Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Liikenne

Talven nopeusrajoitukset tällä viikolla voimaan maanteillä

28.10.2026 1:31
Lue lisää 

Keskustan piirijohtajille ei jäänyt hampaankoloon alkoholilakijupakasta – "Ihmisten ja omantunnon äänestys, ei puolueiden välinen taistelu"

Varsinais-Suomen Kurvinen: ”Alkoholipolitiikkaa ei pidä nähdä pelkästään juopottelun kautta”
Risto Luodonpää 15.12.2017 17:15, muokattu 15.12.2017 17:41
a– a+
Alkoholilaki

Suomenmaan tavoittamille keskustapiirien puheenjohtajille ei jäänyt eduskunnan perjantaisesta alkoholilakiäänestyksestä hampaankoloon mitään sellaista, mikä aiheuttaisi  jälkihuuhtelun tarvetta puolueen sisällä.

Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtaja Hanna Huttunen näkee äänestystuloksen mieluummin demokratian voittona kuin hallituspuolueiden välisenä irtopisteiden keräämisenä.

– Vaikka itse olisin äänestänyt prosenttikorotusta vastaan, niin päätöksen mukaan voin kyllä elää ja pulinat pois, hän vakuuttaa.

Huttusen mielestä alkoholilaki oli esimerkki tyypillisestä omantunnon kysymyksestä politiikassa.

– Jokainen edustaja sai muodostaa mielipiteensä. Uskon että tulos vastasi aika hyvin myös keskustan kentän tuntoja.

– Minusta tämä oli nimenomaan ihmisten ja omantunnon äänestys, ei puolueiden välinen arvovaltataistelu, hän kiteyttää.

Lopputulosta enemmän Hanna Huttusta jäi kismittämään alkoholilain käsittelyyn uhrattu aika ja vaiva.

– Meillä on kuitenkin isoja kokonaisuuksia kuten sote ja maakuntauudistus, joita pitäisi myös viedä kiireellä eteenpäin.

Varsinais-Suomen nokkamies Jani Kurvinen on samaa mieltä siitä, että alkoholilain tiettyihin yksityiskohtiin uhrattiin turhan paljon energiaa.

– Yksi prosenttiluku sai keskustelussa aivan liian suuren painoarvon. Alkoholipolitiikkaa ei pidä nähdä pelkästään juopottelun kautta, hän muistuttaa.

Itse päätökseen Kurvinen sanoo olevansa erittäin tyytyväinen. Monet positiiviset asiat jäivät hänen mielestään keskustelussa mahdollisten uhkatekijöiden varjoon.

– Prosenttikorotus suuntaa alkoholinkäyttöä kotijuopottelusta enemmän valvottuihin oloihin kuten ravintoloihin. Myös pienpanimot hyötyvät. Turha viinaturismi vähenee ja verotuloja jää nykyistä enemmän kotimaahan. Niitä voidaan jatkossa suunnata muun muassa alkoholin haittoja ehkäisevään työhön.

Puolueen kannatukselle tai imagolle Kurvinen ei usko päätöksellä olevan isompaa vaikutusta.

– Satavuotias kansanliike ei yhdestä äänestyksestä hetkahda. Keskustassa on aina totuttu kunnioittamaan myös erilaisia mielipiteitä. Juuri siksi tämä on niin hieno puolue.

Pohjois-Pohjanmaan piirin vastikään valittu puheenjohtaja Jussi Ylitalo haluaa Kurvisen tavoin nostaa esiin myös päätöksen positiivisia puolia.

– Demokratia ainakin toteutui ja keskustelua päästiin käymään monesta eri näkökulmasta. Kyllä tämä antaa esimerkiksi pienpanimoille aivan uusia mahdollisuuksia toimintansa kehittämiseen, hän uskoo.

Keskustan kentän ei pitäisi Ylitalon mukaan takertua nyt liikaa miettimään sitä, oliko päätös puolueelle voitto vai tappio.

– Monesta muusta päätöksestä on jäänyt mielikuva, että olisimme jääneet kokoomuksen jalkoihin. Minusta tämä alkoholiäänestys ei ihan niin iso asia ollut, Tyrnävän mies aprikoi.

Jos jokin asia näyttää menevän huonoon suuntaan niin sitten pitää tehdä uusia päätöksiä.

Pohjois-Pohjanmaan Keskustan puheenjohtaja Jussi Ylitalo

Alkoholista aiheutuvien haittojen vähättelyyn ei silti ole Jussi Ylitalon mukaan minkäänlaista syytä.

– Hyvä puoli keskustelussa onkin se, että uuden lain vaikutuksia seurataan jatkossa erityisen tarkkaan. Jos jokin asia näyttää menevän huonoon suuntaan niin sitten pitää tehdä uusia päätöksiä.

– Aika näyttää, kehittyvätkö suomalaisten juomatavat edes hiukan eurooppalaisempaan suuntaan.

Lue myös

Keskustalaiset Twitterissä: "Harmittaa. Aiempi näyttö ei lupaa hyvää. Tulee nousujohteinen piikki. Jospa kahden kassan hullutus päättyisi."

Keskusta-aktiivit ovat ottaneet vilkkaasti kantaa ja purkaneet tuntojaan alkoholilaista käydyn ännestyksen jälkeen muun...
15.12.2017 17:52

Aihetunnisteet

alkoholi laki äänestys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Näin Kreml kommentoi Stubbin ja Stören puhelua
Uutiset | 27.10.2026 13:53
Ex-ministeri tyrmää lapsilisäesityksen – ”Vaikka ei ollut jakovaraa, ajateltiin, että tämän vaikutuksesta tulevaisuudessa syntyy jakovaraa”
Uutiset | 27.10.2026 15:02
Stubb ja Norjan Støre puhuivat Putinin kanssa: ”Keskustelu oli suora ja asiallinen”
Uutiset | 27.10.2026 11:46
Puolan Tusk: Näin Stubb raportoi Putin-puhelun jälkeen
Uutiset | 27.10.2026 15:31
Raportti: Tässä ovat Ukrainan sodan opit varautumisen kannalta
Uutiset | 27.10.2026 0:01
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Sebastian Tynkkyseltä karua tekstiä RKP-pomosta – varoittaa pakolaistaustaisten ”jälkiseuraamuksista suomalaiseen politiikkaan”
Uutiset | 27.10.2026 15:33
Stubb soitti Putinille – Näin kommentoi Kaikkonen
Uutiset | 27.10.2026 15:20
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Trump: Tapaaminen Zelenskyin ja Putinin kanssa järjestetään hyvin pian
Uutiset | 28.10.2026 8:45
Suomen ja Tanskan ulkoministerit tapaavat keskiviikkona
Uutiset | 28.10.2026 8:33
Netanjahun blokki johdossa, kun puolet äänistä oli laskettu Israelin parlamenttivaaleissa
Uutiset | 28.10.2026 8:31
Argentiinan hallinto: Brasilian vaalit hävinnyt Bolsonaro on matkalla Ecuadoriin
Uutiset | 28.10.2026 8:29
Hali: Ikäihmisten hoivapaikkaa jonotetaan yhä laittoman pitkään – näillä alueilla tilanne on pahin
Uutiset | 28.10.2026 8:16
Vasemmistoliitto ja vihreät torppaisivat Viiankiaavan Natura-poikkeaman – muut puolueet empivät kantojaan
Uutiset | 28.10.2026 8:01
Talven nopeusrajoitukset tällä viikolla voimaan maanteillä
Uutiset | 28.10.2026 1:31
NYT: Trumpin hallinto harkitsee jälleen myönnytystä Venäjälle
Uutiset | 27.10.2026 22:30
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Kokonaisvastuu Suomen paralympiajoukkueesta siirtyy pois Olympiakomitealta
Uutiset | 27.10.2026 18:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump: Tapaaminen Zelenskyin ja Putinin kanssa järjestetään hyvin pian
Uutiset | 28.10.2026 8:45
Suomen ja Tanskan ulkoministerit tapaavat keskiviikkona
Uutiset | 28.10.2026 8:33
Netanjahun blokki johdossa, kun puolet äänistä oli laskettu Israelin parlamenttivaaleissa
Uutiset | 28.10.2026 8:31
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Perustuslain kiemurat
Mielipide | 27.10.2026 15:55
Lukijalta: Hyvinvointia arjessa
Mielipide | 26.10.2026 15:36
Lukijalta: Vapaaksi vahingollisista riippuvuuksista
Mielipide | 26.10.2026 13:22
Lukijalta: Ykseys – yhdessä päättämisen alkuperäinen ajatus
Mielipide | 26.10.2026 13:15
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata