Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskustanaiset vaatii kahta naista puoluejohtoon – ”Keskustan mielikuva on viime vuosina muuttunut liian miehiseksi”

13.5.2026 13:48
Lue lisää 
Henkilö
Viime vuonna 60 vuotta täyttänyt Hannu Hoskonen kohdisti syntymäpäivälahjarahansa lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen tukemiseen. - Nykyajan lapset liikkuvat liian vähän. Sen pitäisi olla kaikkien yhteinen huoli. (Kuva: Maria Seppälä)

Kansanedustaja Hannu Hoskonen myöntää: "Uskallan olla vanha kalkkis, vaikka sen vuoksi välillä tulee selkään"

Ilomantsilainen Hoskonen on perinteisiä arvoja, maaseutua ja suomalaisuutta puolustava keskustalainen, joka rakastaa ruumiillista työtä ja liikuttuu puhuessaan lastenlapsistaan
Meri Alaranta-Saukko 17.3.2019 11:00, muokattu 17.3.2019 12:19
a– a+
Henkilö

Tammikuisena maanantaina itärajalla tehdään pakkasennätyksiä. Elohopea putoaa parhaimmillaan reilusti yli 30 miinusasteen.

Kansanedustaja Hannu Hoskonen (kesk.) on aloittanut päivän varhain, tehnyt keikan Joensuuhun, osallistunut kaivannaistyöryhmään ja antanut haastattelun maakuntalehti Karjalaiselle. Sieltä hän porhaltaa pikkuisen myöhässä haastatteluun Ilomantsin Nesteelle. Illaksi pitää vielä ehtiä kunnanvaltuuston kokoukseen ja sieltä iltakoneella Helsinkiin.

Perillä munkin keljassaan, joksi hän kaupunkiboksiaan nimittää, hän on juuri ennen puoltayötä.

– Ei tässä ole kiireen tuntua. Aika kuluu mukavasti, hän myhäilee.

Hoskonen on tyytyväinen ja selvästi innoissaan. Hän on juuri saanut varmistuksen, että 30 vuotta poissaolollaan loistaneet tiehöylät ovat palaamassa takaisin tien päälle. Niiden valmistaja on itäsuomalainen, ja Kiteellä on tarkoitus aloittaa myös alan koulutusta.

– Ilmastonmuutoksen vuoksi kelirikkoajat ovat pitkiä ja tiet kovilla. Metsäteollisuuden puuhuollon pitää toimia ympäri vuoden.

Elinkeinoelämän kannalta alueella on muitakin ilonaiheita. Ilomantsiin rakennettava Vapon teknistä hiiltä tuottava tehdas lupaa työtä noin sadalle. Se ei ole pikkujuttu maakunnassa, jonka työllisyysluvut ovat huomattavasti maan keskivertoa murheellisemmat.

Vaalien lähestyessä tunnelma Pohjois-Karjalassa on Hoskosen mukaan odottava, vähän ristiriitainenkin.

Toisaalta työllisyyden kasvu ja talouden uusi suunta avaavat valoisia näkymiä. Toisaalta taas voimakas keskittyminen etelän kasvukeskuksiin ja maaseudun kurja tilanne aiheuttavat huolta.

– Maaseudulla on paljon toivonkipinöitä: metsät, puhdas maaperä, ilma ja vedet. Jos niitä vain osattaisiin hyödyntää viisaasti.

– Oppositio tarjoilee käsittämättömiä faktoja talouden tilasta. Heidän lääkkeillään Suomi on nopeasti valuuttarahaston huomassa, Hannu Hoskonen puhahtaa Riitu-koira kainalossaan. (Kuva: Maria Seppälä)

Oma ruuantuotanto on Hoskosen mukaan kansakunnan elinehto.

– Sellainen maa ei ole itsenäinen, joka ei voi tuottaa omia eväitään. Maatalouden kannattavuus on saatava paremmalle tolalle pian, Hoskonen korostaa.

Hän kehuu maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) työtä muun muassa selvempien alkuperämerkintöjen eteen. Samaan hengenvetoon Hoskonen pahoittelee suomalaisten omaa asennetta. Turhan helposti ostetaan sokeasti halpaa ulkomaista, vaikka ei edes tiedetä, mitä se pitää sisällään.

Suurimpana murheena Hoskosen sydämellä on silti maaseudun autioituminen.

– Se on kansallinen tragedia. Hukkaamme ison osan maan pinta-alasta. Valtion pitäisi tarttua tähän ongelmaan kaksin käsin.

Varsinkin tässä historiallisessa tilanteessa, jossa on saatu luotua työpaikkoja kaikkialle Suomeen.

– Meillä alkaa olla pula osaajista ja tekijöistä.

Hoskonen huomauttaa, että monissa maaseutukunnissa palvelut pelaavat hyvin ja asuminen on edullista.

– Suurissa kaupungeissa jopa työssäkäyvät ihmiset ovat toimeentuloluukulla. Se on ihan uskomatonta.

Hoskonen ei pelkää käyttää voimakasta kieltä tärkeiksi kokemiensa asioiden yhteydessä. Monella on hänestä ehkä mielikuva perinteisenä kepulaisena jääränä, joka pysyy kannassaan eikä heilu joka tuulen mukana. Juuri sellainen Hoskonen haluaakin olla.

Esimerkiksi perinteisten perhearvojen esillä pitäminen on aiheuttanut välillä väheksyviä katseita ja naureskelua, mutta se ei häntä hätkäytä.

– Näissä asioissa uskallan olla vanha kalkkis. Perhe on yhteiskunnan perussolu, ja lapsen paras paikka on isän ja äidin luona. Maailman sivu on nähty, että jos ihmisellä ei ole perusasiat kunnossa, tulee vain juurettomuutta, Hoskonen lämpenee.

Sitten taas on niitä asioita, joissa edistyksen lipun kuuluu liehua.

Esimerkiksi Eurooppa-politiikkaan pitäisi saada uudenlaista asentoa. Hoskosen mielestä meillä on paha tapa olla aina rähmällään johonkin suuntaan.

– Suomalaisten pitää ajaa itsekkäämmin omaa etuaan ja olla aidosti suomalaisia. Kukaan muu ei sitä tee.

Betonitaloissa elävät ja kivihiilellä lämmittävät tulevat tänne hirmuilemaan, ettei maalla osata elää.

Hannu Hoskonen 

Pakkasen pauke ei hellitä, joten Hoskonen päättää pistää tulet leivinuuniin. Kuivat koivuhalot roihahtavat liekkiin kertayrityksellä.

Ja taas hän pääsee lempiaiheeseensa maaseudun luonnonvaroihin. Puhe kipinöi kilpaa liekkien kanssa.

Kansanedustajasta on käsittämätöntä, että maaseutu koetaan kulueränä.

– Onhan se kumma, että joillekin metsänhoito on liki rikollista toimintaa ja pellot pitäisi jättää omaan oloonsa, Hoskonen manaa.

Hänen mielestään maalla on aina eletty ekologisesti.

– Sitten betonitaloissa elävät ja kivihiilellä lämmittävät tulevat tänne hirmuilemaan, ettei maalla osata elää.

Pahinta Hoskosesta on, että keskustankin sisällä liberalismi tuntuu iskevän läpi.

– Myötäillään vihreää höpöhöpöpolitiikkaa ja mielistellään kaupunkilaisia. Maa ei nouse, jos luonnonvaroja ei saada käyttöön, hän jyrähtää.

Puolueenkin kohtalo on hänen mukaansa vaakalaudalla, ellei kelkka käänny.

– Jos emme pidä alkiolaista aatetta pystyssä, keskusta tuhotaan. Äänestäjät voitetaan takaisin vain palaamalla perinteisiin arvoihin.

Hoskosen mukaan suurin osa kansalaisista haluaa, että maaseutu säilyy hoidettuna. Turistitkaan eivät tule katsomaan rapautuvia kyliä ja tyhjiä taloja.

– Keskustan ydinviesti on erittäin ajankohtainen edelleen. Sitä minä haluan puolustaa, vaikka välillä tulee selkäänkin. Siinä se nahka paksunee.

– Epäoikeudenmukaisuus saa vereni kiehumaan. Haluan olla heikomman puolella, Hannu Hoskonen sanoo sytyttäessään tulia leivinuuniin. (Kuva: Maria Seppälä)

Kääpiösnautseri Riitu pyörii isäntänsä ympärillä, pyytää syötävää. Hoskonen nousee kuuliaisesti täyttämään ruokakuppia.

– Riitu on kaikkien koirien kruunaamaton kuningatar, uskollinen vahti ja ennakkoluulottomin ystävä, mitä ihmisellä voi olla, hän ylistää.

Hoskonen nimittää leppoisaa seurakoiraa hellästi taistelukoirakseen. Nuorempana se juoksi kotiin palaavaa isäntää vastaan, nyt enää nostaa arvokkaasti päätään pieluksilta.

Koti ja perhe ovat Hoskoselle tärkeitä. Tuon tuosta puheisiin nousevat lapsenlapset, jotka ovat selvästi sulattaneet ukin sydämen.

Kansanedustajan silmät kostuvat moneen otteeseen, kun hän puhuu lasten ja perheiden asemasta tai siitä, miten tärkeää ihmistainten on saada hyvät eväät elämälleen.

– Olen vierestä nähnyt, miten tiukoilla monet ovat. Jos Suomi haluaa heimolleen jatkoa, perheisiin on panostettava enemmän.

Hoskosen mielestä yhteiskunta on tätä nykyä vahvojen ja rikkaiden temmellyskenttä.

– Pieni ihminen jauhautuu siinä jalkoihin.

Tärkeää Hoskoselle on myös kodin perintönä tullut ortodoksinen usko. Olohuoneen nurkkauksen ikonialttarilta katselee Jumalan äiti. Hoskonen sytyttää sen eteen kynttilän.

Suku on tunnustanut ortodoksista uskoa jo 1600-luvulta lähtien. Ilomantsin historiakirjoista ensimmäiset merkinnät ortodoksikirkosta löytyvät 1400-luvun lopulta. Perinteet ovat pitkät.

– Meillä on täällä kaunis pyhäkkö ja paljon toimintaa. Ekumeeninen yhteistyö evankelisluterilaisen kirkon kanssa pelaa myös, kirkolliskokouksessakin vaikuttanut Hoskonen kertoo.

Hän kuvaa kirkkoaan suojaksi kylmässä maailmassa.

– Uskon, että hyvä voittaa lopulta pahan. Kirkko tuo viestin siitä, ettei ole syytä pelkoon.

Hoskonen tuli politiikkaan 1980-luvun lopussa tavallista reittiä kunnanvaltuuston kautta. Metsätalousinsinöörin työssään hän näki, miten maaseutua syödään ja ihmisten on pakko muuttaa pois.

– Susien ja lintujen annetaan pesiä rauhassa omassa elinpiirissään. Ihmispolo sen sijaan ajetaan maalta kaupunkiin, eikä yhtään ajatella, mitä siitä seuraa, Hoskonen päivittelee.

Vuosikymmeniä sitten syntynyt hinku ajaa kotiseudun asiaa on Hoskosella edelleen. Välillä on tosin ollut mustia päiviä ja ”tullut turpaan niin, että tukka lähtee”.

– Palaute on kuitenkin voittopuolisesti hyvää, eikä juttuseurasta oo ikinä kapelo, Hoskonen hymyilee.

– Tosissani lähden kevään vaaleihin. Koen, että on paljon tehtävää, Hoskonen hymyilee.

Pakkanen paukkuu nurkissa, mutta Hoskonen muistelee kesää. Miten hän loikoilee viikon vaatimattoman kesämökkinsä hiekkarannalla, lämmittää saunaa, katselee, miten kuikkapari uittaa poikasiaan. Sitten hän ryhtyy oikeisiin töihin; hakkaamaan halkoja ja tekemään savottaa.

– Sellainen askartelu on parasta lepoa.

Sitä ennen ovat kuitenkin vaalit hoidettavana.

– Puoluejohdon on profiloiduttava vahvasti, ja meidän kaikkien on jalkauduttava ihmisten pariin puolustamaan intohimoisesti keskustan saavutuksia.

Lue myös

Euroviisut eivät ole entisensä – "Mitä järkeä tässä on"

Euroviisut ovat paljon muutakin kuin vain musiikkijuhla. Katso kuvatarina.
14.5.2026 14:01

Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – "Siinä on hirveästi riskejä"

EU:ssa valmistellaan parhaillaan historiallista muutosta siihen, miten rahaa jaetaan jäsenmaille. EU:n maatalousvaliokunnan koordinaattori, keskustan...
14.5.2026 8:00

Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen

Budapest lopettaa toimimisen Moskovan Troijan hevosena Euroopan unionissa, lupaa Unkarin tuore ulkoministeri Anita...
13.5.2026 22:03

Aihetunnisteet

hoskonen Keskusta Politiikka vaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Elisa tarjoaa kiertotietä MTV:n ohjelmien katseluun – ministeri haluaa osapuolet sopuun ennen jääkiekon MM-kisoja
Uutiset | 13.5.2026 9:18
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Stubb korosti Naton yhtenäisyyden tärkeyttä B9-kokouksessa – ”Meidän on kyettävä näkemään hälyn läpi”
Uutiset | 13.5.2026 18:42
Zelenskyi: Venäjä hyökännyt Ukrainaan yli 800 droonilla, kuusi ihmistä kuollut
Uutiset | 13.5.2026 18:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste