Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskustanaisten Itä-Savon piiri esittää Suomen Keskustanaisten varapuheenjohtajaksi Satu Jalvanti-Hannikaista Kerimäeltä. Piirin hallitus totesi kokouksessaan keskiviikkona, että Suomen Keskustanaisten hallitukseen on tärkeää saada edustus myös Itä-Suomesta.
– Minulle on tärkeää oikeudenmukaisuus, tasa-arvo ja meidän jokaisen turvallisuus. Pidän työssäni ja harrastuksissani siitä, että voin tehdä konkreettisesti hyvää. Siksi haluan olla mukana yhdessä vaikuttamassa meidän kaikkien tulevaisuuteen. Paljon hyvääkin on vuosien saatossa tasa-arvon suhteen tehty, mutta vielä on tehtävää, Jalvanti-Hannikainen toteaa ehdokkuudestaan.
Hän toimii keskustanaisten Itä-Savon piirin puheenjohtajana ja Suomen Keskustanaisten hallituksen jäsenenä. Jalvanti-Hannikainen on lisäksi keskustan Itä-Savon piirin varapuheenjohtaja.
– Koko sydämeltään keskustalainen Satu on toiminut keskustaperheessä laajasti, muun muassa Vesaisten Itä-Savon piirin toiminnanjohtajana. Vesaisten toiminta ja paikalliset nuoret ovat lähellä Sadun sydäntä ja hän on aina valmis osallistumaan monipuolisten aktiviteettien järjestämiseen, Itä-Savon keskustanaisten tiedotteessa todetaan.
Vesaisten lisäksi Jalvanti-Hannikainen toimii tiedotteen mukaan Kerimäen Keskustanaisten puheenjohtajana ja puolueen Kerimäen paikallisyhdistyksen sihteerinä. Hän on toiminut erilaisissa kaupungin luottamustehtävissä, kuten Savonlinnan sivistyslautakunnassa varajäsenenä ja kaupungin kiinteistöosakeyhtiöiden hallituksissa. Savonlinnan seurakunnassa hän on ensimmäisenä varavaltuutettuna ja Kerimäen kappeliseurakunnan johtokunnassa.
– Satu on yritteliäs, jatkuvasti itseään kehittävä toiminnan nainen. Taitavana ruoanlaittajana hän hoitaa monet kokoustarjoilut ja viihdyttää kokousväkeä kauniilla lauluesityksillään. Idearikas, empaattinen Satu nähdään usein iloisena talkoolaisten joukoissa. Oman perheen maatilalla asuva Satu tietää hyvin mitä maatalousyrittäjän arki raadollisimmillaan on. Sadulla on oma hyvinvointialan yritys ja hyvinvointipalveluiden lisäksi hän tarjoaa laaja-alaista osaamistaan hotelli-, ravintola- ja matkailupalvelualalle ostopalveluna, piirijärjestö kertoo.
Itä-Savon piiri kertoo myös tukevansa Päivi Mononen-Mikkilää jatkamaan keskustanaisten puheenjohtajana.