukaan vielä ei voi myöskään sanoa, että Kiinan kommunistinen puolue “söisi Xin kädestä”.

– Ei olla ihan vielä siellä, Kallio arvioi. Hän sanoo odottavansa mielenkiinnolla meneillään olevan puoluekokouksen päätöskirjaa, ja sitä minkälaisia sanamuotoja siinä käytetään Xistä ja hänen idelogiastaan: voimistuuko häneen liitetty henkilöpalvonta sen myötä vai ei.

– Ihan varmaa ei ole, että se voimistuisi.

Kallio huomauttaa, että Xin puoluekokouksessa esittelemässä puolueen keskuskomitean työraportissa todetaan mielenkiintoisesti, että puolueen sisällä ja laajemminkin yhteiskunnassa on enenevässä määrin ihmisiä, jotka ovat epäileväisiä Kiinan tai puolueen tulevaisuudesta. 

– Eli tunnustetaan se tosiseikka, että puolueen sisälläkin on erimielisyyttä.

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Jyrki Kallio ei usko että kiinalaiset kaipaavat johtoonsa uutta painosta Mao Zedongista (Lehtikuva)

Kallion mukaan Xille ei ole tällä hetkellä tiedossa selkeää vastavoimaa. Yhden valtaryhmittymän johtajana on pidetty maan entistä presidenttiä Jiang Zeminiä, joka on jo 96-vuotias, eikä ilmeisesti terveydellisistäkään syistä enää osallistu puoluekokoukseen.

– Puolueessa on varmasti erimielisyyttä ja vastustustakin Xin politiikkaa kohtaan, mutta siellä ei ole ketään sellaista, joka olisi selkeästi päätä pidempi muita, jonka ympärille voisi lähteä muodostumaan tällainen vastaryhmittymä. Siinä mielessä Xin asema on kyllä vahva, Kallio myöntää.

Kallio ei usko, että Xistä ryhdytään kuitenkaan muokkaamaan mitään uutta Mao Zedongia, massiivisen henkilöpalvonnan kohdetta.

– Kiinassa on ollut siitä sen verran huonot kokemukset ja puolueen sisäinen vastus siinä kohtaa varmaan nimenomaan kohdistuu juuri siihen, että yhdellä henkilöllä ei pitäisi olla liikaa valtaa, vaan puolueen pitäisi olla kollektiivinen johdoltaan.

Kiina yrittää yhä vetää koronan torjunnassa nollalinjaa, ja tiukat rajoitukset haittaavat jo maan talouskasvuakin. Kallion mukaan kyvyttömyys ottaa riskejä on ollut leimallista Kiinan kommunistiselle puolueelle varsinkin Xi Jinpingin valtakaudella, mikä heijastuu myös koronapolitiikkaan.

Kallio yhtyy arvioihin, joiden mukaan tilanne ei voi jatkua tällaisena enää kovin pitkään.

– Ongelmat, jotka tästä aiheutuvat Kiinan taloudelle ja kansalaisten yleinen tyytymättömyys ovat sellaisia tekijöitä, että puolueen on pakko ottaa ne huomioon.

Kallio huomauttaa, että vaikka Xin puoluekokouspuheessa vakuutettiin nollalinjan olevan horjumaton, siinä todettiin myös, että Kiinan koronapolitiikka pohjautuu tieteeseen.

– Eli annetaan ikään kuin takaportti sille, että jos löydetään joku parempi keino kansalaisten turvallisuus taata, puolue voi tästä nollalinjasta luopua. 

Kallion mukaan olennaista on, että puolueen pitää löytää tähän tapa, joka ei näytä virheen tunnustamiselta, vaan vieläkin paremmalta keinolta pitää tilanne hallinnassa.

– Ja uskon, että näin Kiinassa tullaan menettelemään. Puolue kyllä luopuu vähin äänin tästä nollalinjastaan ja tulee uskottelemaan, että se on täysin hallittu muutos, joka perustuu siihen, että on löydetty tilalle muita, vielä tehokkaampia keinoja. 

Toistaiseksi Kiinan kommunistisen puolueen kokouksen pohjalta ei voi Kallion mukaan vetää mitään suuria johtopäätöksiä Kiinan kannoista meneillään oleviin maailmantapahtumiin tai kehityskulkuihin. Esimerkiksi Ukrainan sotaa, tai mitään konkreettista toimijaa, kuten Venäjää tai Yhdysvaltoja ei ole mainittu nimeltä.

Kallio huomauttaa, että rivien väleistä voi kyllä lukea, että Kiina ei ole mielissään siitä, että kansainvälinen tilanne on epävakaa ja Venäjä on eskaloinut sotaa.

– Sitä ei voi pitää Kiinan intresseissä olevana asiana millään tavalla. 

Kallion mukaan Kiina on peesannut Venäjää niin pitkään kuin se on voinut tehdä sen tavallaan vaarattomasti, eli käyttänyt Venäjää hyväkseen voidakseen arvostella Yhdysvaltoja ja sitä, mitä Kiina kutsuu Yhdysvaltain johtamaksi maailmanjärjestykseksi.

– Tässä suhteessa Venäjällä ja Kiinalla on yhteinen sävel. Mutta konkreettisesti Kiinalla on kuitenkin niin paljon pelissä globalisaation hyötyjänä ja globalisaatioon osallistuvana valtiona, aivan toisella tavalla kuin Venäjällä. 

Kallion mukaan sodan eskaloituminen ja kansainvälisen tilanteen kriisiytyminen entisestään ei ole Kiinan intresseissä.

– Ja on vaikea uskoa että Kiina tulisi antamaan Venäjälle tukea konkreettisemmin, kuin mitä se tähän mennessä on tehnyt, Kallio summaa. 

Lue myös

Sky News: Kiina on rekrytoinut kymmeniä entisiä brittisotilaslentäjiä kouluttajiksi – "Mitä he oikein ajattelivat?"

Lähteet kertovat Sky Newsille, että rekrytoidut britit lähes varmasti parantavat Kiinan sotilaallista osaamista ja kyvykkyyttä.
18.10.2022 3:24

Aihetunnisteet

Kiina Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tutkimus: Pitkän iän salaisuus saattaa sittenkin löytyä geeneistä
Uutiset | 31.1.2026 21:49
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Nyt kirpaisee: Pörssisähkön hinta kohoaa entistäkin korkeammalle
Uutiset | 30.1.2026 9:31
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kullan ja hopean hinnat syöksyvät, myös öljy halpenee tuntuvasti
Uutiset | 2.2.2026 8:35
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Kaikkonen haluaa ”roskarallin” kuriin – ”Suomi on ajautumassa jätteen vastaanottajamaaksi”
Uutiset | 2.2.2026 13:33
Trumpin yritysimperiumi kukoistaa eturistiriidoista huolimatta – tai niiden ansiosta
Uutiset | 2.2.2026 13:30
Muumit päihittivät Tuntemattoman sotilaan
Uutiset | 2.2.2026 13:22
Tässä ovat Suuren journalistipalkinnon ehdokkaat
Uutiset | 2.2.2026 12:53
Uusien autojen kauppa mataa yhä
Uutiset | 2.2.2026 12:53
Pörssisähkö huitelee hirmuhinnoissa – moni lämmittää takkaa tänään, uskoo asiantuntija
Uutiset | 2.2.2026 11:59
Tammikuu oli Lapissa kylmin lähes 40 vuoteen – lunta oli monin paikoin harvinaisen vähän
Uutiset | 2.2.2026 11:40
Gazan Rafahin rajanylityspaikka avattu asukkaille, kertoo israelilaisviranomainen
Uutiset | 2.2.2026 10:49
Talouspolitiikan arviointineuvosto: Hallitus ei saavuta taloustavoitteitaan, rakentamisen lama ja kotitalouksien säästäminen jäytävät kasvua
Uutiset | 2.2.2026 10:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kuohunta SDP:n ympärillä värittää eduskunnan paluuta töihin – hankintalaista luvassa kevätistuntokauden kuuma peruna
Uutiset | 1.2.2026 8:00
Kaikkonen: Keskusta harkitsee välikysymystä suurtyöttömyydestä, hallitus vain huonontanut tilannetta
Uutiset | 1.2.2026 9:00
Keskusta-aktiivit vaativat loppua maakuntien kuritukselle
Uutiset | 31.1.2026 17:24

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Kaikkonen haluaa ”roskarallin” kuriin – ”Suomi on ajautumassa jätteen vastaanottajamaaksi”
Uutiset | 2.2.2026 13:33
Trumpin yritysimperiumi kukoistaa eturistiriidoista huolimatta – tai niiden ansiosta
Uutiset | 2.2.2026 13:30
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Trumpin toinen kausi on vasta alussa – Demokratian horjuessa vastuullisuus katoaa 
Mielipide | 2.2.2026 13:59
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Lapsi vai elintaso – suomalaisen perhepolitiikan kipupiste
Mielipide | 30.1.2026 13:45
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen moukaroi hallitusta välinpitämättömyydestä: ”Raskauttavaa”
Uutiset | 30.1.2026 11:25
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste