Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saksa

Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet

13.8.2026 21:55
Lue lisää 
Politiikka- ja toimintapäivä
Maailman ilmatieteen järjestön puheenjohtaja Petteri Taalas, tietokirjailija Juha Kuisma ja Soilfoodin toimituskohtaja Eljas Jokinen pohtivat ilmastokysymyksiä Laura Ruoholan vetämässä paneelissa. (Kuva: Pekka Pohjolainen)

Keskustalle tarjolla luonnerooli ilmastopolitiikassa: kokonaan uudistuvista luonnonvaroista elävä yhteiskunta

Pekka Pohjolainen 8.2.2020 17:27, muokattu 8.2.2020 17:52
a– a+
Politiikka- ja toimintapäivä

Keskustan pitäisi keskittyä rakentamaan kokonaan uudistuvista luonnonvaroista elävää yhteiskuntaa, opastaa keskustalainen tietokirjailija Juha Kuisma.

– Älkää jarrutelko, vaan ottakaa se rooli ykköspuolueena kaikista Suomen puolueista tässä asiassa, Kuisma kehotti keskustan poliitiikka- ja toimintapäivän ilmastokeskustelussa.

Kuisman mukaan asian pitäisi olla keskustalle hirvittävän helppo.

– Jos minä nyt mitään olen ymmärtänyt tästä keskustan poliittisesta olemuksesta ja historiasta, niin keskustan mielestä hyvän yhteiskunnan pitää perustua uusiutuville luonnonvaroille.

Kuisman mukaan kaikkien luonnon hoitamisen ammattien maataloudesta metsätalouteen merkitys tulee kasvamaan hurjasti.

– Niihin tulee tätä hiilensidontaominaisuutta, maatalous tulee muuttumaan 15 vuodessa jo aika tavalla toisenlaiseksi elinkeinoksi.

Paneelin vetänyt keskustan viestintäpäällikkö Laura Ruohola kaipasi vastausta siihen, miksi maailman suuret päättäjät eivät halua tehdä tällä hetkellä asioita toisin.

Kuisma huomautti, että maailman pääomasta ylivoimaisesti suurin osa on sidottu fossiilienergian erilaisiin käyttöihin ja muotoihin. Hän arvioi, että ehkä 30 vuoden päästä voitaisiin olla toisella polulla.

– Toinen asia on se, kuinka pitkälle yhdenkään maan hyvinvoiva enemmistö on valmis tinkimään omista eduistaan äänestäessään poliittisesti. Vaikka kysymys on sitten heidän lapsistaan tai lapsenlapsistaan.

Kuisman mukaan demokratiassa on hirvittävän vaikea tehdä semmoisia päätöksiä, joissa enemmistö joutuu tinkimään omasta elintasostaan jopa niinkin hurjasti kuin 20 prosenttia.

Kuisma sanoi päätyneensä siihen, että vaikka Suomi ja melkein koko Eurooppa, 10-20 maailman fiksuinta maata kaikista huolimatta onnistuisivat tekemään torjuntatoimet, ilmastonmuutos toteutuu.

– Se on jo putkessa, os tämän politiikan jähmeyden takia ei pystytä tekemään sille mitään.

Kaikesta huolimatta Suomessa pitää Kuisman mukaan tehdä se, mihin on jo sitouduttu ja mitä hallitus on päättänyt.

Asetetut tavoitteet on Kuisman mukaan teknisesti myös mahdollista saavuttaa. Sen lisäksi tarvitaan Kuisman kuitenkin ”resilienssipolitiikkaa” eli eräänlaista kriisinkestävyyden lisäämistä.

– Tämä on tarpeen siksi, että kun ilmastonmuutos kuitenkin toteutuu, sen varalle on olemassa rakenteet siitä seuraavia erilaisia kriisejä varten.

Maailman ilmatieteen järjestön puheenjohtaja Petteri Taalas myönsi, että muutos etenee seuraavat vuosikymmenet joka tapauksessa.

– Eli meidän pitää myöskin satsata ilmastonmuutokseen sopeutumiseen. Ja jos ilmastonmuutos kyetään pysäyttämään, se tapahtuu 2060-luvulla, jolloin useat meistä eivät ole enää elossa.

Taalaksen mukaan nyt pitäisikin pystyä tekemään myönteisiä päätöksiä tulevien polvien kannalta.

– Ja meidän poliittiset järjestelmämme eivät ole tähän kauhean sopeutuvia. Eli usein ajatellaan ensi vuoden talouskasvua tai talouskasvua sen vaalikauden aikana.

Taalaksen mukaan on kuitenkin 20 kertaa taloudellisempaa torjua ilmastonmuutosta kuin elää niiden haittavaikutusten kanssa.

– Ilmastonmuutos tulee olemaan kallis ja hyvin hankala asia ihmiskunnan kannalta, jos me ei sitä torjuta.

Taalaksen mukaan suomalaisessa keskustelussa on ollut ylilyöntejä esimerkiksi metsien käytöstä.

– Jos Suomi vähentäisi meidän metsävarojemme hyötykäyttöä, niin loppuisiko maailmasta sellun ja kartongin tarve? Tuskin, sitä tuotettaisiin sitten jossakin muussa maassa, jossa välttämättä tämä metsien ympäristöstandardi ei olisi yhtä hyvä kuin meillä. Ilmaston kannalta se ei olisi välttämättä järkevä teko, Taalas muistutti.

Lue myös

Kulmuni: Kaikki kivet käännetään työllisyyden nostamiseksi – "Pysyvien menojen lisäys ilman pysyviä tuloja on mahdoton yhtälö"

Keskusta pitää huolen siitä, että yrittäjien ja yritysten verotus pysyy kannustavana, eikä teollisuuden...
8.2.2020 10:04

Keskustalaiset uskovat puolueen nousun lähtevän paikallistasolta – "Pitää olla rohkea ja tarvittaessa aggressiivinenkin"

Keskustan kaupunkipolitiikasta täytyy vihdoin löytyä yhteinen linja, Riikka Moilanen korostaa
8.2.2020 10:21

Kulmuni haluaa puuttua asumisen alueelliseen eriarvoisuuteen – "Ihminen, joka hoitaa omaa kasvimaataan, ei halua tehdä vallankumousta"

Keskusta haluaa puuttua asumiskustannusten alueelliseen eriarvoistumiseen. Valtiovarainministeri Katri Kulmuni sanoi keskustan politiikka- ja toimintapäivillä...
8.2.2020 11:07

Aihetunnisteet

ilmastopolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Putin suutahti – uhkaa aloittaa eurooppalaisten alusten pysäyttämisen
Uutiset | 12.8.2026 13:22
Käsirautojen käyttö hämmentää Tuusulan mopotapauksessa – millaiset ohjeet poliisilla on?
Uutiset | 12.8.2026 16:52
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Oppositiojohtajalta raju vyörytys: ”Suomesta on tullut maailmalle varoittava esimerkki”
Uutiset | 12.8.2026 15:39
Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”
Uutiset | 11.8.2026 21:47
Näitä vahinkoja kotivakuutus ei korvaa – edes silloin, kun asialla oli ammattilainen
Uutiset | 12.8.2026 22:12
Japani tulistui Putinin matkasta
Uutiset | 13.8.2026 10:52
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00

Uusimmat

Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Oletko nähnyt raitajalkaisen jättipunkin? Tutkijat pyytävät lisää näytteitä
Uutiset | 13.8.2026 19:04
Siviiliuhrien määrä Ukrainassa nousi korkeimmalle tasolle sitten kevään 2022
Uutiset | 13.8.2026 18:03
Puola kertoi pidättäneensä venäläisen, joka suunnitteli ”Putinille hankalan henkilön” surmaamista
Uutiset | 13.8.2026 17:52
HS: Rydman hylkäsi oikaisuvaatimukset yliopistojen tutkimusavustuspäätöksistä
Uutiset | 13.8.2026 17:07
Afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeen ydinalue laajenee myös Miehikkälään
Uutiset | 13.8.2026 17:03
Tampereen kaupunki kieltää kasvojen peittämisen oppilaitoksissa
Uutiset | 13.8.2026 16:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16
Lukijalta: Politiikka ei ole tähtitiedettä
Mielipide | 12.8.2026 12:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste