Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä

21.2.2026 23:08
Lue lisää 
Historia
Eidsvollin valtiopäivät keväällä 1814 päättivät Norjan itsenäistymisestä. Oscar Wergelandin maalaus on vuodelta 1885. (Kuva: Maalaus: Oscar Wergeland, Kuva: Stortingsarkivet, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Hullu vuosi Norjassa – Ruotsin viimeinen sota ei ollut Kustaa-kuninkaan Suomen-töppäys

Ruotsin–Norjan sodasta tulee kuluneeksi 210 vuotta
Lauri Heikkilä 26.7.2024 21:30, muokattu 30.7.2024 9:41
a– a+
Historia

Usein Suomessa ajatellaan, että Ruotsi ei ole käynyt sotia vuoden 1809 jälkeen. Tuolloin Ruotsi menetti Suomen Venäjälle edellisvuonna alkaneessa Suomen sodassa.

Kuningas Kustaa IV Aadolf joutui luopumaan kruunusta, sillä hänet katsottiin syylliseksi Suomen heitteillejättöön ja sitä kautta menetykseen. Kustaa Aadolfin seuraaja Kaarle XIII teki Ranskan marsalkka Jean-Baptiste Bernadottesta (myöh. kuningas Kaarle XIV Juhana) kruununperillisen, ja tämän noustua valtaistuimelle 1818 on Ruotsia hallinnut tähän päivään saakka Bernadotten suku.

Suomesta tuli 1809 Venäjän keisarin alainen autonominen suuriruhtinaskunta, kun se tätä ennen oli ollut vain kokoelma Ruotsin itäisiä maakuntia. Suomen historian merkittävät vaiheet saavat unohtamaan, että Ruotsi kävi sotaa vielä myöhemminkin.

Ajanjakso on kuitenkin sama. Viimeisen sotansa Ruotsi kävi vuonna 1814 Norjaa vastaan. Sota tunnetaan Ruotsin–Norjan sotana. Tämän jälkeen Ruotsi ei ole sotinut.

Nykykorviin voi kuulostaa kummalliselta, että rauhalliset Pohjoismaat sotivat keskenään, mutta ajan valtapolitiikassa ja Napoleonin sotien melskeissä se ei ollut tavatonta.

Norjan viimeinen sota taas on samalta ajalta kuin Suomenkin viimeinen sota. Natsimiehitys poistui Norjasta 1945, jota ennen suomalaiset olivat ajaneet saksalaiset Lapista Lapin sodassa.

Ruotsi pysyi puolueettomana ja rauhantilassa molempien maailmansotien läpi. Ruotsin historiaan peilaten tämä on merkillepantavaa, sillä Ruotsi oli etenkin 1600-luvulla aggressiivinen, hyökkäävä ja menestyksekäs, maailman kärkeä ollut sotilasmahti.

Marsalkka Bernadotten ja Kaarle-kuninkaan joukot aloittivat taistelut Norjan kuningaskuntaa vastaan päivälleen 210 vuotta sitten, 26. heinäkuuta 1814 päättäen Ruotsin sotahistorian muutamaa viikkoa myöhemmin.

T. F. Helandin maalaus kuvaa Ruotsin hyökkäystä Fredrikstadtiin 4. elokuuta 1814. (Maalaus: T.F. Heland, Kuva: https://digitaltmuseum.se/011024824082/fredricstad-1814, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Norjalle vuosi 1814 oli eräänlainen hullu vuosi. Vuoden alussa Norja oli yhä unionivaltio Tanskan kanssa, mutta Tanskan tultua brittien saartamaksi osana Napoleonin sotia Norja luovutettiin Kielin sopimuksella Ruotsille.

Tähän norjalaiset eivät olleet saaneet itse sananvaltaa, ja Norja julistautui itsenäiseksi kuningaskunnaksi toukokuussa.

Ruotsin oli kuitenkin tarkoitus pitää Norja omanaan. Pakottaakseen norjalaiset hyväksymään Kielin sopimuksen Ruotsi hyökkäsi heinäkuun lopulla.

Ruotsin laivasto hyökkäsi ensin. Norja evakuoi tämän vuoksi armeijansa Hvalerista, ja Norjan laivasto onnistui pakenemaan. Meritaisteluita ei käyty enää tämän jälkeen.

Maavoimat hyökkäsivät rajan yli Haldenissa maiden eteläisellä maarajalla. Ruotsi onnistui piirittämään Fredrikstenin linnoituksen. Melko lähellä 6000 sotilasta nousi maihin Kråkrøyssa.

Norja pysäytti Ruotsin kahdesti elokuun alussa. 3. elokuuta kuningas Kristian VIII saapui rintamalle, ja hän valmisteli vastahyökkäyksen, joka kuitenkin peruttiin.

Viimeinen suuri taistelu käytiin 9. elokuuta. Norja ajoi ruotsalaiset pois Langnesista, mutta Ruotsi sai ratkaisevan voiton ja tien auki pääkaupunki Kristianiaan (nyk. Oslo) 14. elokuuta, jona päivänä sota myös loppui.

Norja oli saanut voittoja, mutta tiesi häviävänsä. Kristian VIII ei nähnyt järkeä sodan jatkamisessa, ja Norja suostui neuvotteluihin. Molemmat osapuolet halusivat nopean rauhan.

Norjalaisia sotilaita vuoden 1814 univormuissaan. (Piirros: Carl-Johan Ljunggren, Kuva: Armémuseum, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Ruotsin ja Norjan yhdistyneet kuningaskunnat eli Ruotsi-Norja oli valtiona olemassa vuoteen 1905 asti. Tuolloin Norja itsenäistyi.

Maa oli personaaliunioni, eli Norjallakin oli oikeuksia omiin asioihinsa, autonomia. Norjalla oli oma valuuttansakin.

Norjan ja Suomen autonomian kehityksessä oli eroja 1900-luvulle tultaessa. Norjan itsenäistyminen alkoi näyttää selvältä, kun taas Suomi joutui kovemmin Venäjän valvontaan. Kehitystä Suomen kannalta toki tapahtui esimerkiksi eduskuntauudistuksen muodossa.

Norjan itsenäisyysliike oli tosin kiristänyt tilannetta niin, että sotaakin Ruotsia vastaan pidettiin mahdollisena.

Vuonna 1905 Norja järjesti kansanäänestyksen personaaliunionin purkamisesta. Murskaluvuin 368 208 vastaan vain 184 ääntä norjalaiset ilmaisivat tahtonsa, ja Ruotsi suostui tähän.

Norja palautti kuningashuoneensa. Kuninkaaksi nousi Glücksburgin sukua edustanut Haakon VII, joka oli vallassa peräti 52 vuotta.

Norjan kuningaskunnan hallitsijat ovat olleet pitkäaikaisia. Nykyinen kuningas Harald V on vasta kolmas itsenäisen nyky-Norjan kuningas. 87-vuotias kuningas on ollut vallassa tammikuusta 1991 alkaen. Haakonin ja Haraldin välissä hallitsi vuosina 1957–1991 Olavi V. Muutoin kuningashuone on ollut Oslossa, mutta natsimiehityksen aikana Haakon VII ja pakolaishallitus toimivat Britanniasta käsin.

Norjan hallitusmuoto on perustuslaillinen monarkia, ja maassa toimii vakaa demokratia. Maa on sotilasliitto Naton jäsen, mutta ei Euroopan unionin jäsen.

Lue myös

Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – "Kuin Belarus" 

Euroopan unionin on pakko uudistua isosti, Antti Ronkainen sanoo.
22.2.2026 9:01

Iranissa opiskelijat osoittivat jälleen mieltään hallintoa vastaan

Iranissa opiskelijat osoittivat jälleen mieltään maan hallintoa vastaan lauantaina. Useat mediat raportoivat yliopistoissa...
22.2.2026 8:51

Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä

Kuuban terveysministeri sanoo maan olevan matkalla kohti katastrofaalista humanitaarista kriisiä. José Ángel Portal Miranda...
21.2.2026 23:08

Aihetunnisteet

Historia Napoleonin sodat Norja Norjan historia Pohjoismaat Ruotsi Suomen sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä
Uutiset | 21.2.2026 23:08
Ex-presidentti pelkää pahinta: ”KGB-upseeri” Putin huijaa Zelenskyiä
Uutiset | 20.2.2026 22:09
Orbanilta vakava uhkaus: EU:n Ukraina-laina vaarassa
Uutiset | 21.2.2026 10:30
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Uusimmat

Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Iranissa opiskelijat osoittivat jälleen mieltään hallintoa vastaan
Uutiset | 22.2.2026 8:51
Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä
Uutiset | 21.2.2026 23:08
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tämä vakava ilmiö yleistyy työelämässä: ”Voi tulla tunnesäätelyn haasteita”
Uutiset | 21.2.2026 21:02
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Epstein-paljastukset ja tullisotku piinaavat kannatustaan menettävää Trumpia – Professori: ”Vasta alkutekijöissään”
STT | 21.2.2026 15:53
Auto vajosi jäihin Lohjalla
Uutiset | 21.2.2026 15:37
Kahdesta Euroopan maasta viesti Iraniin: Lähtekää
Uutiset | 21.2.2026 15:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39
”Tämä on pilkantekoa” – Tuore EU-esitys paljastaa hallituksen epäonnistumisen, keskustakaksikko sanoo
Uutiset | 19.2.2026 15:03
Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
11:13, 22/02/2026
weather icon 13°C
Daily Forecast Ennuste
Today 12:0022/02/2026
weather icon
13° / 14°°C 1 mm 100% 17 Km/h 88 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 15:0022/02/2026
weather icon
13° / 13°°C 0.2 mm 20% 19 Km/h 81 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 18:0022/02/2026
weather icon
10° / 11°°C 0 mm 0% 17 Km/h 80 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 21:0022/02/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 20 Km/h 83 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0023/02/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 21 Km/h 80 % 1017 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Iranissa opiskelijat osoittivat jälleen mieltään hallintoa vastaan
Uutiset | 22.2.2026 8:51
Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä
Uutiset | 21.2.2026 23:08
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Hallitus heitti koko maata koskevat elvytyssuunnitelmat paperikoriin
Mielipide | 20.2.2026 10:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste