Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Elämä
(Kuva: Maria Seppälä)

Kärsimys ei jalosta, sanoo päivittäin surua, kipua ja tuskaa kohtaava sairaalapappi Hannele Lusikka

Sairaalapappi Hannele Lusikasta tuntuu usein, ettei ole mitään sanoja. Kärsimyksen hetkellä on saatava tuntea myös vihaa, hän sanoo.
Samuli Vänttilä 30.3.2018 9:00, muokattu 30.3.2018 9:23
a– a+
Elämä

Täällä on hiljaista, vaikka korvissa tuntuu vielä äskeinen kadun melu.

Hannele Lusikka istuu nojatuolissa pienessä työhuoneessaan, katsoo kohti ja odottaa. Näkee, että hän on tottunut kuuntelemaan, mitä ihminen haluaa sanoa.

Lusikka on sairaalappi. Hänet kutsutaan paikalle silloin, kun joku on saanut syöpädiagnoosin tai loukkaantunut vakavasti onnettomuudessa. Hänet kutsutaan kastamaan vakavasti sairasta lasta tai lohduttamaan synnytyksessä kuolleen lapsen vanhempia.

Hänet kutsutaan paikalle silloin, kun jollakin on käsillä viimeiset hetket tai kuolema on jo käynyt.

Ja Lusikka menee, vaikka olisi keskiyö.

Hätä ei kysy kellonaikaa, Lusikka sanoo.

Hänen työpöydällään on päivystyspuhelin, johon tulee soitto silloin, kun pappia tarvitaan jollain sairaalan osastolla.

Lusikan lisäksi Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) päivystyksiä tekee viisi pappia. OYS:n kokoisessa paikassa pappi on paikalla 24 tuntia vuorokaudessa jokaisena päivänä vuodessa.

Papin kutsuu yleensä paikalle joko lääkäri tai hoitaja. He tarjoavat potilaalle mahdollisuutta papin tapaamiseen, jos näkevät siihen tarvetta.

Jos potilas ei halua pappia luokseen, on OYS:ssa mahdollista saada keskusteluapua myös psykiatrian ammattilaisilta.

https://www.suomenmaa.fi/wp-content/uploads/cm_media/2018/03/80.mp4

Lusikan työssä suru, kipu ja itku ovat jokapäiväisiä.

Vastassa saattaa olla syöpää sairastava 25-vuotias isä tai äiti, jolla ei ole paljoa elinaikaa jäljellä. Vieressä istuvat puoliso ja pienet lapset.

Silloin Lusikasta tuntuu, että ei ole mitään sanoja.

Mielessä pyörivät kysymykset: Miksi juuri hänen pitää kuolla? Miksei hän saa nähdä kaikkea sitä hyvää, mitä lapset kasvaessaan tuovat?

Asiat, joita potilaiden kanssa järkytyksen hetkillä pohditaan, ovat isoja ja vaikeita.

Moni potilas syyttää itseään. Moni kysyy, mitä pahaa olen tehnyt, kun minulle tuli tällainen. Olisinko voinut välttää tämän, jos olisin uskonut tarpeeksi?

Moni on vihainen. Vihainen Jumalalle, elämälle, kohtalolle.

Moni itkee lapsiaan: mitä heille tapahtuu, miten he kestävät kaiken, miten kerron, etteivät he mene rikki.

– Ihminen on neuvoton tuntemattoman edessä. Tutkimustenkin mukaan monikaan ei pelkää omaa kuolemaa, vaan kaikkea luopumista, joka siihen liittyy, Lusikka sanoo.

Monikaan ei pelkää omaa kuolemaa, vaan kaikkea luopumista, joka siihen liittyy.

Hannele Lusikka

Kärsimys. Sitä Lusikka sanoo joutuneensa katsomaan usein silmiin.

Papin työssään hän ei halua estää kärsivää ihmistä puhumasta kaikista mieleen nousevista tunteita, olivatpa ne millaisia tahansa.

Hän kuuntelee, juttelee ja lohduttaa. Jumalalle saa olla vihainen, miksi-kysymyksiä saa huutaa taivasta kohti, itkua ei tarvitse säästellä.

– Jeesuskin rukoili viimeisinä hetkinään, että ota tämä kärsimyksen malja pois. Itselleni on suuri asia, että voin puhua Jumalasta, joka on inhimillinen, ja ymmärtää tuskan.

Lusikka sanoo pohtineensa kärsimystä paljon.

Silti hänkään ei kykene sanomaan vastausta kysymykseen, miksi ihmisen täytyy kärsiä.

– Se vain on olennainen osa elämää.

Sen Lusikka kuitenkin tietää varmaksi, ettei kärsimys jalosta ihmistä eikä se tuo mitään kirkkainta kruunua, kuten vanhat sanonnat toistavat.

Kärsimys on kipeää ja raskasta. Silti Lusikka sanoo löytäneensä sairasvuoteiden ääreltä usein myös toivon ja lohdutuksen valoa.

– Ihmisille on tavattoman tärkeää puhua ääneen sairauden nostattamia tunteita ja ajatuksia ammattiauttajan ja samaa kokeneen kanssa. Monia lohduttaa se, että Jeesuskin kärsi ja että hän ymmärtää kipumme.

Lähdön hetkellä ihminen on Lusikan mukaan yleensä valmis, kaiken kapinoinnin jälkeen.

– Moni sairauden uuvuttama kysyy viimeisinä aamuinaan, että vieläkö minun piti herätä, enkö jo olisi saanut lähteä.

Lusikka palaa ajatukseen nuorena kuolevasta potilaasta, jolla ei ole aikaa paljoa jäljellä.

– Ei se ole enää nuoren ihmisen elämää, että makaa sairaalassa ja tietää lähdön tulevan. On ymmärrettävää, että kuolema koetaan siinä vaiheessa armahtavaksi.

Miten ihmeessä kukaan jaksaa olla näin vaikeiden asioiden äärellä päivästä toiseen, tulee mieleen.

Lusikka myöntää, että työ on kuormittavaa. Usein hän huomaa itkevänsä itsekin. Epäreiluuden tunne jää pyörimään päähän.

– Me papitkin olemme vain ihmisiä, hän sanoo.

Lusikka sanoo kuitenkin jaksavansa hyvin. Tärkeitä voimavaroja ovat oma perhe, ystävät, liikunta, kirjallisuus, elokuvat ja teatteri.

Säännöllinen työnohjaus tukee myös työssä jaksamista.

Muutama vuosi sitten Lusikka oli vuoden vuorotteluvapaalla. Se antoi paljon.

– Monta kertaa olin työssäni kuullut, että jos vielä voisin, ottaisin aikaa vain olemiselle, läheisille ja harrastuksille. Silloin ajattelin, että otan sen ajan nyt, kun minulla on vielä kaikki hyvin.

– Tässä työssä omien asioiden täytyy olla kunnossa. On tärkeää tunnistaa, mihin toisten kohtalot itsessä osuvat. Se pitää kyetä näkemään, että oma ja toisen elämä ovat kaksi eri asiaa.

Tässä työssä omien asioiden täytyy olla kunnossa. 

Hannele Lusikka

Kun Lusikka oli nelivuotias, hänen 29-vuotias isänsä kuoli yllättäen.

1960-luvun Suomessa ei ollut tarjolla kriisiapua. Surevat jäivät yksin tunteidensa kanssa.

– Näitä tunteita minun on sitten pitänyt käydä läpi aikuisena terapiassa, missä olen purkanut surua ja kiukkua.

Sairaalapapiksi Lusikka tuli vuonna 1992. Lapsuuden kokemukset vaikuttivat osittain alan valintaan.

Puhuttelevia hetkiä ovatkin olleet työtilanteet, joissa Lusikka on nähnyt pienten lasten valmistautuvan oman isänsä tai äitinsä kuolemaan.

– Minulle on tärkeää näissä tilanteissa rohkaista vanhempia ottamaan lapset mukaan surutyöhön.

Hän kannustaa vanhempia puhumaan lasten kanssa avoimesti surusta ja kuolemasta myös silloin, kun aihe ei ole akuutti. Myös puolisoiden olisi hyvä puhua aiheesta keskenään.

– Helposti pelkäämme, että jos puhumme kuolemasta, ikään kuin kutsuisimme sitä luoksemme. Ei se silti mene niin. On hyvä käsitellä kuolemaa etukäteen silloin, kun se ei mitenkään uhkaa. Joskus se meille kaikille kuitenkin tulee.

Lue myös

Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta

Luken tutkimus selvitti maakuntien eroja ruoantuotannossa
6.7.2025 10:00

Varoitus: Putinin "itsemurhamotoristit" ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen

Se on käytännössä itsemurhatehtävä, sillä he eivät tule koskaan takaisin, sanoo Ukrainan asevoimien...
5.7.2025 21:48

Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti

Monipuolista ja kasvispainotteista ruokavaliota noudattavat säästyvät muita todennäköisemmin monilta kroonisilta sairauksilta seitsemänkymppiseksi saakka...
5.7.2025 20:00

Aihetunnisteet

kuolema

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Uuvahdus voi tulla kalliiksi – älä unohda näitä asioita ukonilman uhatessa
Uutiset | 3.7.2025 20:45
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01

Uusimmat

Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Uutiset | 4.7.2025 21:30
Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia
Uutiset | 4.7.2025 21:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste