Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Paljastus: Kiinalaiset drooniasiantuntijat lensivät Venäjän avuksi

25.9.2025 21:47
Lue lisää 
Eduskuntavaalit
Ennakkoäänet pistivät Pirkanmaan keskustalaiset hiljaisiksi. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Keskusta menetti yhden edustajan Pirkanmaan pääministeripyörityksessä – yksi kunta valopilkkuna, nousuun uskotaan "arjen kautta"

Lauri Heikkilä 3.4.2023 1:50, muokattu 3.4.2023 16:42
a– a+
Eduskuntavaalit

Kun ennakkoäänet tulivat, vaalivalvojaisiin kokoontuneesta Pirkanmaan keskustaväestä aisti hiljaisen nöyryyden kansanvallan edessä.

Kun ennakkoäänet jo julistivat keskustan menettävän toisen vaalipiirin kahdesta paikastaan, eivät toiveet olleet korkealla.

Keskustan Pirkanmaan piirin puheenjohtaja Tuukka Liuha ja toiminnanjohtaja Pirjo Ala-Hemmilä näkevät, että vaalien loppusuoralla rakennettu pääministerivaalien asetelma vei keskustalta ääniä, mutta tappioon on myös pidempiaikaisia syitä.

– Kun on entistä enemmän liikkuvia äänestäjiä, jotka hakevat linjaansa juuri ennen vaaleja, niin näissä vaaleissa kyllä kärsittiin pääministeriasetelmasta, Ala-Hemmilä arvioi.

– Puolueen sisällöllisen linjan pitäisi näkyä kaiken aikaa, oli sitten hallituksessa tai oppositiossa. Täytyy selkeästi terävöittää tekemistä eri osa-alueilla yhteiskunnassa.

Puheenjohtaja Liuha ajattelee, että keskustan ongelma on se, ettei puolue näy tarpeeksi ihmisten arjessa. Tämän takia äänestäjä on mediasta välittyvien mielikuvien varassa.

– Silloin, kun ihmiset tuntevat keskustalaisia ja näkevät keskustan toimintaa, he harvoin ovat kielteisiä keskustan suhteen. Tampereella ja muissa suurissa kaupungeissa tämä on valtava haaste, sillä kosketuspintaa ei ehkä ole.

Vaikkei liikaa pidäkään jossitella, opiksi on syytä ottaa, mitä olisi voinut tehdä paremmin.

– Aluevaaleista eteenpäin olisi ehkä pitänyt istuvien kansanedustajien ja puolueväen yhteisellä vedolla keskittyä puhtaasti tulevaisuuden asioihin. Totta kai on haluttu puolustaa hallituskauden onnistumisia, ihmiset täälläkin katsovat kyllä sitä seuraavaa etappia ja siitä eteenpäin, Liuha näkee.

– Itse kampanja ei ehkä enää voi tehdä suuria muutoksia, pitää olla olemassa pidemmän ajan luottamus. Olemme ehkä olleet huonoja siinä, miten asiat tuodaan esille. Juuri ennen vaaleja on vaikea vakuuttaa, jos näkyvyyttä ei ole ollut ennen vaaleja, Ala-Hemmilä pohtii.

Pirkanmaan vaalipiirissä SDP jyräsi saaden peräti kuusi edustajaa. Pääministeri-puheenjohtaja Sanna Marin toi yksin peräti 35 000 ääntä puolueelle, mikä on Pohjois-Hämeen ja Pirkanmaan vaalipiirien historiallinen ennätys.

Toiseksi tuli kokoomus viidellä ja kolmanneksi perussuomalaiset niin ikään viidellä kansanedustajalla. Kaikilla oli luvuissaan lisäystä, eli pääministerivaalit Marinin puolesta tai Marinia vastaan olivat selkeästi kyseessä.

Vaalipiiriin tullut uusi paikka meni perussuomalaisille. Keskustan lisäksi vihreät menetti yhden paikan jääden niin ikään yhteen edustajaan. Vasemmistoliitto ja kristillisdemokraatit pitivät yhdet paikkansa.

Keskustan ainoaksi jäänyt edustaja Jouni Ovaska Tampereelta onnistui pääsemään toiselle kaudelle ja nostamaan kannatustaan noin tuhannella äänellä. Vuonna 2011 edustajanuransa aloittanut Mänttä-Vilppulasta kotoisin oleva Arto Pirttilahti menetti vuoden 2019 tuloksestaan noin 1500 ääntä ja jäi varalle.

Pirttilahden noin 4000 äänen takana tulevat yli tuhannen äänen kerääjät ovat Hanna Holma Kangasalta 1666 äänellä, valkeakoskelainen Petra Schulze-Steinen 1583 äänellä, sastamalalainen ex-kansanedustaja Pertti Hakanen 1307 äänellä ja Punkalaitumen kunnanhallituksen puheenjohtaja Linda Lähdeniemi 1279 äänellä.

Erityisenä ilonaiheena puheenjohtaja ja toiminnanjohtaja näkevät juuri Punkalaitumen tuloksen. Kunta on pieni, mutta siellä on vahvan alueellisen työn ja näkyvyyden ansiosta saatu nostetta, mikä näkyi yli kymmenen prosenttiyksikön kannatusnousuna.

Pirjo Ala-Hemmilä ja Tuukka Liuha katsovat, että keskustan pitää päästä lähemmäs ihmisten arkea, jotta nousu saadaan taas käyntiin. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Matemaattista käyrää katsoessa itsekin ehdolla ollut puheenjohtaja Liuha arvioi ongelmaksi sen, että hyvin suuria äänimääriä oli vähemmän kuin edellisellä kerralla.

– Käyrä Ovaskan tuloksesta alaspäin on nopea. Jos se olisi pikkuisen loivempi, vaikutus olisi iso. Puhutaan usean tuhannen äänen menetyksestä viime vaaleihin verraten.

Tampereen merkitystä alleviivaa se, että sieltä oli ehdolla vain yksi laajemmin tunnettu ehdokas eli Ovaska. Muut tamperelaiset olivat pääosin eduskuntavaalien ensikertalaisia.

Aluevaalien noste ei auttanut eduskuntavaaleissa.

– Aluevaalien kärkiä ei saatu eduskuntavaalilistalle, ja se ehkä antoi tasoitusta tässä kohtaa, Tuukka Liuha sanoittaa.

Nousu tulee pitkäjänteisellä työllä ja kuuntelevilla korvilla.

– Oma vaihtoehto pitää tuoda poliittiseen keskusteluun. Keskitytään siihen, ja nostetaan esille sisältöasioita, Ala-Hemmilä toteaa.

– Alueellista ulottuvuutta pitää vahvistaa, pitää löytää rooli paikallistoimijoille kanavoida tilannetta, Liuha korostaa.

Lue myös

OP:n kysely: Huijauspuhelut muuttivat suomalaisten käyttäytymistä

Yli 80 prosenttia suomalaisista välttelee puheluihin vastaamista huijausten pelossa, kertoo OP Ryhmän kysely. Huijauspuhelut...
26.9.2025 21:59

Nämä käsitykset naisten yleisimmästä syövästä ovat vanhentuneita

Rintasyöpään liittyy edelleen monia vanhentuneita käsityksiä, kertoo syöpäsairauksiin erikoistunut Docrates Mehiläinen tiedotteessaan. Rintasyöpä on...
26.9.2025 21:31

Tutkimus löysi tavan parantaa matematiikan osaamista

Matematiikka herättää vahvoja tunteita. Matematiikka-ahdistuksen arvioidaan koskevan jopa noin joka kuudetta oppilasta.Väitöskirjatutkija Hans Lehikoisen tutkimuksessa...
26.9.2025 20:52

Aihetunnisteet

Keskustan Pirkanmaan piiri pirkanmaa Pirkanmaan keskusta pirkanmaan vaalipiiri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Uutispommi: Berliinistä märkä rätti Putinin kasvoille
Uutiset | 25.9.2025 21:02
Tutkimus: Tämä yksinkertainen mittaus perusterveydenhuollossa voi pelastaa hengen
Uutiset | 24.9.2025 21:44
”Se on törkeää”– keskusta vaati Oulaskankaan päivystyksen säilyttämistä, Juuso kieltäytyi pakittamasta
Uutiset | 25.9.2025 18:12
Paljastus: Kiinalaiset drooniasiantuntijat lensivät Venäjän avuksi
Uutiset | 25.9.2025 21:47
Väitös: Näin suuria määriä varusmiehet vetivät nuuskaa ja savukkeita päivässä
Uutiset | 25.9.2025 22:02
Tutkimus: Ikävä oireyhtymä iskee rakennusalan työntekijöihin – Yhteen ryhmään erityisesti
Uutiset | 25.9.2025 21:50
”Työttömän työnhakijan ei kannata lahjoittaa sukusolujaan” – Lapsettomien yhdistys vaatii korjausliikettä hedelmöityshoitoihin
Uutiset | 25.9.2025 21:40
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Tutkimus: Tämä yksinkertainen mittaus perusterveydenhuollossa voi pelastaa hengen
Uutiset | 24.9.2025 21:44
Uutispommi: Berliinistä märkä rätti Putinin kasvoille
Uutiset | 25.9.2025 21:02
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36

Uusimmat

OP:n kysely: Huijauspuhelut muuttivat suomalaisten käyttäytymistä
Uutiset | 26.9.2025 21:59
Nämä käsitykset naisten yleisimmästä syövästä ovat vanhentuneita
Uutiset | 26.9.2025 21:31
Tutkimus löysi tavan parantaa matematiikan osaamista
Uutiset | 26.9.2025 20:52
Reuters: Lufthansalta tulossa irtisanomispommi – tuhansia työpaikkoja vaakalaudalla
Uutiset | 26.9.2025 17:31
Netanjahu kiisti jälleen kansanmurhan
Uutiset | 26.9.2025 17:16
Tanska ei aktivoi Naton neljättä artiklaa
Uutiset | 26.9.2025 17:01
Puolustusministeri Häkkänen: Suomella on Ukrainalta opittavaa droonipuolustuksessa
Uutiset | 26.9.2025 16:29
Keskustan Mikko Savola: Televisiokanavien oltava kaikkien kansalaisten saavutettavissa
Uutiset | 26.9.2025 16:28
IS: Ben Zyskowicz ei tiedä, milloin palaa eduskuntaan
Uutiset | 26.9.2025 16:24
Asiantuntija: Tällainen droonien torjuntajärjestelmä voisi olla
Uutiset | 26.9.2025 15:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kuin lehmä nevassa” – Hallitus kuuli kunniansa suurtyöttömyydestä ja velkaantumisesta
Uutiset | 23.9.2025 16:45
Huoli apteekkipalveluista leviää: ”Tätäkö se on, mitä perussuomalaiset lupasivat?”
Uutiset | 24.9.2025 13:48
”Se on törkeää”– keskusta vaati Oulaskankaan päivystyksen säilyttämistä, Juuso kieltäytyi pakittamasta
Uutiset | 25.9.2025 18:12

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
OP:n kysely: Huijauspuhelut muuttivat suomalaisten käyttäytymistä
Uutiset | 26.9.2025 21:59
Nämä käsitykset naisten yleisimmästä syövästä ovat vanhentuneita
Uutiset | 26.9.2025 21:31
Tutkimus löysi tavan parantaa matematiikan osaamista
Uutiset | 26.9.2025 20:52
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten arki on politiikkaa
Mielipide | 26.9.2025 14:15
Lukijalta: Alueidenkäyttölakia uudistetaan – kenen etuja ajetaan?
Mielipide | 26.9.2025 14:12
Lukijalta: Puheet lisäsopeutustarpeesta vähentävät kulutusta ja heikentävät talouskasvua
Mielipide | 24.9.2025 13:50
Lukijalta: Barrikadit kasvavat, milloin roihahtaa?
Mielipide | 24.9.2025 13:43
Lukijalta: Miksi EKP kehittää maksuvälinettä, jota kukaan ei halua?
Mielipide | 14.8.2025 10:34
Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna
Mielipide | 23.9.2025 12:27
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Sananvapauden takkuinen taival – erimielisetkö toisia syrjiviä?
Mielipide | 23.9.2025 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste