HS: Päätös ministeriöiden viestinnän keskittämisestä on nyt tehty
Hallituksen talouspoliittinen ministerivaliokunta on päättänyt ministeriöiden viestinnän keskittämisestä valtioneuvoston kansliaan (VNK), kertoo Helsingin Sanomat. HS:n mukaan ministerivaliokunta päätti asiasta perjantaina istunnossaan.
Valtioneuvostoon perustetaan siis uusi viestintäosasto, johon kootaan ministeriöiden viestintäosastot ja -yksiköt.
Lisäksi HS kertoo, että hallitus on päättänyt kiristää hankkeen säästötavoitetta. Jutun mukaan valtioneuvoston uuden viestintäosaston on tarkoitus aloittaa toimintansa ensi heinäkuussa.
STT ei tavoittanut pääministerin talouspoliittista erityisavustajaa tai valtioneuvoston kanslian osastopäällikköä kommentoimaan asiaa.
Hanke on aiemmin herättänyt ihmetystä ministeriöissä.
STT uutisoi syyskuussa, että VNK salaa ministeriöiden viestinnän yhdistämiseen liittyvän kyselynsä ja muiden ministeriöiden antamat vastaukset. Pääministeri Petteri Orpon (kok.) johtaman VNK:n mukaan valmistelussa ei ollut syntynyt viranomaisen asiakirjoja.
STT pyysi asiakirjoja myös muutamasta muusta ministeriöstä, ja niistä vastaukset toimitettiin. VNK kysyi ministeriöiden viestintäyksiköiltä muun muassa, miten viestintä nykyisin hoidetaan, sekä henkilöstöön liittyviä tietoja, kuten virkojen luonnetta, osaamista ja palkkoja.
Varsinaista kantaa asiaan ei pyydetty, mutta esimerkiksi sosiaali- ja terveysministeriö ilmaisi vastauksessaan huolta muun muassa siitä, millaista julkista keskustelua viestinnän keskittäminen saattaa aiheuttaa.
STT:n tuolloin haastattelemien lähteiden mukaan toimintamallia alettiin rakentaa kiireellä ja salamyhkäisesti ilman vaikutusarvioita. Osa lähteistä kertoi pelkäävänsä, että keskittämisen seurauksena kansalaisten tiedonsaanti voi kärsiä ja valtioneuvoston viestintä muuttua yksiäänisemmäksi kuin sen pitäisi olla.
Pääministeri Orpo on vakuuttanut, että valtioneuvoston kanslia ei ole puuttumassa ministeriöiden viestinnän sisältöön.