Japanilaisten määrä putosi ennätyksellisesti viime vuonna – "Hiljainen hätätila"
Japanilaisten määrä väheni viime vuonna yli 900 000 ihmisellä, eli lähes 0,8 prosentilla. Kyseessä on maan uusi ennätys.
Japanin väkiluku on laskenut jo 16 vuotta putkeen. Saarivaltion pääministeri Shigeru Ishiba on kutsunut tilannetta hiljaiseksi hätätilaksi.
Syntyvyyttä on pyritty parantamaan perhe-elämään kannustavilla uudistuksilla, kuten joustavammilla työajoilla ja ilmaisella päivähoidolla.
Viime vuonna maassa asui kuitenkin ennätysmäärä ulkomaalaisia, jotka kattavat lähes kolme prosenttia Japanin väkiluvusta. Maan väkiluku laski viime vuonna yhteensä lähes puolella prosentilla.
Japanissa on Maailmanpankin mukaan maailman toiseksi vanhin väestö Monacon jälkeen. Lähes 30 prosenttia Japanin väkiluvusta on 65-vuotiaita tai vanhempia.
Japanissa asuu runsaat 124 miljoonaa ihmistä.