Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta
Keskustakonkari Mauri Pekkarisen mukaan poliittisessa kentässä vallitsevassa tilanteessa keskustalla pitää olla myös oma strategia suhteessa muihin oppositioryhmiin. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Oppositiopolitiikan pitää nojata muutamaan tukijalkaan, opastaa Mauri Pekkarinen – "Asiat pitää osata"

Pekka Pohjolainen 20.10.2023 15:23, muokattu 20.10.2023 15:26
a– a+
Keskusta

Jos joku muistetaan ärhäkästä oppositiopolitiikasta, niin keskustan Mauri Pekkarinen ryhmänjohtajavuosiltaan, kun ministeriaitiossa istuivat pääministeri Paavo Lipposen (sd.) sateenkaarihallitukset.

Keskusta on lähtenyt nyt tekemään oppositiopolitiikkaa linjalla, jossa se tekee pesäeroa muuhun oppositioon ja toisaalta julistaa valmiuttaan tukea hallitusta joissakin tilanteissa.

– Kun olen katsonut, mitä tähän saakka on tehty, sen verran uskallan sanoa, että en nyt hirveän paljon eri tavalla olisi toiminut, Pekkarinen kommentoi asiaa toimittajatapaamisessaan Helsingissä.

Pekkarisen mielestä keskustalla pitää olla selkeä, oma oppositiopolitiikka, jonka pitää perustua muutaman tukijalan varaan.

– Nyt on hivenen hakusessa ne tukijalat, sellaiset pitää olla suhteessa hallitukseen.

Pekkarisen mukaan poliittisessa kentässä vallitsevassa tilanteessa keskustalla pitää olla myös oma strategia suhteessa muihin oppositioryhmiin.

– On erittäin tärkeää, että näin on. Ei riitä se, että keskustalla on oppositiopolitiikan ohjelma suhteessa hallitukseen, vaan tilanteen erikoisuuden vuoksi pitää olla myös oma ohjelma suhteessa muuhun oppositioon.

– Se voi tarkoittaa sitä, että joissakin asioissa ollaan yhtä muun opposition kanssa, mutta siellä on aika paljon sellaisia asioita, missä luonnostaan voidaan olla eri mieltä.

Pekkarisen mielestä keskusta teki virheen ja liian suuren loikan hypätessään melko oikeistolaista politiikkaa tehneen hallituksen kuskin paikalta vihervasemmiston kaveriksi keväällä 2019.

Pekkarisen mukaan tuolloin äänestysikään tulleet nuoret eivät voi ymmärtää näkemäänsä.

– He eivät saa kiinni, mitä se on, kun eilen tätä ja tänä päivänä tätä.

Konkaripoliitikon mielestä keskustan peli 20 prosentin puolueena ei ole pelattu, mutta paluu sellaiseksi on kovan työn takana.

– Kyllä se lähtee siitä, että siellä on muutama sellainen kaveri, joka kerta kaikkiaan ottaa asiat hanskaan. Asiat pitää osata.

Pekkarisen mukaan pelkkä aatteen julistaminen ja Santeri Alkion siteeraaminen ei riitä. Hän sanoo itse tehneensä urallaan valtavan määrän työtä saadakseen ”hommat hanskaan”.

– Minä en siedä sitä, että joku tietää ainakaan kovin paljon paremmin kuin minä.

Keskustakonkari sanoo uskovansa joka tapauksessa puolueensa nousuun.

– Minä uskon, että keskustan kannatuksen peruspilarit ovat niin syvässä ja niin lujat, että jos niiden päälle onkin rakennettu vähän höttöä jossain vaiheessa, niin kun uudet päättäjät tulevat ja kirkastavat ne rakennelmat, uskon että keskusta tulee.

Lue myös

Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan – "Leikkauslista ei ole talousohjelma"

Entinen kansanedustaja, Jyväskylän kaupunginvaltuutettu Joonas Könttä (kesk.) lähtee ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleihin. Könttä toimi...
4.8.2026 9:53

Keskustan Siponen: Tuottajia ei pidä jättää yksin sikaruton kanssa – hallituksen reagoitava budjettiriihessä

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markku Siponen vaatii hallitukselta konkreettisia päätöksiä afrikkalaisen sikaruton aiheuttamien vahinkojen torjumiseksi. Toimista...
4.8.2026 9:47

Purran mukaan talouskasvu tekee valtion budjettineuvotteluista "poliittisesti inhimillisemmät"

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten Riikka Purra (ps.) sanoo, että orastavilla talouden kasvuluvuilla ei ole merkittävää...
4.8.2026 9:04

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Suomalainen vuorikiipeilijä kateissa Matterhornilla
Uutiset | 3.8.2026 10:01
BBC: Venäjä sanoo tehostavansa alustensa suojelemista Asovanmerellä ja Mustallamerellä
Uutiset | 3.8.2026 13:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ukraina ja Venäjä vaihtoivat kuolettavia iskuja
Uutiset | 3.8.2026 16:32
HS: Helsingin yliopiston rehtori järkyttyi Rydmanin päätöksestä – ”Poliittinen ohjaus on lisääntynyt”
Uutiset | 3.8.2026 10:58
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30

Uusimmat

Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan – ”Leikkauslista ei ole talousohjelma”
Uutiset | 4.8.2026 9:53
Keskustan Siponen: Tuottajia ei pidä jättää yksin sikaruton kanssa – hallituksen reagoitava budjettiriihessä
Uutiset | 4.8.2026 9:47
Purran mukaan talouskasvu tekee valtion budjettineuvotteluista ”poliittisesti inhimillisemmät”
Uutiset | 4.8.2026 9:04
Viime vuonna 425 000 suomalaista maksoi kiinteistöveronsa myöhässä – toimi torstaina välttääksesi korot
Uutiset | 4.8.2026 8:32
Kolmea teinipoikaa epäillään terrori-iskun suunnittelusta Tanskassa
Uutiset | 4.8.2026 8:07
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Puolustusvoimat purki rajoitukset ilmailuun ja meriliikenteeseen itäisellä Suomenlahdella – Suomeen ei harhautunut lennokkeja
Uutiset | 4.8.2026 7:59
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Vaasassa kerrostalossa räjähdys – yksi ihminen loukkaantunut vakavasti
Uutiset | 4.8.2026 3:27
Venezuelan järistysten kuolonuhrien määrä nousi yli 6 000:een
Uutiset | 4.8.2026 1:51
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan – ”Leikkauslista ei ole talousohjelma”
Uutiset | 4.8.2026 9:53
Keskustan Siponen: Tuottajia ei pidä jättää yksin sikaruton kanssa – hallituksen reagoitava budjettiriihessä
Uutiset | 4.8.2026 9:47
Purran mukaan talouskasvu tekee valtion budjettineuvotteluista ”poliittisesti inhimillisemmät”
Uutiset | 4.8.2026 9:04
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste