Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi

8.4.2026 15:35
Lue lisää 
Politiikka
Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin vierailu näkyy torstaina Helsingin katukuvassa ainakin pitkänä autosaattueena. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / JIM WATSON)

Kansainvälisille toimittajille karjalanpiirakoita ja hanavettä, poliiseja töihin lomilta – Bidenin vierailu vaatii poikkeuksellisia järjestelyjä

STT – Hannu Toivonen 9.7.2023 10:00, muokattu 9.7.2023 12:28
a– a+
Politiikka

Helsingin kaduilla huomio kiinnittyy alkavalla viikolla pitkiin autosaattueisiin, kun Yhdysvaltain presidentti Joe Biden saapuu kaupunkiin. Saattueessa saattaa olla myös Yhdysvaltain presidentin virallinen auto, joka tunnetaan nimellä ”Peto”.

Biden osallistuu torstaina Helsingissä pidettävään Pohjoismaiden ja Yhdysvaltojen huippukokoukseen. Kokousta isännöi presidentti Sauli Niinistö.

Bidenin auto on varusteltu poikkeuksellisen mittavilla turvavarusteilla, joilla pyritään varmistamaan presidentin turvallisuus. Auton ominaisuuksia on pyritty pitämään salassa, mutta jotain tiedetään.

Brittilehti Independentin mukaan auto on vahvasti suojattu hyökkäyksiltä. Sen on sanottu kestävän jopa tienvarsipommit.

Renkaat on suunniteltu siten, että autolla pystyy ajamaan, vaikka renkaita ammuttaisiin. Ominaisuuksiin kuuluvat myös pimeänäkölaitteet ja kyky savuverhon luomiseen.

Yhdysvaltain presidentin käytössä oleva auto on pitkään ollut merkiltään Cadillac. 2000-luvun alusta lähtien se on varta vasten rakennettu presidentin käyttöön.

Auton ikkunat on valmistettu yli kymmenen senttiä paksusta luodinkestävästä lasista, eikä niitä pysty avaamaan. Tiettävästi lähes yhdeksän tonnia painava ajoneuvo on varusteltu myös happisäiliöillä kemiallisen tai biologisen hyökkäyksen varalta.

Yhdysvaltain aiemman presidentin Donald Trumpin Suomen-vierailulla vuonna 2018 Helsingin kaduilla nähtiin pitkä autosaattue. Siinä oli mukana presidentin massiivinen virka-auto.

Yhdysvaltain presidentin vierailu on poikkeuksellinen tapahtuma, joka vaatii mittavaa varautumista usealta toimijalta.

Ulkoministeriön viestintäjohtaja Mikko Koivumaa kertoo, että Helsinkiin odotetaan 100–200 ulkomaista median edustajaa raportoimiaan kokouksesta. Kotimaisia toimittajia ja kuvaajia on ilmoittautunut noin 200. Lehdistökeskus on Helsingin kaupungintalolla, jossa toimittajille on varattu tiloja useammasta kerroksesta.

Kansainvälisen median edustajille pyritään antamaan hyvien työskentelyolosuhteiden lisäksi mahdollisimman myönteinen kuva Suomesta. Tämä näkyy ruoissa ja juomissa, joissa on painotettu kotimaisuutta, satokautta ja kestävyyttä.

Tarjoilusuunnitelmaa ei ole vielä viimeistelty, mutta toimittajille tarjotaan Koivumaan mukaan ainakin saaristolaismenu, jossa on kalaa ja kotimaisia marjoja, kuten mansikoita. Suunnitelmissa on tarjota myös muun muassa karjalanpiirakoita ja suomalaista jäätelöä.

– Kun Suomi on puhtaan veden maa, pääjuomana tulee olemaan suomalainen hanavesi, Koivumaa sanoo.

Myös kahvia on varattu paljon.

Ulkomaiset toimittajat tulevat pääosin Yhdysvalloista, Pohjoismaista, Virosta ja muualta Euroopasta.

Koivumaan mukaan kyseessä on merkittävä tapahtuma, mutta asetelmaltaan hyvin erityyppinen kuin Yhdysvaltain aiemman presidentin Donald Trumpin ja Venäjän presidentin Vladimir Putinin tapaaminen Helsingissä vuonna 2018. Silloin kaupungissa kohtasivat kahden suurvallan johtajat.

Nyt kyseessä on Nato-huippukokousta seuraava toinen huippukokous, jossa on mukana Yhdysvaltain ja Pohjoismaiden johtajia.

– Tämä on selvästi rajallisempi kuin Trumpin ja Putinin tapaaminen viisi vuotta sitten, jolloin 1 600 toimittajaa ilmoittautui tapahtumaan, sanoo Koivumaa.

Bidenin vierailu näkyy torstaina Helsingin katukuvassa ainakin pitkänä autosaattueena. Yhdysvaltain presidentin saattue koostuu tyypillisesti kymmenistä ajoneuvoista. Taivaalla autojonoa seuraa mahdollisesti helikopteri.

Helsingin poliisin ylikomisario Heikki Porola kertoo STT:lle, että Bidenin vierailu ei vaikuta merkittävästi Helsingin liikenteeseen. Helsingin poliisilaitos vastaa vierailun liikennejärjestelyistä.

– Siellä, missä saattue liikkuu, tulee hetkellisiä pysähdyksiä, Porola sanoo.

Porolan mukaan häiriöt liikenteeseen ovat todennäköisesti lyhyitä, koska liikenne katkaistaan ainoastaan saattueen ohi ajaessa. Vieraiden aikataulua ei kerrottu täsmällisesti etukäteen.

Joitain yleisiä alueita, kuten katuosuuksia, suljetaan tarpeen mukaan, Porola sanoo. Presidentinlinnassa tapaavat torstaina Niinistö, Biden ja Ruotsin, Norjan, Tanskan sekä Islannin pääministerit.

Porola suosittelee välttämään torstaina autolla liikkumista Helsingin keskustassa ja suosimaan julkisia kulkuneuvoja.

Helsingin seudun liikenne kertoo tiedotteessa, että huippukokous aiheuttaa torstaina pääkaupunkiseudun joukkoliikenteeseen poikkeusreittejä, katkoja ja viivästyksiä. Eniten häiriöitä on Helsingin bussi- ja raitiovaunuliikenteessä. Metrot ja lähijunat kulkevat normaalisti.

Yhdysvaltain presidentin vierailu turvataan mittavilla turvatoimilla. Turvajärjestelyistä vastaa Helsingin poliisilaitos, joka saa tehtävään apua muilta viranomaisilta, kuten Puolustusvoimilta ja Rajavartiolaitokselta sekä pelastuslaitokselta. Bidenilla on mukanaan myös oma turvallisuushenkilöstönsä.

Porola ei kerro, kuinka paljon poliiseja on varattu turvatoimiin.

– Riittävästi olemme varanneet, jotta tiedossa olevat asiat pystyään hoitamaan.

Helsingin poliisi saa avuksi poliiseja myös muilta paikkakunnilta, mikä on tyypillistä valtiovierailujen yhteydessä. Jonkin verran Helsingin poliisilaitoksen poliiseja tulee lomilta töihin, Porola sanoo.

Etukäteen ei kerrottu Bidenin tarkkaa saapumisaikaa Helsinkiin eikä hänen yöpymisjärjestelyistään.

Monet Suomessa käyneet arvovieraat ovat majoittuneet valtion vierastalossa Munkkiniemessä. Tämä vaihtoehto ei tule tällä kertaa kyseeseen, koska vierastalo on parhaillaan remontissa.

Kesäkuun alussa Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken yöpyi Kampissa sijaitsevassa Radisson Blu Royal -hotellissa. Keskiviikon ja torstain väliseksi yöksi hotellissa ei ole vapaita huoneita.

Tämä voisi viitata Bidenin yöpymiseen, koska tiettävästi presidentin käyttöön varataan aina koko hotelli. Naton huippukokous päättyy Liettuan Vilnassa keskiviikkona, joten on mahdollista, että Biden saapuu sieltä Suomeen keskiviikon ja torstain väliseksi yöksi.

STT tavoitteli hotellin johtoa tiedustellakseen, onko hotelli varattu Bidenin seurueelle. S-ryhmän viestinnästä kerrottiin, että hotellin varaustilannetta ei kommentoida. Radisson-hotellit kuuluvat S-ryhmään.

Helsingin Sanomat uutisoi viime torstaina, että kyseisenä päivänä hotellin edessä oli pysäköitynä lähes 30 mustaa autoa. Yhdessä oli Yhdysvaltain diplomaattikilvet.

Vuonna 2018 Yhdysvaltain presidentti Trump yöpyi valtion vierastalossa. Hänen seurueensa majoittui Hilton Hotelli Kalastajatorpassa.

Hotellissa on vapaita huoneita sekä torstai että perjantain vastaiseksi yöksi. Tämä kielii siitä, ettei se ole Bidenin tai hänen seurueensa mahdollinen yöpymispaikka.

Myös Hakaniemen Hilton Helsinki Strandissa on tilaa vierailun aikana. Espanjalaisen Real Madridin jalkapallotähdet yöpyivät kyseisessä hotellissa viime vuoden elokuussa, kun Helsingissä pelattiin Euroopan Supercupin finaali.

Lue myös

"Roskapusseja heitellään rappukäytäviin"– taloyhtiöille tulossa järeämpiä keinoja puuttua Airbnb-häiriöihin ja tupakointiin

Eduskunta ryhtyy käsittelemään asunto-osakelain uudistusta, jolla yritetään puuttua lyhytvuokrauksen lieveilmiöihin, taloyhtiöiden konkursseihin ja...
8.4.2026 18:33

Kainuun prikaatissa vahingonlaukaus, ei henkilövahinkoja

Kainuun prikaatissa tapahtui keskiviikkona vahingonlaukaus kevyen konekiväärin ampumakoulutuksessa. Tiedotteen mukaan tapahtuneesta ei aiheutunut...
8.4.2026 18:26

"Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia"– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä

Vuokralaisen aseman heikentäminen suhteessa vuokranantajaan nostatti kritiikkiä vuokralain lähetekeskustelussa eduskunnassa. Lakiesityksellä lyhennetään nykyistä vuokranantajan...
8.4.2026 18:09

Aihetunnisteet

joe biden Kotimaa Politiikka Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Artemis 2 kävi Kuun takana – näkymät saivat astronautit sanattomiksi
Uutiset | 7.4.2026 5:26
Öljyn hinta lähti kovaan sukellukseen
Uutiset | 8.4.2026 11:11
Yle: Näin Kela-korvauksilla tehdään bisnestä
Uutiset | 7.4.2026 13:14
Palkittu sotilas pidätettiin Australiassa epäiltynä sotarikoksista
Uutiset | 7.4.2026 12:24
”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta
Uutiset | 7.4.2026 10:17
Moni luulee, että tämä keino estää pyörävarkaan – Se ei kuitenkaan usein auta
Uutiset | 6.4.2026 21:31
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25

Uusimmat

”Roskapusseja heitellään rappukäytäviin”– taloyhtiöille tulossa järeämpiä keinoja puuttua Airbnb-häiriöihin ja tupakointiin
Uutiset | 8.4.2026 18:33
Kainuun prikaatissa vahingonlaukaus, ei henkilövahinkoja
Uutiset | 8.4.2026 18:26
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Pakistan: Aselevon rikkomuksista kerrottu muutamassa paikassa konfliktialueella
Uutiset | 8.4.2026 17:55
Puoluejohtajat loivat katsetta Eurooppaan IS:n keskustelussa – Kaikkonen esittää suunnitelmaa Yhdysvaltojen lähdön varalle
Uutiset | 8.4.2026 17:34
Droonien on raportoitu lentävän yhä Persianlahden maiden yllä
Uutiset | 8.4.2026 17:34
Kahden lohen kalastuskiintiö jatkuu Tornionjoella
Uutiset | 8.4.2026 17:31
Kymmeniä kuollut ja satoja loukkaantunut Israelin iskuissa Libanoniin, maan terveysministeriö sanoo
Uutiset | 8.4.2026 16:48
Eduskunta puuttumassa kaupan toimintatapoihin – mutta nouseeko ruuan hinta?
Uutiset | 8.4.2026 16:39
Puolustusvoimat: Tutkia ei tulisi kuvata turvallisuussyistä – professori: Julkisella paikalla ei voi lähteä siitä, että kuvatessa syyllistyisi rikokseen
Uutiset | 8.4.2026 16:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Roskapusseja heitellään rappukäytäviin”– taloyhtiöille tulossa järeämpiä keinoja puuttua Airbnb-häiriöihin ja tupakointiin
Uutiset | 8.4.2026 18:33
Kainuun prikaatissa vahingonlaukaus, ei henkilövahinkoja
Uutiset | 8.4.2026 18:26
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Vanhusneuvoston asemaa on vahvistettava
Mielipide | 8.4.2026 13:11
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste