Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Talviselta tosiaan näyttää, sanoo meteorologi

17.11.2025 9:10
Lue lisää 
Ulkomaat
Vapaaehtoinen maastopalojen sammuttaja Muglan maakunnassa Turkissa. (Kuva: AFP / Lehtikuva / Yasin Akgul)

Kansalaiset järjestäytyivät auttaakseen tuhoisien maastopalojen sammutustöissä Turkissa – hallintoa on kritisoitu käytyä ilmi, ettei sillä ollut edes toimivia sammutuskoneita

Maastopalot nousivat jakautuneessa Turkissa jälleen poliittisten kiistojen kohteeksi, mutta voivat aiheuttaa painetta muuttaa ilmastopolitiikkaa
STT-Sanna Raita-aho 11.8.2021 14:00, muokattu 11.8.2021 19:52
a– a+
Ulkomaat

Suomessa asuva turkkilaistaustainen Dila Uzsut matkusti Turkkiin lomille Marmariksen seudulle muutama viikko sitten tapaamaan perhettään, mutta päätyikin auttamaan vapaaehtoisena maassa riehuvien maastopalojen sammutuksessa.

Turkin eteläisellä rannikolla ovat riehuneet jo parisen viikkoa voimakkaat maastopalot, jotka ovat aiheuttaneet paljon tuhoa. Paloissa on kuollut ainakin kahdeksan ihmistä ja tulipalot ovat tuhonneet laajojen maastoalueiden lisäksi lukuisia kyliä ja viljelysmaita.

Turkin hallitus on saanut yhä kasvavaa kritiikkiä maastopalojen sammutuksesta. Suurinta kritiikkiä on herättänyt etenkin paljastus, ettei Turkin hallinnolla ole ollut tarpeeksi sammutuskoneita tulipalojen sammuttamiseen.

Muun muassa koneiden huoltoa on laiminlyöty. Siksi monet turkkilaiset ovat joutuneet itse organisoimaan vapaaehtoisryhmiä, joissa nämä ovat pyrkineet sammuttamaan maastopaloja ja auttamaan uhreja. Näihin osallistui myös Uzsut.

–  Meillä oli Whatsapp-ryhmä, jossa oli satoja ihmisiä ympäri Turkkia. Keräsimme muun muassa ensiaputarvikkeita, hän kertoo STT:lle.

–  Se oli kuitenkin myös varsin kaoottista ja epäorganisoitua. Kukaan ei ehkä tiennyt, mitä olimme tekemässä, mutta kaikki halusivat auttaa.

Vapaaehtoiset ovat myös muun muassa tarjonneet ruokaa pelastustyöntekijöille ja auttaneet näitä suunnistamaan maastossa, kertoo uutistoimisto AFP.

Mediatietojen mukaan maastopalot on nyt saatu pääasiassa hallintaan, kun sammutustöitä saapuivat auttamaan viime viikonlopun sateet.

Sen sijaan keskusteluun on noussut se, miten huonosti sujuneet sammutustyöt vaikuttavat Turkin hallinnon ja valtapuolue AKP:n suosioon. Esimerkiksi presidentti Recep Tayyip Erdoganin toimet tämän vierailulla rannikkokaupunki Marmariksessa kesken maastopalojen eivät herättäneet suurta innostusta.

Presidentti heitti teepusseja kadulla oleville ihmisille autosaattueestaan, mikä ei ilahduttanut kaikkia kansalaisia kriisin keskellä.

–  Tuntui, että hallitus on kuin vanhemmat, jotka hylkäävät lapsensa. Siksi jouduimme itse pelastamaan itsemme ja huolehtimaan itsestämme, Uzsut sanoo.

Vaikea tilanne sai myös monet turkkilaiset jakamaan sosiaalisessa mediassa viestejä, joissa nämä pyysivät apua ulkovalloilta apua Turkin maastopalojen sammutukseen.

Tämä ei ilahduttanut Turkin hallintoa. Esimerkiksi Turkin radio- ja televisiotoimintaa valvova RTÜK varoitti turkkilaisia televisiokanavia ”uutisoimasta liikaa kaaoksesta ja pelosta” ja kehotti toimituksia sen sijaan keskittymään ”onnistuneisiin sammutustöihin”.

Myös Turkin presidentin viestintäpäällikkö Fahrettin Altun väitti, että ulkomaille suunnatut avunpyynnöt uhkaavat ”kansallista yhtenäisyyttä” ja maalaavat kuvaa Turkista ”heikkona valtiona”.

Lopulta apua kuitenkin vastaanotettiin ulkomailta, kun esimerkiksi Espanjan ja Ukrainan lentokoneet saapuivat apuun sammutustöihin, ja myös presidentti kiitti ulkovaltoja avusta.

Sen sijaan esimerkiksi naapurimaa Kreikan antamaan avuntarjoukseen palojen sammutuksesta Turkki ei tiettävästi koskaan vastannut kyllä. Viralliseksi selitykseksi annettiin se, etteivät maan tarjoamat koneet ole sopivia. Turkilla ja Kreikalla on ollut jo vuosikymmeniä jännitteinen suhde.

Kovien maastopalojen taustalla on ennätyskuuma vuosi ja ilmastonmuutos.

Ympäristönsuojelu ja ilmastonmuutos eivät kuitenkaan ole viime vuosina olleet laajasti Turkin hallinnon agendalla, vaikka kova kuivuus on esimerkiksi haitannut viljelijöiden ruoantuotantoa.

–  Turkissa lähinnä koulutettu väestö puhuu ilmastonmuutoksesta, mutta esimerkiksi nyt palojen jälkeen pienissä kylissä asuvat ihmiset ovat nostaneet esille viime vuosien ennätyskuuman sään, arvioi Uzsut.

Turkki on yksi harvoista valtioista, joka ei ole ratifioinut Pariisin vuoden 2015 ilmastosopimusta. Syy tähän on se, että Turkki on määritelty sopimuksessa kehittyneeksi valtioksi, vaikka se itse katsoo olevansa kehittyvä valtio.

Jos Turkki määriteltäisiin kehittyneeksi valtioksi, se saisi haltuunsa varoja, joita sopimuksessa ohjataan kehittyville maille kompensaationa, koska niiden ei ole katsottu aiheuttaneen maailman päästöistä yhtä suurta osaa kuin vauraiden teollisuusmaiden.

Maassa on kuitenkin ollut käynnissä omia ilmastotoimia, kuten tavoite leikata kasvihuonekaasupäästöjä 21 prosentilla ennen vuotta 2030.

Toimia on kuitenkin pidetty osin riittämättöminä. Esimeriksi vuonna 2019 Turkin energiasta yli 80 prosenttia koostui fossiilisista polttoaineista, vaikka määrä onkin viime vuosina laskenut hienoisesti.

Samalla hallinto on saanut myös kritiikkiä ympäristölle vaarallisiksi katsotuista rakennusprojekteistaan, kuten Istanbulin kanaalin rakennushankkeesta.

–  Meidän täytyy aloittaa valmistautuminen uuteen ilmastokriisiin välittömästi. Maamme on keskellä ilmasto- ja vesikriisiä, sanoi Turkin suurimman oppositiopuolueen CHP:n johtaja Kemal Kilicdaroglu.

Nähtäväksi jääkin, kasvattavatko Turkin nuorison lisääntymässä oleva ympäristöhuoli ja maastopaloista aiheutunut poliittinen paine maan hallinnon kiinnostusta ilmastotoimiin.

Lue myös

Päiväkodin ruoasta löytyi kuollut hiiri

Haukiputaalaisen Aseman päiväkodin ruoasta löytyi kuollut hiiri maanantaina, kertoo Oulun kaupunki tiedotteessa. Hiiri löytyi...
17.11.2025 15:57

Arto Pirttilahti jatkaa Pirkanmaan Keskustan luotsaamista – Piiri tavoittelee kolmea kansanedustajaa

Keskustan Pirkanmaan piiri jatkaa nykyisellä puheenjohtajistollaan myös ensi vuonna. Puheenjohtajana toimii ex-kansanedustaja Arto Pirttilahti...
17.11.2025 15:25

Teboil pyrkii palauttamaan toimintakykynsä Yhdysvaltain lupapäätöksen jälkeen

Teboilin mukaan yhtiön maksuliikenteen palauttamiselle on uuden lisenssin myötä selkeät oikeudelliset perusteet.
17.11.2025 14:54

Aihetunnisteet

maastopalot Turkki Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Halpa litium voikin olla avain Alzheimerin ehkäisyyn – HS: Emeritaprofessori vaikuttui
Uutiset | 13.11.2025 21:31
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Öljytankkerin kurssi muuttui äkisti – Iran vahvisti kaapanneensa sen Persianlahdella
Uutiset | 15.11.2025 15:30
USA jatkaa Taiwanin aseistamista – Kiina tyrmistyi
Uutiset | 14.11.2025 14:48
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Historia | Norja sai uuden kuninkaan, joka joutui sittemmin maanpakoon
Uutiset | 16.11.2025 21:30
Palkintomatkasta alkoi vuosikausien taistelu Kekkosta vastaan – suomalainen poikkeusnobelisti oli ristiriitainen hahmo myös tiedemaailmassa
Uutiset | 14.11.2025 21:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Ex-kansanedustajien sopeutumiseläkkeiden lakkauttaminen on säästänyt miljoonia euroja, kertoo Iltalehti
Uutiset | 10.11.2025 10:26
Toimittajalta | Finnair saisi lopettaa kurjuuden maksimoinnin
Uutiset | 11.11.2025 11:35
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Milloin jouluvalot saa sytyttää? Näin suomalaiset vastasivat kyselyssä
Uutiset | 10.11.2025 15:25
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Päiväkodin ruoasta löytyi kuollut hiiri
Uutiset | 17.11.2025 15:57
Arto Pirttilahti jatkaa Pirkanmaan Keskustan luotsaamista – Piiri tavoittelee kolmea kansanedustajaa
Uutiset | 17.11.2025 15:25
Teboil pyrkii palauttamaan toimintakykynsä Yhdysvaltain lupapäätöksen jälkeen
Uutiset | 17.11.2025 14:54
YTHS aloittaa muutosneuvottelut – vähentää enintään 15 työntekijää
Uutiset | 17.11.2025 14:36
Senja Kovaniemi jatkaa Pohjois-Pohjanmaan Keskustan johdossa – Piiri tukee Kaikkosen esittämää koulu-uudistusta
Uutiset | 17.11.2025 14:24
Tullin yt-neuvottelut päättyivät – irtisanomisista ei vielä tietoa
Uutiset | 17.11.2025 13:31
Hovioikeus hylkäsi Elokapina-aktivistin kantelun poliisin televalvonnasta
Uutiset | 17.11.2025 13:27
Saksa poistaa rajoituksensa aseviennille Israeliin
Uutiset | 17.11.2025 13:26
Minna Helle rikkoo jälleen yhden lasikaton nousemalla EK:n toimitusjohtajaksi
Uutiset | 17.11.2025 13:07
Ikaalisten kerrostalopalo sai alkunsa lasten tulenkäsittelystä – poliisi tutkii tuhotyönä
Uutiset | 17.11.2025 13:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta kiittää avausta lapsilisien uudistamisesta, mutta näkee myös riskejä – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 16.11.2025 9:00
Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20
Kauhu tuli kaduille – Tutkija: Eurooppaan iski ”ennennäkemätön” terrori-iskujen aalto 10 vuotta sitten
Uutiset | 12.11.2025 23:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Päiväkodin ruoasta löytyi kuollut hiiri
Uutiset | 17.11.2025 15:57
Arto Pirttilahti jatkaa Pirkanmaan Keskustan luotsaamista – Piiri tavoittelee kolmea kansanedustajaa
Uutiset | 17.11.2025 15:25
Teboil pyrkii palauttamaan toimintakykynsä Yhdysvaltain lupapäätöksen jälkeen
Uutiset | 17.11.2025 14:54
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Etätyö pitää Lapin elinvoimaisena ja työntekijät tyytyväisinä
Mielipide | 17.11.2025 15:22
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Palasista syntyy kokonaisuus
Mielipide | 17.11.2025 15:10
Lukijalta: Suomi liittyi Naton jäseneksi Sanna Marinin aikana
Mielipide | 17.11.2025 14:15
Lukijalta: Ovatko venäläiset menettäneet järkensä?
Mielipide | 10.11.2025 10:22
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49
Lukijalta: Nykyinen talousmalli ei enää kanna – Suomi tarvitsee suuria suunnanmuutoksia
Mielipide | 11.11.2025 17:19
Lukijalta: Kunnanlääkäri takaisin
Mielipide | 14.11.2025 9:33

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Arto Pirttilahti jatkaa Pirkanmaan Keskustan luotsaamista – Piiri tavoittelee kolmea kansanedustajaa
Uutiset | 17.11.2025 15:25
Senja Kovaniemi jatkaa Pohjois-Pohjanmaan Keskustan johdossa – Piiri tukee Kaikkosen esittämää koulu-uudistusta
Uutiset | 17.11.2025 14:24
Suomi on saatava kasvun uralle, Pohjois-Karjalan Keskusta vaatii – ”Taloutta on hyydytetty hallituksen päätöksillä”
Uutiset | 15.11.2025 15:12
Tyrmistys uudesta etätyölinjauksesta: ”Härskiä”
Uutiset | 10.11.2025 16:31
Maatalous ja työllisyys nousivat keskustelun ytimeen – Pekka Kuusisto jatkaa Varsinais-Suomen keskustan johdossa
Uutiset | 10.11.2025 10:41
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste