Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Talous
Teknologian vientiin liittyvät pakotteet Venäjää vastaan ovat nousseet keskusteluun Yhdysvalloissa. Mahdolliset pakotteet vaikuttaisivat myös eurooppalaisiin yrityksiin. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Huipputeknologian vientikielto voisi iskeä lujaa Venäjään – mikrosiruja ja ohjelmistoja on lähes jokaisessa laitteessa

Yhdysvaltojen mahdollinen teknologiaa koskeva vientikielto Venäjälle heijastuisi eurooppalaisiin yrityksiin komponenttien kautta
STT-Antti Autio 1.2.2022 11:57, muokattu 1.2.2022 12:07
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Talous

Teknologian vientiin liittyvät pakotteet Venäjää vastaan ovat nousseet keskusteluun Yhdysvalloissa. Mahdolliset pakotteet vaikuttaisivat myös eurooppalaisiin yrityksiin.

Suomen Pankin nousevien talouksien tutkimuslaitoksen (Bofit) tutkimuspäällikkö Iikka Korhonen kertoo, että pakotteissa olisi kyse esimerkiksi vientikiellosta mikrosiruille, joiden valmistuksessa on käytetty yhdysvaltalaisia laitteita ja ohjelmistoja.

–  Jos tällaista tapahtuu, se vaikuttaisi erittäin paljon kaupankäyntiin Venäjän kanssa, koska mikrosiruja on kaikenlaisissa laitteissa, Korhonen arvioi.

Hän huomauttaa, että Yhdysvallat pystyi ajamaan kiinalaisen Huawein suuriin vaikeuksiin kiellettyään yhtiön teknologian muun muassa 5g-verkoissa.

Myös Elinkeinoelämän keskusliiton johtajan Petri Vuorion mukaan pakotteet voisivat heijastua eurooppalaisiin yrityksiin yhdysvaltalaisten komponenttien kautta. Eurooppalaisilla yrityksillä on usein sopimuksissaan klausuuleja, jotka liittyvät Yhdysvaltain mahdollisiin pakotteisiin.

Yhdysvallat kohdisti aikoinaan tietotekniikkaa koskevia pakotteita Neuvostoliittoon ja muihin sosialistisiin maihin. Pakotteet vuosivat kuitenkin kuin seula, kun itäblokin maat pystyivät helposti ostamaan lännestä uusimpia tietokoneita.

–  Vientivalvonta on kehittynyt merkittävästi viime vuosikymmenien aikana, ja yritykset noudattavat pakotteita, Vuorio muistuttaa.

Suomalainen elinkeinoelämä toivoo ja uskoo yhä diplomaattiseen ratkaisuun Ukrainan ja Venäjän välillä, Vuorio sanoo.

–  Jos tilanne eskaloituu ja pakotteista tulee välttämättömiä, tulee varautua siihen, että ne osuvat tällä kertaa vuotta 2014 kovemmin sekä eurooppalaisiin että suomalaisiin yrityksiin, hän kuitenkin varoittaa.

Venäjä miehitti vuonna 2014 Ukrainalle kuuluvan Krimin. Taistelut Itä-Ukrainassa alkoivat samana vuonna.

Korhosen mukaan Suomi on edelleen niitä EU-maita, jotka käyvät melko paljon kauppaa Venäjän kanssa, vaikka Venäjän osuus viennistä on pudonnut merkittävästi. Hän muistuttaa, että suurena syynä ovat Venäjän vaikeudet.

–  Rupla on heikentynyt niin paljon, että euroissa mitattuna Venäjän bruttokansantuote on pienentynyt siitä, mitä se oli vuonna 2013. Siinä mielessä ei ole ihme, ettei vienti ole kehittynyt suotuisasti.

Korhonen muistuttaa, että EU on ulkomaankaupassa tärkeämpi Venäjälle kuin Venäjä EU:lle. Hänen mukaansa Venäjä on riippuvainen muun muassa monien kemikaalien ja lääkkeiden tuonnista. Näihin tuotteisiin Venäjä tuskin asettaa vastapakotteita länsimaiden mahdollisille pakotteille.

Vuorio arvioi Venäjän vastatoimien liittyvän johonkin sellaiseen, jota maa pystyy tuottamaan itse tai jonka tuonnin se pystyy paikkaamaan esimerkiksi tuonnilla Kiinasta.

Kylmän talven aikana esille on noussut venäläinen maakaasu, josta useat Keski-Euroopan maat, etunenässä Saksa, ovat riippuvaisia. Vuorio pitää tästä syystä epätodennäköisenä, että EU käyttäisi kaasun ostojen lopettamista pakotteena.

Toisaalta Venäjän on epäilty katkaisevan kaasutoimitukset Keski-Eurooppaan, jos EU asettaa Venäjälle voimakkaita pakotteita. Kaasu on kuitenkin erittäin merkittävä tulonlähde Venäjälle.

Vuorion mukaan Venäjä on vuosien ajan kerännyt talouspuskureita, joiden turvin on mahdollista kestää pakotteita ainakin lyhyellä aikavälillä.

Niin sanottu hyvinvointirahasto eli öljyrahasto on 12 prosenttia bruttokansantuotteesta, ja valtion velka on hyvin alhainen länsimaihin verrattuna. Valuuttavarannot ovat myös mittavia.

Korhonen arvioi, että rahasto riittäisi usean vuoden ajaksi, vaikka tulisi huonot ajat ja valtion budjetti olisi alijäämäinen. Hän huomauttaa kuitenkin, että asiassa on monenlaisia ulottuvuuksia. Suuri osa Venäjän rahastopääomasta on sijoitettu länsimaihin.

Ukrainaan kohdistuvan sodanuhan vuoksi Venäjää vastaan on esitetty maan sulkemista pois kansainvälisestä Swift-maksuvälitysjärjestelmästä. Vuorio pitää keinoa äärimmäisenä.

–  Se ei ole todennäköistä. Finanssisektorin pakotteet kohdistuisivat todennäköisesti ensi sijassa valtionpankkeihin ja valikoituihin yksityissektorin pankkeihin, ja silloin ne vaikeuttaisivat esimerkiksi venäläisten asiakkaiden rahoitusta. Ruplan mahdollinen heikentyminen vaikuttaisi taas vientiyrityksiimme, Vuorio sanoo.

Hän huomauttaa, että jo vuonna 2014 asetettiin jo eräille valtionpankeille pakotteita. Pakotteet eivät kuitenkaan ole lamauttaneet pankkien toimintaa.

Korhonen kertoo, että rahoituksen saantiin liittyvät pakotteet ovat vaikuttaneet eniten Venäjän talouteen, kun suuret valtionpankit eivät saa ulkomaista rahoitusta.

–  Ne ottivat aikaisemmin paljon lainaa ja välittivät rahoitusta Venäjällä. Vuoden 2014 jälkeen sitä ei ole tapahtunut, hän sanoo.

Lue myös

Kirja: EU-jäsenyys mullisti Suomen hallitsemistavan

Tutkijoiden mukaan Euroopan unionista puhutaan Suomessa ristiriitaisesti.
19.3.2023 10:00

Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen

Sunnuntai 15. tammikuuta oli merkittävä päivä kirkkoherra Eija Nivalan elämässä. Ylivieskasta keskustan listalle...
19.3.2023 8:00

Tutkimus vahvistaa pallon puskemisen haitat – jalkapalloilijoilla isompi riski sairastua dementiaan

Jalkapalloilijoilla on 50 prosenttia suurempi todennäköisyys sairastua dementiaan kuin muulla väestöllä, tutkimus kertoo. Tulos...
18.3.2023 22:00
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

talous teknologia venäjä vienti

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Nasa kiinnostui suomalaisyhtiöstä
Uutiset | 18.3.2023 10:01
Raportti: Saksan armeijalla tankkipula, surkea tarviketilanne ja heikko moraali
Uutiset | 17.3.2023 21:35
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Yhdysvallat valmistelee Ukrainaa Venäjän keväthyökkäykseen – sadat panssarivaunut matkalla maahan
Uutiset | 16.3.2023 22:00
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
Venäläisyhtiö on maksanut 285 miljoonan euron kauppahinnan Nokian Renkaiden Venäjän toiminnoista
Uutiset | 16.3.2023 18:20
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Suomalainen sotilaspappi liittyi SS-joukkoihin – Himmlerin suosioon päässyt fanaattinen fasisti sai harvinaisen arvonimen
Uutiset | 12.3.2023 19:00
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Asiantuntija varoittaa Bahmutista: ”Saatamme menettää täällä kaiken”
Uutiset | 14.3.2023 9:47
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
Mongolian ex-presidentti: Putin käynnistänyt Venäjällä etnisen puhdistuksen
Uutiset | 11.3.2023 22:15
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Arvio: Venäjän tappio Ukrainassa tarkoittaisi Venäjän imperiumin hajoamista osiin – ”Entiset Neuvostoliiton maat tuskin malttavat odottaa”
Uutiset | 19.2.2023 21:00
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35
Venäjä toisti ”äärimmäisen tuskallisen” virheen ja menetti 130 tankkia
Uutiset | 3.3.2023 22:15

Uusimmat

Kirja: EU-jäsenyys mullisti Suomen hallitsemistavan
Uutiset | 19.3.2023 10:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Tutkimus vahvistaa pallon puskemisen haitat – jalkapalloilijoilla isompi riski sairastua dementiaan
Uutiset | 18.3.2023 22:00
Asiantuntija Niinistön Turkin-vierailusta: Erdogan esiintyy nyt ratkaisijana Suomen ja Naton suuntaan
Uutiset | 18.3.2023 17:27
Ukrainalaisen viljan viennin jatkosta päästy sopuun – uusikin sopimus tehty 120 päiväksi
Uutiset | 18.3.2023 16:47
Rehn euroalueen pankeista Kauppalehdessä: Ei ole tullut isoja eikä pieniä ruumiita
Uutiset | 18.3.2023 14:38
Ulkoministeri Haavisto keskusteli puhelimessa Ruotsin ulkoministerin kanssa
Uutiset | 18.3.2023 12:28
Ruotsin puolustusvoimien komentaja: Pitkittynyt Nato-jäsenyysprosessi voi olla turvallisuusuhka Ruotsille
Uutiset | 18.3.2023 12:10
Työllisen määrittelemiseksi riittää yksi tunti töitä viikossa
Uutiset | 18.3.2023 12:01
Riikka Pakarinen hakee jatkoa Urheiluliiton puheenjohtajana
Uutiset | 18.3.2023 11:59
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Vaalitiimellyksessäkään ei kannata päästää katkeruutta voitolle, sillä Suomi on jo nyt aivan huippumaa
Pääkirjoitus | 17.3.2023 21:00
Saarikon onnistuminen innostaa keskustaa vaalien loppurutistukseen
Pääkirjoitus | 16.3.2023 21:00
Pakkoremontteja kannattaneiden europarlamentaarikkojen puolueita sopii rankaista jo eduskuntavaaleissa
Pääkirjoitus | 15.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

”Koulutus on supervoima” – Sari Innanen haluaa ilmoittautua yhdeksi suomalaisen koululaitoksen pelastajista
Uutiset | 11.3.2023 8:00
Äänestäjä on ihmeissään talouspolitiikan suunnanmuutoksesta, sanoo neljä vuotta kampanjaa tehnyt Jani Kurvinen
Uutiset | 12.3.2023 8:00
Suomalainen sotilaspappi liittyi SS-joukkoihin – Himmlerin suosioon päässyt fanaattinen fasisti sai harvinaisen arvonimen
Uutiset | 12.3.2023 19:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kirja: EU-jäsenyys mullisti Suomen hallitsemistavan
Uutiset | 19.3.2023 10:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Tutkimus vahvistaa pallon puskemisen haitat – jalkapalloilijoilla isompi riski sairastua dementiaan
Uutiset | 18.3.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Suomalainen sotilaspappi liittyi SS-joukkoihin – Himmlerin suosioon päässyt fanaattinen fasisti sai harvinaisen arvonimen
Uutiset | 12.3.2023 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Palkansaaja on yrittäjän asiakas
Mielipide | 17.3.2023 12:35
Kaikkia ei kannusteta
Mielipide | 17.3.2023 10:05
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Hyvinvointialueille yhteisset potilasjärjestelmät
Mielipide | 17.3.2023 9:50
Pääministeri on menetellyt harkitsemattomasti
Mielipide | 13.3.2023 9:01
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52
Venäjän konsulaatti Ahvenanmaalla nauttii koskemattomuudesta
Mielipide | 10.3.2023 8:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Riikka Pakarinen hakee jatkoa Urheiluliiton puheenjohtajana
Uutiset | 18.3.2023 11:59
Keskustan Kalmari: Näpit irti ruuantuotannon tuista – ”Sanon suoraan”
Uutiset | 15.3.2023 13:17
Tutkimus: Keskustan kannattajat erottuvat humaanimmalla maailmankuvalla perussuomalaisten ja kokoomuksen kannattajista
Uutiset | 14.3.2023 9:12
Keskustan Kalmari: Näpit irti ruuantuotannon tuista – ”Sanon suoraan”
Uutiset | 15.3.2023 13:17
Tutkimus: Keskustan kannattajat erottuvat humaanimmalla maailmankuvalla perussuomalaisten ja kokoomuksen kannattajista
Uutiset | 14.3.2023 9:12
”Sisuuntumista havaittavissa” – Kaakkois-Suomessa tähdätään kolmen keskustaehdokkaan läpimenoon
Uutiset | 13.3.2023 10:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)