Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui

12.9.2026 16:59
Lue lisää 
Raideliikenne
On hyvä, että nyt on huomauttu tavaraliikenteen tärkeys. Yleensä junaliikennettä katsotaan melkein yksinomaan henkilöliikenteen kannalta, ministeri Mika Lintilä katsoo. (Kuva: Maria Seppälä)

Huomiota tavaraliikenteeseen ja makuuvaunuja Kajaani–Helsinki-työmatkalaisille – selvitys näkee idän ja pohjoisen junaliikenteessä paljon parannettavaa

Ministeri Lintilä kiittää tavaraliikenteen tärkeyden esilletuomisesta: ”Materiaalien saaminen liikkeelle on kansantalouden kannalta ensiarvoisen tärkeää”
Lauri Heikkilä 11.3.2019 14:05, muokattu 13.3.2019 9:31
a– a+
Raideliikenne

Saavutettavuus on se olennainen termi, kun mietitään rataliikenteen kehittämistä. Tässä on huomioitava paitsi henkilöjunaliikenne, myös tavarankuljetus, elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) painottaa.

– Etenkin Itä-Suomessa on nyt nähtävissä askelia parempaan yhteisymmärrykseen, kun maakunnat ovat alkaneet löytää yhteisiä tavoitteita liikenteen kehittämisessä, ministeri iloitsee.

Lintilä otti maanantaina iltapäivällä vastaan Taloustutkimuksen Pasi Holmin ja Juho Tyynilän selvityksen pohjoisen ja itäisen Suomen junaliikenteen vaikutuksesta alueiden elinvoimaan ja matkailuun. Rataverkko etenkin itäisessä Suomessa on kohtuullisen kattava, mutta yhteyksissä ja ratojen kunnossa on selvityshenkilö Holmin mukaan paljon puutteita.

– Jos esimerkiksi Joensuussa joutuu etelästä käsin käymään tekemässä työpäivän, pitää kaupungissa käytännössä yöpyä, ellei halua lentää kalliilla takaisin. Toki yöpyminenkin maksaa. Saavutettavuus Itä-Suomessa on sekä elinkeinoelämän että matkailun kannalta ongelma, Holm näkee.

Tulevaisuudessa ratayhteyksiltä vaaditaan enemmän kapasiteettia kasvavalle puun ja kaivannaisten kuljetukselle. (Kuva: Paula Åström)

Sekä Holm että Lintilä haluaisivat helpottaa myös itäisen ja pohjoisen Suomen matkailua raiteilla kulkeville.

– Moneen matkailukohteeseen ei käytännössä kannata tulla muuten kuin omalla autolla. Esimerkiksi paljon väkeä vetävään Vuokattiin Kainuussa pääsee käytännössä yksinomaan tällä tavalla, ministeri Lintilä lausuu.

Henkilöliikennettä selvityshenkilöt parantaisivat muuttamalla esimerkiksi kiskobusseja palvelemaan työmatkaliikennettä, kun ne nyt on suunniteltu kaukojunien syöttöliikenteeksi. Pohjoisen ja idän työmatkaliikennettä he parantaisivat muuttamalla Kajaani–Helsinki-yöjunan kulkua. Nyt juna lähtee aamuyöstä kello 3.40. Selvitys parantaisi välin houkuttelevuutta työmatkalaisille lisäämällä junaan makuuvaunuja, ja juna lähtisi iltakymmeneltä Kajaanista, pysähtyisi neljä tuntia Kuopiossa, josta jatkaisi aamuneljältä kohti Helsinkiä. Yöpymismahdollisuus junassa tekisi Kajaanista tuleville matkan houkuttelevammaksi.

Erityistä huomiota ministeri ja selvittäjät kiinnittäisivät lisäksi tavaraliikenteeseen. Henkilö- ja tavaraliikenteen yhteensovittaminen eri väleillä vaatii heidän mukaansa erityistä huomiota, kun bio- ja kaivannaistalouden liikenne idästä ja pohjoisesta etelään kasvaa.

– Erityisesti Oulu–Kokkola-välin tavaraliikenne kasvaa, koska Kontiomäki–Oulu-välin tavaraliikenne kasvaa. Savon radallakin tavaraliikenne kasvaa ja nyt olisikin tärkeää saada Iisalmi–Ylivieska-väli sähköistettyä, Holm sanoo.

– On hyvä, että nyt on huomauttu tavaraliikenteen tärkeys. Yleensä junaliikennettä katsotaan melkein yksinomaan henkilöliikenteen kannalta. Materiaalien saaminen liikkeelle on kansantalouden kannalta ensiarvoisen tärkeää. Tämä vaatii satsauksia, etenkin routa tuo haasteita rataverkon kestävyydelle täällä Suomessa, Lintilä toteaa.

Lue myös

Painava varoitus: Putinin bottiarmeija iskee Saksan ja Ranskan kimppuun

Venäjä yrittää sekaantua Euroopan maiden tuleviin vaaleihin, varoittaa viranomainen, joka vastaa Ruotsiin kohdistuvan...
12.9.2026 22:02

Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä

Runsaasti karotenoideja sisältävä tomaattikastike saattaa tuoreen tutkimuksen mukaan vähentää maksan rasvoittumista potilailla, joilla...
12.9.2026 21:07

Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun

Kiinan presidentti Xi Jinping ja Intian pääministeri Narendra Modi ovat sopineet yhteistyöstä maiden...
12.9.2026 17:21

Aihetunnisteet

biotalous henkilöjunaliikenne henkilöliikenne junaliikenne junat kaivannaiset kaukojunat kiskobussit rataverkko ratayhteydet tavarajunat tavaraliikenne tavarankuljetus työmatkaliikenne

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Purra ei suostu puuttumaan bensan ja dieselin hintaan – keskusta muistutti viime vaalikauden puheista
Uutiset | 10.9.2026 18:08
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Huthikapinalliset ottivat merenkululle tärkeän Bab el-Mandebin salmen alueen kokonaan haltuunsa
Uutiset | 11.9.2026 17:58
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Olivia Oras kuoli vasta useita päiviä hoitotoimenpiteen jälkeen
Uutiset | 11.9.2026 12:57
Historia | ”Karpaattien Maradona” tohti kurittaa Ceausescun suosikkeja – diktaattorin kotikylästä muokattiin sosialistinen betoniutopia
Uutiset | 10.9.2026 21:40
Yhdysvallat muisti syyskuun terrori-iskujen uhreja 25 vuotta tragedian jälkeen – Trump jätti New Yorkin muistotilaisuuden väliin
Uutiset | 11.9.2026 18:23
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Painava varoitus: Putinin bottiarmeija iskee Saksan ja Ranskan kimppuun
Uutiset | 12.9.2026 22:02
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Iäkäs mies hukkui Iisalmessa
Uutiset | 12.9.2026 17:16
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Laskuvarjohyppääjä pelastettiin puusta 15 metrin korkeudesta Alavudella
Uutiset | 12.9.2026 16:49
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Datakeskuskuntien odotukset ovat kovia, mutta suunnitelmista ollaan hiljaisia: ”Teijän täytyy kysyä Googlelta”
Uutiset | 12.9.2026 15:01
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Painava varoitus: Putinin bottiarmeija iskee Saksan ja Ranskan kimppuun
Uutiset | 12.9.2026 22:02
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jäsenäänestys on keskustalaista kansanvaltaa puhtaimmillaan
Mielipide | 12.9.2026 13:58
Lukijalta: Vielä niistä eläkkeistä
Mielipide | 12.9.2026 12:57
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste