Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Turvallisuuspolitiikka

Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa

7.11.2026 11:49
Lue lisää 

Jungner hehkuttaa Yle-gatessa ryöpytettyä päätoimittajaa: "Journalistisen etiikan läpitunkema – ainoa puute lienee empaattisuus"

Eeva Kärkkäinen 2.12.2016 17:15, muokattu 2.12.2016 17:34
a– a+
Yle

Ylen päätoimittaja Atte Jääskeläinen saa tukea Ylen entiseltä toimitusjohtajalta Mikael Jungnerilta.

Jääskeläisen nykyiseen työtehtäväänsä aikanaan palkannut Jungner väittää Uuden Suomen blogissaan , että tämä on poikkeuksellinen lahjakkuus ja yksi keskeisistä henkilöistä Ylen nykyisen kukoistuksen takana.

Jääskeläistä on syytetty viime päivinä julkisuudessa sensuurista, sillä hän on suitsinut Ylen uutisointia pääministeri Juha Sipilän (kesk.) esteellisyysjupakassa sekä tämän omistuksiin liittyvässä uutisoinnissa.

Sosiaalisessa mediassa on jopa vaadittu Jääskeläisen eroa tehtävästään.

Ylen kokenut politiikan toimittaja Riikka Uosukainen epäili Twitterissä , että tämä saattaa olla myös Ylen sisäisiä keskusteluja julkisuuteen vuotaneiden toimittajien tavoite.

Jungner sanoo kirjoituksessaan, että vielä vuosikymmen sitten Yle oli verkkomaailmassa ajastaan jäljessä oleva tappiollinen toimija, jonka uutisten hankinta perustui pääasiassa STT:n palveluihin.

­– Tänään YLEä pidetään yleisesti jopa liian vahvana journalistisena toimijana (…) YLE on paitsi Suomen vahvin uutismedia, myös eurooppalaisittain kärkikastia yhdessä BBC:n ja SVT:n kanssa. Talous on tasapainossa.  

Hänen mielestään Ylen nousu perustuu erityisesti Yle Julkaisujen entisen johtajan Olli-Pekka Heinosen ja strategisen johtajan Jari Lahden sekä Atte Jääskeläisen strategiseen osaamiseen.

– Aten pois vaatiminen olisi kuin vaatisi Steve Jobsia ulos Applelta. YLEn kilpailijoille arvokas voitto, YLEn ystäville karvas tappio, Jungner vertaa.

Jungner korostaa palkanneensa Jääskeläisen aikoinaan johtamaan YLE:n uutistoiminnan muutosta ja työskennelleensä tämän kanssa vuosia.

– Arvostan Attea suuresti ja olen toki samalla jäävi häntä arvioimaan. Silti väitän, että somessa nyt leviävät vihjaukset Aten keskustalaisista motiiveista ovat katteettomia ja väärään ihmiskuvaan perustuvia.

– Atte on äärimmäisen arvo-ohjautuva ja journalistisen etiikan läpitunkema. Ainoa puute lienee Aten empaattisuus. Hän kun näkee ja tuntee myös mediamyllerryksen kohteen inhimillisen ulottuvuuden, journalismin kohteen paineet ja tuskan. Siitä kumpuaa nytkin nähty kohtuuden eetos. Tuon puutteen soisi yleistyvän laajemminkin päätoimittajakunnassa, Jungner kirjoittaa.

Ylen ympärillä viime päivinä käyty kuohunta kertoo Jungnerin mielestä yhtiön tekemisen prosesseissa ja työkulttuurissa olevista ongelmista.

Hänen mielestään ongelmia ei kannata henkilöidä, koska henkilövaihdokset eivät useimmiten ratkaise niitä.

– Päinvastoin, se hidastaa ongelman ratkaisua luomalla illuusion siitä, että henkilövalinta korjaisi systeemi-ongelmia. YLEn tämän hetkisen journalistisen haasteen ratkaisu löytyy viilaamalla talon sisäisen journalistisen vuorovaikutuksen rutiineja.

Jungnerin mukaan työn arvo syntyy nykyään erityisesti työssä oppimisesta, joka tapahtuu ongelmia ratkaistessa. Siksi hänen mielestään vaikeissa paikoissa ei pitäisi ryhtyä spekuloimaan sillä, kenen täytyy lähteä.

– Nyt kannattaa rauhoitaa YLEn liepeillä käytävä keskustelu siitä, kuka nauttii kenenkin luottamusta, kuka on tehnyt mitäkin, mitä motiiveja kullakin on tai kenen nyt pitäisi vetää johtopäätöksi. Sen sijaan kannattaa jättää menneet sivuun, katsoa työkavereita ja pomoja tiukasti suoraan silmiin ja ratkaista nämä ongelmat. Ei se sen kummempaa ole.

– Nyt käynnissä oleva myllerrys saattaa parhaimmillaan synnyttää huomattavsti entistä vahvemman YLEn, sikäli kun kaikilla on malttia ottaa tämä haaste rakentavasti vastaan, Jungner kannustaa.

Lue myös

Ylen toiminnasta Sipilän tapauksessa kanneltu Julkisen sanan neuvostoon

Yleisradion toiminnasta pääministeri Juha Sipilän (kesk.) tapauksessa on tehty kantelu Julkisen sanan neuvostoon...
1.12.2016 10:53

Ylen hallituksen puheenjohtaja: Päätoimittaja nauttii luottamustamme

Ylen hallituksen puheenjohtajan Thomas Wilhelmssonin mukaan vastaava päätoimittaja Atte Jääskeläinen nauttii Ylen hallituksen...
2.12.2016 9:53

Vakuutuskuori hiertänyt Sipilän ja Ylen välejä

Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) ja Ylen kiistat eivät alkaneet viime perjantaina. Kiistat ovat koskeneet...
1.12.2016 21:27

MT: Ylen Jääskeläinen oikoi ex-pomon väitteitä

Ylen vastaava päätoimittaja Atte Jääskeläinen ja politiikan toimituksen potkut saanut päällikkö Pekka Ervasti...
1.12.2016 16:13

Aihetunnisteet

Atte Jääskeläinen Mikael Junger yle

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 14:51
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Tuomari pani Trumpin riemukaariprojektin jäihin
Uutiset | 6.11.2026 8:51
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”
Uutiset | 7.11.2026 13:31
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”
Uutiset | 7.11.2026 11:30
USA tarjoaa jättipalkkiota Iranin salaisen ohjelman tiedoista
Uutiset | 7.11.2026 11:08
Epäily: Herttuatar Meghanin isällä raskauttavaa materiaalia
Uutiset | 7.11.2026 11:02
Isänpäiväviikonloppua vietetään tuulisessa säässä
Uutiset | 7.11.2026 11:02
Syöpäleikkauksesta toipuva paavi lähti tien päälle
Uutiset | 7.11.2026 10:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”
Uutiset | 7.11.2026 13:31
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata