Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia

14.12.2025 15:40
Lue lisää 
Keskusta
Hilkka Kemppi valittiin keskustan varapuheenjohtajaksi syyskuussa. Kansanedustajana hän on toiminut vuodesta 2019 lähtien. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan varapuheenjohtaja: "Orpon kaudella rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät"

Hilkka Kemppi puolustaa keskustan oppositiopolitiikan linjaa:”Ihmettelen, ettei se ole ollut Suomen historiassa tavallista”
Samuli Vänttilä 29.10.2023 12:00, muokattu 30.10.2023 14:56
a– a+
Keskusta

Keskusta on pyrkinyt esiintymään oppositiossa rakentavana voimana. Puoluejohto ja kansanedustajat ovat korostaneet, ettei keskusta aio arvostella ja tuomita kaikkia hallituksen tekemisiä.

Valitussa linjassa piilevät kuitenkin omat vaaransa. Keskustan linja voi helposti jäädä epämääräiseksi ja epäselväksi.

Keskustan varapuheenjohtajaksi syyskuussa valittu Hilkka Kemppi myöntää ihmetelleensä, miksi pitää toistuvasti sanoa ääneen, että keskusta aikoo tukea hyviksi näkemiään päätöksiä ja vastustaa huonoja.

– En ole missään vaiheessa itse sanonut ääneen niin. Olen yrittänyt käytännön teemojen kautta kertoa, mitä vastustamme ja mitä kannatamme.

Kempin mukaan keskusta on joutunut selittelemään toimintatapaansa siksi, että Suomessa istuu niin tiukassa käsitys oppositiopuolueelle kuuluvasta roolista.

– Oletus on ollut se, että kun mennään oppositioon, vastustetaan kaikkea. Demarit näyttävät jatkavan sitä perinnettä.

Kempin mukaan keskusta ei voi oppositioroolissa kieltää tosiasioita, kuten hälyttävää tarvetta talouden kunnostustalkoille. Siksi puolue haluaa korostaa, että se antaa Orpon hallituksen taloutta uudistavalle politiikalle tukensa niiltä osin kuin näkee järkeväksi.

– Koen, että loppujen lopuksi meidän toimintatapa on ainoa oikea. Ihmettelen, ettei se ole ollut Suomen poliittisessa historiassa tavallista.

Kemppi kuitenkin toivoo, että keskustan viestintä siirtyisi enemmän asioiden sisältöihin. Roolia ja toimintapoja ei tarvitse selitellä, jos kertoo selkeästi, mitä vastustaa ja mitä kannattaa.

Keskustan oppositiopolitiikkaa ovat viime aikoina arvioineet myös keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen Iltalehden haastattelussa ja europarlamentaarikko Mauri Pekkarinen Suomenmaan haastattelussa.

En löydä mitään inhimillisiä tai taloudellisia perusteita sille, että lasten tulee kärsiä vanhempiensa työttömyydestä, Hilkka Kemppi arvostelee hallituksen politiikkaa. (KUVA: Jari Laukkanen)

On perusteltua olettaa, että Orpon hallituksesta tulee sen toiminta-aikana varsin epäsuosittu. Niin rajua ja kansalaisten arkeen vaikuttavaa leikkauspolitiikkaa se harjoittaa.

Oppositiopuolueilla ei ole vaikeuksia löytää hallitusohjelmasta kohtia, jotka ovat niiden mielestä väärin. Yhtenä esimerkkinä Kemppi mainitsee työttömyyskorvauksen lapsikorotuksen poiston.

– Jaamme hallituksen kanssa ison kuvan siitä, että velkaantuminen pitää saada taittumaan. En kuitenkaan löydä mitään inhimillisiä tai taloudellisia perusteita, miksi lasten tulee kärsiä vanhempiensa työttömyydestä. Miksi työttömien lapsilta leikataan ruokaraha pois?

Kempin mukaan keskustan tulee olla vastaavanlaisissa kysymyksissä hallitusta kohtaan tiukka ja äänekäs. Vaikka leikkauksia on pakko tehdä, inhimillisyyttä ei saa unohtaa.

Eikä hallituksen tarvitsisi Kempin mukaan edes muuttaa talouspolitiikkansa isoa kuvaa, jotta esimerkiksi työttömien lapsikorotuksen poisto voitaisiin peruuttaa.

– Se riittäisi, että hallitus luopuisi hyvätuloisten verohelpotuksesta. Se on suunnilleen sama summa, jolla voitaisiin helpottaa työttömien lapsiperheiden ahdinkoa.

Kemppi ei silti innostu näkemyksestä, että hallituksen epäoikeudenmukaiseksi koettu politiikka olisi erityisen hedelmällistä oppositiopuolueille.

– Pidän hallituksen kylmiä arvovalintoja erittäin haitallisina myös keskustalle. En näe tilannetta hyvänä keskustan kannalta, vaan kammottavana.

Erityisen ikävää hänen mielestään on se, että Orpon hallituksen toiminnan seurauksena vastakkainasettelu Suomessa kasvaa. Tämä aika olisi Kempin mielestä huutanut pääministeriä, joka kykenisi ajattelemaan kaikenlaisista tulotasoista ja taustoista tulevia ihmisiä.

– Orpon kaudella köyhät köyhtyvät ja rikkaat rikastuvat. Tilanne on karmiva, kun se yhdistetään uhkaavaan ulko- ja turvallisuuspoliittiseen ympäristöön sekä kaikkeen maailmantuskaan ja ahdistukseen.

Kemppi pelkää, että Suomessa politiikka kilpistyy samanlaiseksi kuin Yhdysvalloissa, jossa oikeisto ja vasemmisto ovat ajautuneet hyvin kauaksi toisistaan.

– En tykkää siitä, että politiikan puoluekenttä polarisoituu ääripäihin. Se ei ole keskustan etu, mutta ei myöskään suomalaisten etu. Siksi keskustan on noustava ja pärjättävä, löydettävä keinot kahtiajakautumisen estämiseksi.

Kuvatekstiä korjattu 30.10.2023 kello 13:08. Hilkka Kemppi on toiminut kansanedustajana vuodesta 2019 lähtien, ei vuodesta 2015, kuten kuvatekstissä aiemmin sanottiin.

Lue myös

Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut

Saksan kuudennen armeijan antautuminen Stalingradissa 1943 käänsi toisen maailmansodan kulun ja merkitsi lopun...
14.12.2025 21:15

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia

Joulun suosikkilahjoihin kuuluva robotti-imuri helpottaa arkea, mutta voi aiheuttaa myös yllättäviä vahinkoja. Moppaavat...
14.12.2025 15:40

Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee

Eturauhassyöpään sairastuu vuosittain yli 5 000 miestä. Noin tuhat kuolee siihen vuosittain.
14.12.2025 14:04

Aihetunnisteet

Hilkka Kemppi Keskusta oppositio Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut
Uutiset | 14.12.2025 21:15
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti
Uutiset | 13.12.2025 17:34
Muovikuusi vai aito joulukuusi? Ympäristön kannalta valinta on selvä
Uutiset | 13.12.2025 16:28
Nuori mies kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla
Uutiset | 13.12.2025 11:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut
Uutiset | 14.12.2025 21:15
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste