Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen veropäätökset vaarantavat investoinnit ja työpaikat, sanoo ex-ministeri Lintilä

16.3.2026 11:07
Lue lisää 
Keskustan puoluekokous
Antti Kaikkonen vitsaili harkinneensa slogania "paremman puutteessa" ennen kuin Tuomas Kettunen lähti puheenjohtajakisaan. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kaikkonen: Olen kohtuullisen valmis paketti keskustan puheenjohtajaksi

Suomessa tehdään nyt historian kylmintä politiikkaa, näkee kilpakumppani Tuomas Kettunen.
Pauliina Pohjala 14.6.2024 17:21, muokattu 16.6.2024 11:07
a– a+
Keskustan puoluekokous

Kansanedustaja, ex-puolustusministeri Antti Kaikkonen sanoo olevansa ”kohtuullisen valmis paketti” keskustan puheenjohtajaksi.

– Hommaa on harjoiteltu eri tavoilla ja uskoisin, että osaamistakin on aika lailla riittävästi. Kokemusta ja ehkä ripaus viisauttakin on vuosien varrella tullut, uusmaalainen Kaikkonen sanoi keskustan puoluekokouksessa Jyväskylässä pidetyssä ehdokastentissä.

– Tehtävä ei myöskään pelota. Olen siihen valmis ja kaiken päälle sanoisin, että tunnen Suomen ja Suomen Keskustan hyvin, eikä tarvitse lähteä kauheasti opettelemaan, jos tulen valituksi.

Kisan ennakkosuosikin Kaikkosen vastaehdokkaana on kuhmolainen Tuomas Kettunen.

– Jossain vaiheessa spekuloitiin, että Kaikkonen on yksin ehdokkaana. Silloin olisin voinut ottaa sloganiksi ”paremman puutteessa”. Nyt on vertailussa Kettunen ja hyvä niin, Kaikkonen sanoo.

Tuomas Kettunen puolestaan muistutti, että hän ilmoittautui kisaan kilpakumppaniaan aiemmin.

– Minä koen sen niin päin, että Kaikkonen haastaa Kettusen näissä puheenjohtajakilpailuissa, Kettunen sanoo.

– Se on kuulkaa niin, että aina tässä kansanliikkeessä pitää tavoitella isoja paikkoja ja pitää kisat järjestää, Kettunen lisää.

Kaikkosen mukaan hänen tärkein tehtävänsä uutena puoluejohtajana olisi keskustalaisten itseluottamuksen palauttaminen.

Hän totesi, että viimeiset vuodet ovat olleet keskustalle vaikeita, kun puolueen politiikka on koettu hallituksissa ensin liian oikeistolaisiksi ja sitten liian vasemmistolaiseksi.

– Kannattajia taisi tippua molemmissa kohdissa. Jatkossa meidän täytyy pystyä selkeästi keskustalaiseen politiikkaan ja myös viestimään se niin, että meidät tunnistetaan keskikentän rakentavaksi voimaksi.

Kaikkonen kuitenkin muistutti, että puoluepolitiikka on joukkuepeliä.

– Kyse on siitä, että saadaan henki päälle ja porukka mukaan. Jos tulen valittua, niin haluan olla vahvistamassa keskustaväen itseluottamusta, tuoda tähän touhuun innostusta ja ripauksen iloakin.

Puheenjohtajaehdokas Tuomas Kettusen mielestä keskustan pitää viedä nuorille omaa vaihtoehtoaan ympäristöpolitiikassa. Kuva: Jari Laukkanen

Tuomas Kettunen haluaa, että kansanliike toimii vahvasti alhaalta ylöspäin: paikallisosastoista kunnallisjärjestöihin, alueyhdistyksiin, piiritasolle ja puolueen ylimpään johtoon eli puoluehallitukseen.

Hän myös haluaa, että koko Suomen kehittäminen nousee isommin esiin.

– Varsinkin kun katsotaan hallituksen politiikkaa, kuinka tehdään historian kylmintä keskittämispolitiikkaa, oppositiopuolueen edustaja sanoo.

Antti Kaikkosen mukaan moni nuori on huolissaan Suomen tulevaisuudesta. Hallituksen tarjoamilla lääkkeillä, leikkauksilla ja veronkorotuksilla, Suomi ei lähde nousuun, hän paaluttaa.

– Täytyy luoda parempi ja vahvempi kuva Suomen tulevaisuudesta. Suomesta puuttuu tällä hetkellä voima, joka pystyy osoittamaan, miten se tehdään. Tässä on meille saumaa ja työnsarkaa.

Kaikkonen sanoo, että puolueen sekä keskustanuorten ja -opiskelijoiden täytyy tehdä yhteinen projekti uusien nuorten ehdokkaiden hankkimiseksi ensi vuoden kunta- ja aluevaaleihin.

– Meillä on aivan hyvät nuoret, mutta heitä saisi olla paljon enemmän. Tehdään tästä yhteinen projekti puolueelle.

Kettusen mielestä nuoria täytyy puhutella asiakysymyksillä. Nuoria huolettavat ilmastonmuutos ja ympäristöasiat, hän toteaa.

– Me olemme aina puhuneet kestävästä kehityksestä. Se tarkoittaa sitä, että kolme pykälää on samalla tasolla, ekologinen, sosiaalinen ja taloudellinen. Silloin kestävän kehityksen kriteerit täyttyvät ja silloin mennään eteenpäin kestävän kehityksen mukaisesti.

Kettusen mukaan vasemmalla laidalla on kuitenkin liian kunnianhimoisia ilmastotavoitteita.

– Siinä vain se ekologinen pykälä nousee ylätasolle, sosiaalinen ja taloudellinen kestävyys tipahtavat alatasolle, mikä tarkoittaa sitä, että oikeudenmukaisuus on aikamoisessa haasteessa. Tätä meidän pitäisi tuoda entistä enemmän esille, kun nuoret käyvät tätä keskustelua, Kettunen näkee.

Keskustan uusi puheenjohtaja valitaan puoluekokouksessa lauantaina. Nykyinen puheenjohtaja Annika Saarikko ei hae jatkokautta.

Lue myös

Keskustan puoluekokous käynnissä – Suomenmaa seurasi puoluejohtoon pyrkivien tenttiä hetki hetkeltä

Keskusta järjestää koko viikonlopun kestävän puoluekokouksensa Jyväskylässä. Kokouksen suurin kiinnostus kohdistuu lauantain henkilövalintoihin. Keskustalaiset...
14.6.2024 16:30

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen Keskusta keskustan puoluekokous Tuomas Kettunen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Valkoisen talon kansliapäälliköllä todettu syöpä
Uutiset | 16.3.2026 18:30
Pohjois-Suomen puolustamiseen osallistuminen on myös Ruotsin puolustusta, sanoo puolustusministeri Pål Jonson
Uutiset | 16.3.2026 18:25
Suomalaisten rauhanturvaajien rotaatioita ei ole keskeytetty Libanonissa
Uutiset | 16.3.2026 18:15
SAK-pomo vahvistaa Ylelle: Nikolas Elomaa nousemassa valtakunnansovittelijaksi
Uutiset | 16.3.2026 18:09
Tutkijoilta tyrmäys Trumpin vaatimalle sotilaalliselle avulle Hormuzinsalmella
Uutiset | 16.3.2026 17:34
Puolustusministeri Häkkänen Hormuzinsalmesta: Ensin katsottava, miten EU arvioi osallistumista
Uutiset | 16.3.2026 17:02
Keskustan Ovaska: Perintöveron uudistaminen välttämätöntä – ”Mikä on hallituksen virallinen linja?”
Uutiset | 16.3.2026 16:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste